رئیسی: کوچک‌ترین فساد در دولت تحمل نخواهد شد /هیچ اتهامی متوجه وزرای پیشنهادی نیست/با بی انصافی با هیچکس برخورد نمی کنیم

رئیس جمهور گفت: معرفی وزرای پیشنهادی براساس شاخص هایی بود که نسبت به آن ها در دوره انتخابات به مردم قول داده بودم با آن ها صلاحیت همکاران را بررسی کنم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان، در آخرین نطق دفاعی خود از کابینه پیشنهادی اش خطاب به نمایندگان مجلس گفت:  این روزها پزشکان و کادر درمان مجاهدانه از جان مردم صیانت می کنند و باید همه ما قدردانشان باشیم. امید است خداوند شهدای عزیز سلامت را مورد رحمت واسعه قرار دهد و همه عزیزان مهمان خوان پربرکت امام رضا (ع) باشند.

رئیس جمهور گفت: من از مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ها، نمایندگان و هیات رئیسه برای فرصتی که به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی پرداختید، قدردانی می کنم. به نظر ما این اقدام جلوه ای از مردم سالاری دینی است که نمایندگان مردم با دغدغه مندی و حساسیت صلاحیت وزرای پیشنهادی را بررسی می کنند و این حساسیت برای وزرا و همچنین مردم حائز اهمیت و مفید است.

او ادامه داد: فرآیند معرفی وزرای پیشنهادی را در جلسه آغاز بررسی صلاحیت ها مطرح کردم اما باید اشاره کنم که معرفی وزرای پیشنهادی براساس شاخص هایی بود که نسبت به آن ها در دوره انتخابات به مردم قول داده بودم با آن ها صلاحیت همکاران را بررسی کنم. کارآمدی، تخصص، مردم داری، فسادستیزی و صداقت با مردم از جمله این شاخص ها بودند. در این فرآیند هم صلاحیت علمی و هم صلاحیت عملی عزیزانی که معرفی شدند مورد توجه قرار گرفت. در سایتی که معرفی کردیم و از جانب نخبگان مورد استقبال قرار گرفت نام دو وزیر اطلاعات و دفاع نبود چون بحث اطلاعاتی و نظامی است اما نام ۱۷ وزیر بارها در این سایت تکرار شده بود.در این سایت برخی  بارها نامشان تکرار شده بود. ما از این اطلاعات مفید حتما در رده های دیگر دولت استفاده خواهیم کرد، این بانک اطلاعاتی از نگاه مردم مطمئن باشید مورد ارجاع خواهد بود.

رییس جمهور بیان کرد: استعلام از صلاحیت های افرادی که به عنوان وزیر پیشنهادی در نظر گرفته شدند هم انجام دادیم و از سازمان هایی که در این امر ما را یاری کردند سپاسگزارم. صلاحیت وزرای محترم و داشتن سلامت نفس و  شرایط لازم برای سالم بودن از هر گونه فساد شرط مطلق ماست و این امر محوری همواره مورد توجه برای انتخاب افراد بود. دولتی که می خواهد فسادستیز باشد حتما باید عناصر پاکدست امور اجرایی آن را برعهده بگیرند. این شرط باید تداوم داشته باشد و پس از رای اعتماد و در حوزه عملی هم همواره مورد تاکید ماست و هر زمانی معلوم شود فردی که در دولت فعالیت می کند اگر کوچک ترین ناسلامتی داشته باشد تحمل نخواهد شد. امروز سلامت امر مهم و محوری در دولت است.

اوگفت: سلامت نفس و دوری از فساد مسئله محوری دولت است و این شرط باید مورد توجه همه اعضای دولت باشد. در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آیم. اگر گزارشی متقن برسد که مسئولی از دولت فساد کرده در برخورد با او درنگ نخواهم کرد.

رئیسی ادامه داد: من درباره مبارزه با فساد هرگز کوتاه نخواهم آمد، شرط ضمنی که مردم عزیز برای رای به بنده داشتند، مبارزه با فساد بود. من اگر گزارشی متقن به اینکه کسی در مسئولیت در دولت مرتکب فساد شده است، به دستم برسد در برخورد با او درنگ نخواهم کرد. این مطلب را به مردم عزیز و شما نمایندگان اعلام می کنم. صرف یک اتهام یا نکته ای که در نامه ای نوشته شود و... کفایت نمی کند بلکه باید ما و شما بررسی کنیم تا به یقین برسیم، اگر به سند قابل قبول و مطمئنی رسیدیم قطعا باید پیگیری شود. هیچ اتهامی قطعی شده نسبت به وزرای پیشنهادی وجود ندارد، مواردی درباره شخصی مطرح بوده و مورد بررسی قرار گرفته است اما هیچ اتهامی مستقر نشده است. این موضوع را با اطمینان به شما می گویم.

او افزود: ما در برخورد با فساد خط قرمز نداریم اما یک نکته باید مورد توجه باشد، خط قرمز ما در برخورد با فساد بی استناد سخن گفتن است. همچنین موضوعاتی در همین ایام مطرح شد و من هم مردد بودم و به همین منظور از دوستان در وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه خواستار استعلام شدم تا به یقین برسم، دوستان سه روز وقت گذاشتن و تیمی را برای بررسی در نظر گرفتن و در نهایت مشخص شد موردی وجود نداشته و اطلاعات مطرح شده درست نیست.

رئیسی با اشاره به روند بررسی صلاحیت وزرا گفت: آقای قالیباف با توجه به جلساتی که با ایشان داریم از روند کار تا حدودی مطلع بودند. همچنین روسای کمیسیون ها هم در جریان روند انتخاب وزرای پیشنهادی قرار گرفتند. من همکاری دولت با مجلس و مجلس با دولت را یک ضرورت می دانم، مردم تاب تحمل اختلاف بین مجلس و دولت را ندارند و از خاطرات گذشته این اختلاف رنج دیده هستند. ما همواره در عمل بر این امر تاکید خواهیم داشت. 

او درباره شرایط و وضعیت کشور بیان کرد: عزیزان از سر دغدغه مندی درباره وضعیت کشور در موضوعات مختلف از جمله کرونا مسایلی را مطرح کردند که مطمئنا ما در حال انجام اقدامات موثری هستیم. درباره وضعیت اقتصادی هم موضوعاتی مطرح شد و این شرایط می طلبد که کار دولت به زودی آغاز شود، شرایط امروز کشور که بسیار ما را و شما را رنج می دهد و ان شاالله با استقرار دولت و همکاری مجلس شورای اسلامی ما بتوانیم این شرایط را بهبود ببخشیم. همه وزارتخانه ها مهم هستند و اهمیت شان را هم شما اشاره کردید اما بخش هایی که امروز جان و نان مردم در اختیارشان است و در خط مقدم خدمت رسانی به مردم هستند اهمیت بسیار خاصی دارند و ان شاالله با رای اعتماد شما هر چه زودتر این دولت کار خود را آغاز کند. وزرای پیشین چون دیگر مسئولیتی ندارند سستی در کار وزارتخانه ها ایجاد شده است و به همین جهت بسیار مهم است که وزرای جدید با رای نمایندگان کار خود را شروع کنند. 

رئیسی درباره نظرات نمایندگان درباره وزرای جوان یا کم تجربه گفت: صلاحیت علمی و عملی همه وزرا را اگر احراز نمی کردم خدمت شما اعلام نمی کردم. هر دو مورد را تاکید داشتیم. نمایندگان عزیز امام چگونه به جوانان احترام کردند؟ مگر بنده و آقای قالیباف چند سالمان بود که ایشان تیپ و دسته رهبری می کردند و من دادستان بودند؟ همین نمایندگان جوان عزیز که مورد اعتماد مردم قرار گرفتند و با آشنایی خوب نسبت به مسایل کشور توانستند عملکرد خوبی داشته باشند. اگر به جوانان میدان ندهیم پس چطور جوانگرایی را آغاز کنیم؟ اگر معلوم شود فرد در فعالیت ارتباط خوبی داشته و توانایی لازم را دارد چرا نباید مورد استفاده قرار بگیرد؟ حضرت آقا بارها فرمودند امام به جوانان اعتماد داشتند و من هم اعتماد کردم. ما سعی کردیم کابینه ترکیبی از تجربه و جوانگرایی باشد، لذا جوان هایی که با کار هم ارتباط برقرار کرده باشد و تنها از دانشگاه فارغ التحصیل نشدند را مورد استفاده قرار دادیم. مثلا اگر بگوییم وزیر آموزش و پرورش چند سال تجربه دارد؟ مدرک تحصیلی مرتبط دارد یا ندارد؟ تجربه مدیریتی دارد یا ندارد؟ این مسایل بسیار مهم است.

او ادامه داد: ما در کنار جوانگرایی می خواهیم تحول گرایی را هم رقم بزنیم و این  تحول ضرورت بخش های مختلف کشور است. من یقین دارم عزیزان جوانی که در کابینه حضور دارند ان شاالله با اقدام خود، پیگیری ما و نظارت شما می درخشند تا تحولی در یک وزارتخانه ایجاد شود. نمایندگان گذاشتن جوانان در برخی از وزارتخانه ها پیام امید به جوانان کشور است که بدانید اگر فرد با استعداد بود ما به او کار می سپاریم. باور ما این است که اگر جایی به جوانان با کفایت و فاضل اعتماد کردیم ضرر نخواهیم کرد. 

رییس جمهور در بخش دیگر سخنان خود گفت: ما با رای اعتماد به وزیران کارمان با مجلس آغاز می شود. موضوعاتی که شما دغدغه اش را داشتید و مطرح کردید باید مورد بررسی، تحقیق و در نهایت عملیاتی شود. ما اگر این موارد را به سازوکار اجرایی تبدیل کنیم که به اقدام منتهی شود، همانچه که خواست مردم است محقق خواهد شد. ضمن اینکه من برنامه تفصیلی را به شما عزیزان تقدیم نکردم چون قرار نبود، برنامه ارائه شده مختصری از برنامه کامل بود. چون به ما گفتند در حد پنج تا شش صفحه باشد. من در جلسه تنفیذ عرض کردم مبتنی بر برنامه هفتم ما برنامه دولت سیزدهم را با موضوعات شناسایی شده، علل وقوع، راهکارهای تعیین شده و راهبردهای لازم تهیه کرده ایم که ان اشالله تقدیم نمایندگان خواهد شد. 

او ادامه داد: ما ان شاالله پس از رای اعتماد شما عزیزان به وزرا، از فردا صبح اولین جلسه دولت را برگزار خواهیم کرد و دولت بدون وقفه و شبانه روز فعالیت خواهد کرد. کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی مسئله مهم ماست و من با کشورهایی که می توانند کمک کنند و همچنین مسایل تامین ارز اقداماتی انجام شد و گشایش هایی نیز دارد ایجاد می شود. فکر می کنم کار شبانه روزی وزرا و فعالیت دولت و حمایت شما نمایندگان مسئله کرونا و همچنین معیشت مردم بهبود پیدا خواهد کرد و ان شاالله شاهد تغییر باشیم. برخلاف آنچه برخی معتقدند با وضعیت امروز مگر می شود اوضاع بهبود یابد، اما ما معتقدیم با همین وضعیت و امکانات مادی و معنوی و نیروی متراکم جوانی که در کشور داریم امکان برون رفت از مشکلات کاملا امکانپذیر است و ما با یاد گرفتن از فرهنگی که حاج قاسم عزیز به ما یاد دادند می گوییم ما می توانیم.

رییسی تاکید کرد: ما در حوزه سیاست خارجی برنامه تعاملی با کشورها داریم و عزت، حکمت و مصلحت محور برنامه های ماست. حقوق ملت ایران نیز مهم ترین اصل برای ماست و همواره بر آن تاکید کرده ام، همچنین مسئله رفع تحریم ها را با قوت دنبال خواهیم کرد اما سفره معیشت مردم را به این مسایل بند نخواهیم کرد. ما با بی انصافی با هیچکس برخورد نمی کنیم، برخی اقدامات مثبت انجام شد و اقتصاد مقاومتی می توانست مشکلات را تا حدود زیادی حل کند اما نکردند. توجه به اقتصاد مقاومتی بنای ما برای حل مشکلات کشور است.

او همچنین گفت: وزیر محترم که وارد یک مجموعه شود تنها نیست، ما در کنار وزیر تیمی که با او وارد خواهد شد هم مورد توجه قرار خواهیم داد و من بر این موضوع که نیروهای کارامد در کنار وزیر حضور داشته باشند تاکید خواهم داشت. ایران قوی نیازمند دولت قوی، وزارت قوی و سازوکار قوی است و باید این امر در عمل دیده شود. همکاران وزرا هم باید فسادستیز، پاکدست، کارآمد، متخصص و مردمی باشند. ارتباط ما با مجلس، کمیسیون های تخصصی و بخش های مختلف مجلس باید مداوم و همیشگی باشد تا بتوانیم با مشکلات مقابله کرده و در حل آن بپردازیم. امیدوارم نظر نمایندگان درباره وزرای کشور که همان رای اعتماد است به گونه ای باشد که ان شاالله دولت زودتر فعالیت خود را آغاز کند، انتظار مردم هم این است. همه نمایندگان به کابینه رای دهند و قطعا بدانند رای قطعی و نهایی با شماست، من به نظر شما اطمینان دارم و می دانم نظر شما به صلاح کشور است و به آن احترام می گذاریم. امیدوارم در این دو هفته آنچه گفتیم و شنیدیم برای خداوند متعال باشد.

2727

کد خبر 1548466

برچسب‌ها