مک‌کانل: تصمیم به ترک افغانستان از ویتنام هم بدتر بود

فارس نوشت:«میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا روز یکشنبه «تصمیم سیاسی وحشتناک» خروج آمریکایی‌ها از افغانستان را محکوم کرد.

مک‌کانل در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت: «ما به افغانستان رفتیم تا مانع از این شویم که طالبان رژیمی تشکیل دهد که به تروریست‌ها اجازه سازمان‌دهی مجدد دهد و دوباره در اینجا در آمریکا ما را هدف قرار دهند و کاملاً موفق بودیم».

این مقام ارشد جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از اصطلاح «جنگ‌های بی‌پایان» که برای جنگ افغانستان و عراق به کار برده می‌شود انتقاد کرد و مدعی شد:‌ «در این بیست سال افغان‌ها تلفات بسیار بیشتری از ما داشتند. در یک سال و نیم گذشته ما هیچ تلفاتی نداشتیم».

مک‌کانل در ادامه گفت: «حالا به وضعیت فعلی خروج نگاه کنید. قهرمانان نظامی ما با وجود این تصمیم وحشتناک در سیاست، نهایت تلاش خود را می‌کنند. این یکی از بدترین تصمیمات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است».

رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنای آمریکا خروج از افغانستان را «بسیار بدتر از سایگون» توصیف کرد و ادامه داد: «زیرا وقتی که ما سایگون را ترک کردیم، تروریست‌هایی ویتنامی وجود نداشتند که برای حمله به آمریکا نقشه بکشند. اما در مورد افغانستان، اینکه ما تصمیم گرفتیم از جنگ دست برداریم به این معنا نیست که آن‌ها هم چنین قصدی داشته باشند. آن‌ها شادی می‌کنند و خوشحال هستند که آمریکا را در افغانستان به زانو درآورده‌اند».

مک‌کانل در پاسخ به اینکه با وجود اجرا شدن این تصمیم، آمریکا در آینده باید چه برنامه‌ای داشته باشد گفت: «ما دیگر منابع میدانی نداریم. هرکسی که در آنجا باقی بماند یک گروگان بالقوه است. با توجه به اینکه ما متحدی در همسایگی افغانستان نداریم دشوار است اهرم فشاری برای اطمینان از خروج دیگر آمریکایی‌ها یا متحدان افغان از این کشور محصور داشته باشیم».

این مقام آمریکایی با تشکیک در اظهارات امروز (یکشنبه) «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره اهرم‌های فشار دیپلماتیک و مالی بر طالبان گفت: «می‌دانید که آن‌ها منابع مالی دیگری هم دارند و خیلی هم نگران فشار بین‌المللی نیستند».

مک‌کانل با این فرضیه مخالفت کرد که اگر «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا توافق دولت قبلی و طالبان را پاره می‌کرد و حضور نظامی در افغانستان را افزایش می‌داد، تنش افزایش یافته و نیروهای آمریکایی بیشتری کشته می‌شدند.

رهبر جمهوری‌خواهان سنا گفت: «ما پنجشنبه سیزده سرباز آمریکایی را از دست دادیم که به اندازه تلفات سالانه در چهار سال گذشته (در افغانستان) است. ما در کل این بیست سال دو هزار نفر از دست دادیم اما افغان‌ها ۶۷ هزار کشته داشتند».

311311

کد خبر 1549793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =