رئیس پلیس ایران می گوید باید با عرفانهای جدید، شیطان پرستی و سایر تهدیدهای نرم با بصیرت، مقابله کرد

چند سالی است عرفانهای جدید را در ایران به عنوان "تهدید امنیتی" شناخته می شود، پدیده ای که این روزها به شدت در شهرهای بزرگ فراگیر شده و حالا رئیس پلیس ایران می گوید عرفانهای نوظهور، مکاتب جدید و شیطان پرستی را در یک گروه جا می دهد که برای ایرانیان، "تهدید امنیتی" هستند.

اسماعیل احمدی مقدم در مراسم تودیع و معارفه فرمانده انتظامی یزد، توضیح داد: "امروز اگر می‌خواهیم امنیت را در جامعه برقرار کنیم باید چهره‌های جدید تهدید را بشناسیم. چهره‌هایی در قالب گروه‌های شیطان‌پرستی، عرفان‌های دروغی و کاذب و مکاتب نوظهور، ظهور پیدا کرده‌اند که لازم است بصیرت کافی نسبت به تهدیدات داشته باشیم."

وی با بیان اینکه "تهدیدهای سخت" در برخی استانها از جمله یزد کاملا در کنترل پلیس قرار گرفته، افزود: "جرائمی همچون جرائم مسلحانه، قتل و مبارزه با قاچاقچیان و گروگانگیری در سال 89 تقریبا به صفر رسید و اینها فرصتی برای سرمایه‌گذاری و جهاد اقتصادی است. امروز جنس تهدیدات تغییر کرده است؛ اگر در گذشته سارق مسلح بانک را می‌زد امروز سارق بدون اینکه سلاح بکشد بانک را غارت می‌کند."

رئیس پلیس ایران همچنین از تغییر جنسیت تهدیدات امنیتی خبرداد و گفت: "جنس سخت تهدیدات به جنس نرم تغییر یافته است، کلاهبرداران اینترنتی و افرادی که جامعه را به فساد اخلاقی می‌کشند از این دسته‌اند."

پیش از او نیز، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس کشور گفته بود نیروی انتظامی قصد مقابله جدی با جن گیرها و رمالان خانگی را دارد. بارها مقامات انتظامی و امنیتی کشور از مقابله با گروه ها و افرادی که به عنوان رمال، جن گیر، استاد عرفانهای جدید، شیطان پرست و مکتبداران جدید در جامعه فعالیت می کنند، خبر داده بودند.

عرفانهای جدید، بحث قدیمی کمیسیون امنیت ملی

تابستان سال گذشته، با فراگیر شدن موج عرفانهای جدید، کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار داد. همزمان، مراکز حوزوی و علمی نیز به تشریح و بیان این گونه عرفانها و مکاتب پرداختند و سعی کردند اثبات کنند این مکاتب شباهت تام و تمامی با مکتبهای شیطان پرستی دارد، موضوعی که بارها از طرف پیروان عرفانهای جدید، تکذیب شد.

با این حال، سال گذشته کمیته امنیت داخلی وابسته به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دستور یکی از جلسات خود را بر اساس بررسی این عرفانها قرار داد. هر چند از نتایج این جلسات تاکنون خبری منتشر نشده ولی انتخاب نوع برخوردهای "سخت" و پلیسی با موضوعی که به اذعان فرمانده پلیس ایران، "تهدید نرم" هستند، جالب توجه است.

عرفانهای جدید و فساد اخلاقی، سیاسی

چندی پیش، فیلمی از اعترافات یکی از سرکردگان عرفانهای نوظهور منتشر شد که در آن به خوبی، عمق فساد برخی از این عارفان جدیدالمکتب را نشان می دهد. فشار افکار عمومی برای مقابله با این جریانات به اندازه ای بالا گرفت که رئیس قوه قضائیه نیز از عزم این دستگاه برای مقابله با عرفانهای جدید خبرداد.

صادق آملی لاریجانی گفته بود: " در دوران اصلاحات کتب فراوانی در حوزه انحرافات کاذب و فرقه های انحرافی چاپ شده و دستگاه قضا در حد و اندازه قانون با این انحرافات برخورد خواهد کرد."

آیت اله لطف اله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید قم نیز در موضع گیری خود، با تاکید بر اینکه عرفان‌های کاذب انسان‌ها را از خداوند دور می‌کند گفته بود: "باید به عرفان‌ها و کلامی که معصومین (ع) و قرآن آن‌ها را مطرح می‌کنند تمسک جست."

برخی از مقامات سیاسی نیز در روزهای گذشته از انحرافات سیاسی برخی از عرفانهای جدید خبر دادند و گفتند این جریانها تلاش می کنند با کمرنگ کردن نقش روحانیون در جامعه، تغییرات سیاسی در کشور ایجاد کنند.

/45233

کد خبر 154905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =