خداییان: تصاویر اوین ممکن است برای ماه‌ها و سال‌های قبل باشد/ سرنوشت فایل صوتی ظریف

اولین نشست خبری سخنگوی جدید قوه قضاییه امروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‌ها، ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی جدید قوه قضائیه در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران که به صورت آنلاین برگزار شد، خبر انتصابات جدید در قوه قضائیه را به نمایندگان رسانه اعلام کرد.

او گفت: آقای محمدباقر الفت  به عنوان معاون منابع انسانی وامور فرهنگی قوه قضاییه انتخاب شد. دکتر محمد کاظمی فرد نیز به عنوان  رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه منصوب شد که قبل از این معاون همین مرکز بود و عضو هیات علمی دانشگاه هستند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اهمیت شفافیت در اطلاعات گفت: مردم محرم نظام هستند و جز مواردی که قانون گفته باید در جریان امور باشند. همچنین داشتن تعامل مثبت با اصحاب رسانه مدنظر است که معتقدیم رسانه‌ها  پل ارتباطی با مردم و مسئولین هستند.

خداییان در پاسخ به سوالی درباره افزایش هزینه های دادرسی گفت: رییس محترم قوه قضاییه اعتقاد دارد که باید در اخذ هزینه از مردم به حداقل‌ها اکتفا شود و شرایطی فراهم شود که برای مراجعه مردم به دستگاه قضایی مشکلی ایجاد نشود و در مواردی که تفاضای  اعسار دارند مراجع قضایی تصمیم گیرند. گفتنی است که هزینه دادرسی را قوه  قضاییه تعیین نمی کند بلکه در بودجه سالانه معین می شود.

توضیحاتی درباره صحنه‌های زندان اوین

خداییان در بخش دیگری از سخنران خود درباره انتشار فیلم رفتارهای غیرقانونی در زندان اوین گفت: صحنه‌هایی که در فیلم‌های منتشره مشاهده می‌شود، مغایر قانون بوده و به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیستند. بر این اساس قوه قضائیه اصرار بر برخورد با متخلفین دارد و ریاست محترم قوه قضائیه در ابتدای امر، دادستان کل کشور را مسئول و مأمور کردند تا موضوع را پیگیری و مقصرین را شناسایی شناسایی کند و تحت تعقیب قرار دهد. دادستان محترم کشور اکیپی را مأمور کردند که سه روز در زندان اوین حضور یافتند و پرونده را بررسی کردند و بر آساس آن ۶ نفر شناسایی شدند. ۴ نفر از آنها به دادسرای نظامی و ۲ نفر هم به دادسرای عمومی و انقلاب معرفی شدند. برخی از این تعداد با قرار تأمین بازداشت شدند و برای ۲ نفر هم دستور احضار صادر شده است.

وی تأکید کرد: ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند متخلف سازمان زندان‌ها را به پای همه کارکنان زحمتکش این سازمان بنویسیم. شغل زندانبانی یکی از سخت‌ترین مشاغل در جهان است و انصافاً همکاران ما در سازمان زندان‌ها شبانه‌روزی در خدمت زندانیان هستند. اما در هر قشری افراد متخلفی هستند و در سازمان زندان‌ها هم عده‌ای تخلف کرده‌اند که با آنها برخورد می‌شود.

خداییان: تصاویر اوین ممکن است برای ماه‌ها و سال‌های قبل باشد/ سرنوشت فایل صوتی ظریف

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: صحنه‌هایی که در این فیلم ها مشاهده می‌شود برخی مربوط به کارکنان و مأمورین زندان‌هاست و قابل پیگیری است. برخی هم مربوط به خود زندانیان و خودزنی‌ آنهاست که در این باره نمی‌شود مأموران را تحت تعقیب قرار داد. در زندان به دلیل ماهیت زندان که آدم را عصبانی می‌کند، درگیری بین زندانیان وجود دارد. همچنین علاوه بر افرادی که شرافتمند هستند، افراد قاچاقچی و اخلالگران نظم و چاقوکشان که جامعه آنها را نمی‌پذیرد هم در زندان هستند که ممکن است با هم درگیر شوند. در تمام زندان‌های جهان و کشور چین صحنه‌های اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در این فیلم‌ها می‌بینیم که پشت سر هم تخلفاتی اتفاق می‌افتد و فکر می‌کنیم هر روز در زندان‌ها درگیری و نقض حقوق زندانیان وجود دارد که اینطور نیست. این فیلم‌ها ابتدا مونتاژ و سپس منتشر شده و ممکن است مربوط به ماه‌ها و سال‌های قبل باشد و نباید تصور شود که هر روز شاهد این صحنه‌ها در زندان‌ها هستیم.

خداییان با تأکید بر اینکه توجه به حقوق زندانیان مورد توجه مسئولان قضائی است، گفت: برخی بی‌انصافی کردند که مسئولین به حقوق زندانیان توجه نمی‌کنند. حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای حدود دو ماه است که مدیریت دستگاه قضائی را به دست گرفته است که در این مدت هم نسبت به حفظ حقوق زندانیان و شهروندان دغدغه داشته است. اولین ملاقاتی که وی با مردم داشت، ملاقات با زندانیان و خانواده آنها بود و دستورات اکیدی را در این خصوص صادر کردند. در اولین سفر استانی رییس قوه قضائیه به ایلام که ده روز بعد از انتصاب او انجام شد، از زندان ایلام بازدید کرد و در نتیجه آن حدود ۹۰ نفر از زندانیان با آزادی‌های مشروط و ارفاق در اجرای حکم و تعلیق حکم، از زندان آزاد شدند.

وی افزود: رییس قوه قضائیه دستورات اکیدی به دادستان‌ها و رؤسای دادگستری‌های کل برای حضور در زندان‌ها صادر کرده که در نتیجه آن در همین دو ماه گذشته، دادستان تهران ۵ مرحله و به همراه حدود ۴۰۰ قاضی از زندان‌ها بازدید به عمل آورده و با حدود بیش از ۲۸ هزار نفر ملاقات داشته‌اند و در جریان آن حدود ۲۹۰۰ نفر از زندانیان مشمول عفو قرار گرفتند، ۵۷۷ نفر آزادی مشروط گرفتند، ۴۲۷ نفر تعلیق اجرای مجازات گرفتند و ۹۰۰۰ نفر هم به مرخصی رفتند. همچنین رییس کل دادگستری تهران ۳ بار از زندان‌های تهران بازدید کرده و همین امر زمینه آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم کرده است.

خداییان همچنین گفت: رییس قوه قضائیه در خصوص حفظ حقوق زندانیان صرفاً به صدور دستور اکتفا نکرده و در همین دو ماه دو بار از زندان رجایی‌شهر و زندان اوین (به خصوص بند زندانیان محکومیت‌های امنیتی) بازدید کرده که نشان‌دهنده عنایت خاص او به حفظ حقوق زندانیان است. در هر حال اعتقاد داریم کسی که محکوم به زندان می‌شود فقط باید حبس خودش را تحمل کند و کسی حق ندارد حق زندانی را مورد تعدی قرار دهد.

سرنوشت انتشار فایل صوتی ظریف

در ادامه سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده انتشار فایل صوتی پرونده آقای ظریف و بررسی نقش آشنا در این پرونده بیان کرد: در خصوص انتشار این فایل صوتی پرونده‌ای در دادسرای انقلاب عمومی تشکیل شده است و در جمع‌آوری دلایل تعداد زیادی از افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم که به این فایل دسترسی داشتند بیش از ۲۰ نفر به عنوان مطلع احضار شدند و دلایل و مدارکی جمع‌آوری شده و پرونده برای احضار متهم یا متهمان است که در سوالی که از دادسرای تهران داشتم در روزهای آتی نسبت به احضار این متهمان اقدام خواهد شد و باید منتظر نتیجه پرونده باشیم.

او سخنگوی در پاسخ به سئوالی در مورد پرونده واکسن‌های تقلبی تصریح کرد: در خصوص تهیه و توزیع واکسن‌های تقلبی در دادسرای تهران سه پرونده تشکیل شده که در یک پرونده دو نفر تحت تعقیب قرار گرفتند و اعتراف کردند که با تهیه واکسن‌های تقلبی به حدود ۳۰ نفر تزریق انجام داده‌اند.

خداییان: تصاویر اوین ممکن است برای ماه‌ها و سال‌های قبل باشد/ سرنوشت فایل صوتی ظریف

وی بیان داشت: در پرونده دیگری دو نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفتند و در یک پرونده هم یک نفر تحت تعقیب است. روش کار به این شکل بوده که پوکه‌های واکسن را از طرق مختلف و با کمک بعضی از پرسنل مراکز درمانی و داروخانه‌ها تهیه و با تزریق داروی تقلبی، سعی می‌کردند مبالغی را به ازای هر تزریق بین دو تا سه میلیون از افراد اخذ کنند.

خداییان ادامه داد: در دادسرای البرز هم پرونده‌ای تشکیل شده که ۴۹ نفر شاکی دارد و افراد از طریق کلاهبرداری و تهیه و توزیع واکسن‌های تقلبی، حدود ۴۷۰ میلیون تومان از مردم اخذ کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: این پرونده‌ها در مرحله تحقیقات مقدماتی است و در صورت ارجاع به دادگاه و صدور حکم، به اطلاع مردم شریف خواهد رسید.

پیگیری طرح کاهش بازداشتی‌های مهریه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر رسیدگی به پرونده بدهکاران مهریه تصریح کرد: براساس بند ب ماده قانون ۳۱۳ برنامه ششم توسعه اگر شخصی قصد مطالبه مهریه خودش را داشته باشد باید به اجرای ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کند اگر مالی شناسایی شد نسب به اخذ مهریه اقدام خواهد شد اما در خصوص پیشگیری از پیگیری‌های قانونی برای این مسئله طرحی داده شده که فردی به دلیل عدم توان مالی در پرداخت مهریه بازداشت نشود و برخی از این طرح‌ها دلالت بر این امر دارند که آن تعداد سکه‌ای که در قانون حمایت خانواده ذکر شده تعدادش کمتر شود و اگر در طول زمان قیمت‌ها افزایش پیدا کردند برای تبدیل اقساط نیازی به تشکیل پرونده نباشد و ریاست قوه قضائیه دستور تعدیل در این زمینه را داده اما هنوز این طرح‌ها در حال رسیدگی هستند.

خدائیان خاطرنشان کرد: طی بازدیدهای ریاست قوه قضائیه ۵۷۷ نفر آزادی مشروط ۴۲۷ نفر تعلیق مجازات ۹ هزار نفر مرخصی داشته‌اند تا به امروز و پس از مدت دو ماه ریاست قوه قضائیه سه بار از زندان‌های تهران بازدید کردند و با زندانیان ملاقات داشتند و زمینه بسیاری آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم کرد و ریاست قوه قضائیه خودش وارد عمل شود و در همین دو ماه با گذشت حضور ریاست جدید قوه قضائیه دغدغه بسیار زیادی در خصوص جلوگیری از تضییع حقوق زندانیان دارند و ما اعتقاد داریم کسی که محکوم به زندان می‌شود فقط باید حبس خود را تحمل کند و کسی حق تضییع حقوق زندانیان را ندارند.

خداییان: تصاویر اوین ممکن است برای ماه‌ها و سال‌های قبل باشد/ سرنوشت فایل صوتی ظریف

او در خصوص رسیدگی به پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور گفت: این پرونده با کیفر خواست به دادگاه داده شده است و حکم محکومیت بدوی داده شده است در مرجع تجدید نظر شاکی نسبت به شکایت خود اعلام گذشت کرده است و منتظر تصمیم این مرجع هستیم.

۹ نفر در پروندع وکلای بازداشتی به مراجع قضائی معرفی شدند

او  گفت: در ابتدای سال ۹۹ میانگین رسیدگی به هر پرونده ۱۱۰ روز بود که در پایان این سال به ۹۳ روز رسید و ظرف همین مدت به ۸۳ روز کاهش پیدا کرده است که نشان از کاهش اطاله دادرسی دارد.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده وکلای بازداشتی و اطلاع از اتهام این افراد اظهار کرد: در این خصوص پرونده‌ای در دادسرای انقلاب عمومی تشکیل شده است ۹ نفر در این ارتباط به مراجع قضائی معرفی شده و ۵ نفر با قرار تأمین بازداشت می‌شوند که دو نفر با پذیرش قرار تأمین آزاد شدند و ۴ نفر هم آزاد شدند؛ اتهامات این افراد اقدام علیه امنیت است و اگر تحقیقات کامل شود اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت همچنین در همان ابتدا این افراد به صورت تلفنی با خانواده‌ها ارتباط داشته‌اند.

توضیحاتی درباره بازداشتی‌های شخصیت‌های سریال گاندو

خداییان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به افشاگری‌های سریال تلویزیونی گاندو درباره فسادهای انجام شده توسط برخی رجال سیاسی، آیا قوه قضاییه درباره فعالیت ها و اقدامات این افراد که دارای مسئولیت بوده و خواسته یا ناخواسته علیه امنیت ملی و منافع کشور اقدام به فعالیت و نسبت به انتشار و ارسال اسناد و اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه مهم کشور به دشمن کرده اند، پرونده‌ای تشکیل داده و  موضوع را مورد بررسی قضایی داده است یا خیر؟ گفت: به صرف تهیه یک سریال تلویزیونی نمی‌توان افراد را تحت تعقیب قرار داد و حتماً باید از طریق ضابطین دلایل و مدارک به دستگاه قضا ارجاع شود. درباره برخی از اشخاص که در این فیلم به صورت غیر مستقیم اشاره شده است،  پرونده تشکیل داده‌ایم و یکی از آن‌هایی که فساد مالی داشته به حبس، انفصال از خدمت و پرداخت جزای نقدی محکوم شده  و یا شخص دیگری به اتهام جاسوسی به ۵ سال حبس محکوم شده است. 

خداییان: تصاویر اوین ممکن است برای ماه‌ها و سال‌های قبل باشد/ سرنوشت فایل صوتی ظریف

او افزود: پرونده برخی از افراد به اتهام فساد مالی در مرجع قضایی در دست رسیدگی است و هنوز به نتیجه نرسیده است. اگر از طریق ضابطان دلایل و مدارکی علیه کسانی که هنوز محکوم نشده است به دستگاه قضا ارجاع شود، رسیدگی‌ها انجام می‌شوند.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید قاسم سلیمانی

خدائیان افزود: در خصوص وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی در سفری که سال گذشته ریاست وقت قوه قضائیه به عراق داشتند تفاهم نامه‌ای بین دستگاه قضائی ایران و عراق به امضا رسید که مقرر شده است که هر دو دستگاه قضائی صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارند و برای تحقیقات با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند.

وی در پایان گفت: در این پرونده حدود ۴۵ نفر از مسئولان آمریکایی تحت تعقیب هستند تعدادی از اتباع عراقی با این افراد همکاری داشتند که به اطلاع کشور عراق رسیده است برای متهمان این پرونده که آمریکایی هستند با رعایت موازین بین‌المللی از موازی دیپلماتیک به آدرس‌های آنها ارسال شده است که ظرف مدت ۶۰ روز از خودشان دفاع کنند، دلایل و مدارک زیادی جمع‌آوری شده است که قرار بر جلب دادرسی این افراد خواهد شد در این خصوص کشور عراق هم همکاری لازم را داشته است.

47237

کد خبر 1550289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =