پلیتیکو: پنتاگون از حمله به فرودگاه کابل مطلع بود

ایسنا نوشت:پلیتیکو امروز، دوشنبه از اسناد محرمانه مربوط به نشست پشت درهای بسته فرماندهان نظامی آمریکا پرده برداشت که نشان می‌دهد ۲۴ ساعت قبل از وقوع دو انفجار در اطراف فرودگاه کابل فرماندهان ارشد پنتاگون نشست روزانه خود را برای بررسی اوضاع نابسامان افغانستان برگزار کردند.

به گزارش این روزنامه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از حمله خونباری که نزدیک فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای در روز پنج‌شنبه رخ داد ساعاتی قبل از وقوع آن مطلع بود.

این روزنامه در شماره امروز، دوشنبه خود اسناد محرمانه‌ای را فاش کرد که از نشست‌های پشت درهای بسته فرماندهان نظامی آمریکا درز یافته بودند.

در این اسناد آمده، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی خود خطاب به بیش از ۱۰ فرمانده وزارتخانه گفته آماده حادثه‌ای هست که مفری از آن نیست و قربانیان زیادی به همراه خواهد داشت.

در این اسناد محرمانه آمده است، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا داده‌های اطلاعاتی مهم را به اطلاع آنها رساند که اشاره به برنامه‌ریزی داعش برای حمله‌ای گسترده داشتند.

در عین حال فرماندهان نظامی در تماس‌های تلفنی از کابل گفتند دروازه شرقی "آبی" منتهی به فرودگاه بیشتر در معرض خطر است و آستین تصریح کرد در این باره تصور نمی‌کند مردم میزان خطر حضورشان را در این مکان بدانند.

طبق این اسناد، فرماندهان نظامی در کابل طرح خود برای بستن در آبی را بعد از ظهر ۲۶ اوت پیشنهاد کردند اما فرماندهان نظامی تصمیم گرفتند این دروازه را برای مدت بیشتری باز نگه دارند تا هم‌پیمانان انگلیسی فرایند خروج کارمندانشان از کابل را ادامه دهند.

انفجارهای انتحاری در یکی از دروازه‌های فروگاه کابل که داعش مسؤولیتش را برعهده گرفت منجر به مرگ ۱۳ سرباز آمریکایی و حدود ۲۰۰ شهروند افغان شد که در مکان انفجار به امید ترک کشورشان پس از تسلط طالبان بر خاک این کشور بودند.

311311

کد خبر 1550088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =