اژه‌ای: اطاله دادرسی‌ها تا حدودی برطرف شده  ولی تا وضع مطلوب فاصله داریم

حجت‌الاسلام‌ محسنی اژه‌ای گفت: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها یکی از مشکلات مردم بود که تا حدودی برطرف شده اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم و این کار باید شتاب بگیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه صبح امروز (دوشنبه ۱۵ شهریورماه) شورای عالی قوه قضائیه از تلاش‌های همکاران قضائی در بخش‌های مختلف در مدت کوتاهی که دور جدید مدیریت قوه قضائیه آغاز شده و به طور خاص از تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های قضائی قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها یکی از مشکلات مردم بود که تا حدودی برطرف شده اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم و این کار باید شتاب بگیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت احصاء مشکلات مردم و تدوین راهکارهای رفع این مشکلات ظرف یک ماه گذشته تصریح کرد: برخی راهکارها زود جواب می‌دهد اما برخی زمان‌بر است ولی مهم این است که مردم بدانند که رویکرد دستگاه قضا کم کردن هر چه سریع‌تر مشکلات آنهاست.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی مسائل و روندها در دستگاه قضائی شفاف‌تر و موانع کار کمتر شده و دادگستری‌ها و شوراهای حل اختلاف تلاش می‌کنند کار مردم در سریع‌ترین زمان ممکن و با حفظ کرامت ارباب رجوع انجام شود.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در عین حال گفت: کار دستگاه قضا سنگین و دشوار است و افرادی که به عدلیه مراجعه می‌کنند به دلایل مختلف همچون از دست دادن عزیزانشان و اموالشان تألم دارند و خواستار تسریع در رفع گرفتاری شأن هستند.

وی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در دادگستری‌ها و دادسراها و شوراهای حل اختلاف توصیه کرد که با سعه صدر و صبر و حوصله و با رفتار مهربانانه تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر کار مردم انجام شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه رسیدگی به فساد در داخل و خارج قوه قضائیه جدی‌تر از گذشته پیش می‌رود، تاکید کرد: دستگاه قضائی علاوه بر مبارزه با فساد در ابعاد مختلف، با کوچک‌ترین تخلف و فساد در داخل مجموعه نیز برخورد می‌کند و همه تلاش خود را برای افزایش انضباط سازمانی به کار گرفته است.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: دستگاه قضا با مجرمان حرفه‌ای و بر هم زنندگان امنیت و آسایش مردم و سارقان و اشرار و اخلالگران در نظم به طور قاطع برخورد می‌کن.

وی بر این نکته نیز تاکید کرد که نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی هم در همکاری با دستگاه قضا، جریانات مخل امنیت و مجرمان حرفه‌ای را با سرعت شناسایی می‌کنند و دادگاه‌ها هم خارج از نوبت به پرونده این افراد رسیدگی خواهند کرد.

حجت‌الاسلام اژه‌ای برای نمونه به اقدام چند فرد شرور در اتوبان تهران کرج اشاره کرد که با اخلال در امنیت موجب ایجاد رعب و وحشت در جامعه شدند اما به سرعت شناسایی و دستگیر شده و پس از صدور کیفرخواست، پرونده آن‌ها در حال رسیدگی است.

رئیس دستگاه قضا به اقدامات اصلاحی در جهت ارتقا وضعیت زندان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در دوره تحول با رویکرد جدید جهادی به مسئله زندان‌ها رسیدگی شد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: رئیس سازمان زندان‌ها ظرف مدت کمتر از یک سال همراه با تعدادی از مدیران ارشد قضائی از همه زندان‌ها در ۳۱ استان کشور بازدید کردند که اقدامی بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: دستگاه قضائی با همفکری نخبگان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه رویکرد اصلاح و تربیت در زندان‌ها را مورد توجه قرار داد و تلاش‌های زیادی شد تا مشکلات مددجویان و خانواده‌های آن‌ها تا حد امکان برطرف شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بازدید خود از ۳ زندان در ماه‌های اخیر، اقدام دادستان تهران برای بازدید از زندان همراه با هیأت ۲۰۰ نفره و بازدید رئیس دادگستری تهران از زندان قزلحصار همراه با یک تیم ۵۰ نفره و گفتگوی رو در رو با هزار زندانی و پیگیری مشکلات آن‌ها را امری بی‌سابقه دانست.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای همچنین گفت که طی یک ماه گذشته، دادستان‌ها فقط در ۲۸ استان کشور ۷۶ بار و رؤسای دادگستری‌ها در ۲۲ استان ۴۲ بار از زندان‌ها بازدید کرده‌اند.

وی از اجرای طرح پایش زندانیان و اعطای مرخصی به آن‌ها در ایام کرونا، سرکشی دوره‌ای دادستان کل و دادستان‌ها و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور از زندان‌ها و تحت‌نظرگاه‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به عنوان دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها یاد کرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: دشمن از اینکه احساس می‌کند امروز یک انسجام و همکاری بین مجموعه‌های نظام به وجود آمده ناراحت است و از هر طریق ممکن تلاش می‌کند مانع از تقویت این همدلی شود.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: دشمن از خدمت رسانی به مردم نیز عصبانی است؛ چرا که هر چه روند خدمت رسانی تسهیل شده و افزایش یابد، ترفندهای دشمن بیشتر کارایی خود را از دست می‌دهد.

اژه‌ای ادامه داد: هر دستگاهی که تلاش می‌کند خدمات بهتری به مردم ارائه دهد، دشمن برای آن مسئله‌سازی و حاشیه‌سازی می‌کند تا اذهان مردم منحرف شوند.

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز دولت، مجلس و قوه قضائیه با همدلی تلاش می‌کنند تا در جهت ارتقای کشور از لحاظ علمی، اقتصادی و دفاعی گام بردارند و دشمن از این مسئله عصبانی است.

حجت‌الاسلام اژه‌ای افزود: در همین مدت کوتاه استقرار دولت، در حالی که رئیس جمهور در تدارک تشکیل کابینه و برنامه‌ریزی برای اجرای شعارهای دولت مردمی بود، از حضور در میان مردم نیز غافل نبود.

وی در همین راستا از توجه ویژه رئیس جمهور به مشکلات مردم و سفر به استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان برای رسیدگی به مسائل مردم به ویژه در مناطق محروم قدردانی کرد.

رئیس قوه قضائیه به ارتقای ارتباط دستگاه قضا با مردم در دوره تحول و تعالی نیز اشاره کرد و گفت که در همین مدت کوتاهی که مسئولیت این قوه را بر عهده گرفته، بخش قابل توجهی از مردم بدون واسطه با او گفتگو کرده یا برایش پیام فرستاده‌اند.

حجت‌الاسلام‌اژه‌ای افزود: من هر روز شخصاً حداقل ۱۰ درخواست مردمی را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم و پیام‌هایی که به‌صورت مکتوب، مجازی یا تلفنی دریافت می‌کنم را به قسمت‌های مختلف می‌فرستم تا رسیدگی شود و همکاران ما به این پیام‌ها جواب می‌دهند.

رئیس قوه قضائیه به تماس فرزند شهیدی از کرمانشاه در پنجشنبه هفته گذشته اشاره کرد و گفت که این خانواده شهید خواستار ملاقات با وی بودند که از آنها خواست روز جمعه به تهران بیایند و پس از این ملاقات با آنها، دستورات لازم برای حل مشکل‌شان نیز صادر شد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: طی نزدیک به دو ماه گذشته که دولت جدید نیز آغاز به کار کرده، جلسات زیادی را با آقایان رئیسی و قالیباف داشته‌ام و علاوه بر آن سه نشست را نیز به طور سه جانبه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز با معاون اول و معاون اقتصادی رئیس جمهور و چهار تن از وزرا ملاقات داشتیم که قطعاً دشمن وقتی این اقدامات و نتایج همدلی‌ها را می‌بیند، بیش از پیش عصبانی می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که اگر با اخلاص برای خدا کار کنیم خدا هم به ما کمک می‌کند، تأکید کرد: نباید از هیاهوی دشمن ترسید و نگران بود؛ چرا که در این ۴۰ سال با همه وجود احساس کردیم هر جا با توکل به خدا به وظیفه خود عمل کرده‌ایم خدا به کار ما برکت داده و به هدف‌مان رسیده‌ایم.

حجت‌الاسلام اژه‌ای با تبریک پیروزی درخشان ورزشکاران کشورمان در مسابقات پاراالمپیک ۲۰۲۰ توکیو از ورزشکارانی که با کسب ۲۴ مدال افتخارآفرین پرچم مقدس کشورمان را به اهتزاز درآورده و با شعار می‌توانیم در دل مردم بیش از پیش امید آفریدند و ملت ایران را خوشحال کردند تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از اظهاراتش شهریور ماه را قطعه خاصی در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهدای شهریورماه تصریح کرد: وقتی انسان به گذشته نگاه می‌کند، این مقطع تاریخی قطعه‌ای است که باید بارها به آن پرداخته شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: آنچه در طول اوایل انقلاب اسلامی و چهار دهه اخیر اتفاق افتاد نشانگر قدرت معجزه وار الهی در برابر کسانی است که مقابل خدا قد علم کرده و راه تفرعن و استکبار در پیش گرفتند تا سد راه قدرت لایزال اللهی شوند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: سال ۵۷ طاغوت حاکم بر کشور ما با استمداد از اربابان خارجی خود همه تلاشش را به کار گرفت تا نگذارد انقلاب اسلامی در ایران پیروز شود.

وی ادامه داد: رژیم ستم شاهی فقط در هفدهم شهریورماه در میدان شهدای تهران هزاران انسان بیگناه را به خاک و خون کشید اما قدرت الهی غلبه کرد و طاغوت رفت و نام شهدا ماندگار شد.

رئیس دستگاه قضا گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن کودتاهای مختلفی را طراحی و پیاده کرد و بلافاصله در پایان شهریور ۵۹ جنگ سنگینی را بر کشور ما تحمیل کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: در جنگ هشت ساله، صدام به ظاهر در برابر ملت ایران ایستاده بود اما در واقع همه دنیای طاغوت و فراعنه پشت سر او قرار داشتند.

وی ادامه داد: همزمان با جنگ تحمیلی هشت ساله، رئیس‌جمهور نگون بخت و جریان منافقین و جریانات ملحد و منحرف از ۲۵ خرداد ۶۰ که اعلام جنگ مسلحانه کردند و دست به اسلحه بردند هزاران نفر از مردم و مسئولان نظام را ترور کرده و در کشور آشوب ایجاد کردند و از سوی دیگر به کمک دشمن بعثی رفتند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به عبرت‌های تاریخ برای مستکبران و جنایتکاران گفت: امروز ببینید که سرنوشت سران طاغوت، کودتاگران، صدام و منافقین چه شده و نظام اسلامی در چه جایگاهی قرار دارد و شهدا نزد خدا و مردم چه جایگاهی دارند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: امروز می‌بینیم که منافقین دچار ذلت و خفت شدند و بینی‌شان به خاک مالیده شده و منفورترین افراد هستند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: در بین ۱۷ هزار نفر از مسئولان و مردم کوچه بازار از زن و مرد تا پیر و جوان و کودک که منافقین ترور کرده و به شهادت رسانده‌اند چهره‌های شاخصی قرار دارند که حقیقتاً مردان بزرگی بودند.

وی گفت: آنچه در طول دو ماه از ۷ تیر تا ۱۴ شهریورماه ۱۳۶۰ در کشور ما از ترور و جنگ در شرق و غرب و جنوب کشور و فعالیت‌های تخریبی جریانات انحرافی و وابسته به بیگانه رخ داد، اگر در هر کشور دیگری بود از پا می‌افتاد، اما نظام اسلامی با قدرت پیش رفت.

حجت‌الاسلام اژه‌ای ادامه داد: علاوه بر رئیس‌جمهور، نخست وزیر، رئیس دستگاه قضا و ۷۲ تن از یارانش و چهره‌های برجسته‌ای چون شهید آیت‌الله قدوسی دادستان کل انقلاب نیز به دست منافقین به شهادت رسیدند که حقیقتاً حق این استاد بزرگ را به درستی ادا نکردند.

وی ادامه داد: شهید قدوسی مجاهدی خستگی ناپذیر، انسانی مخلص و دلسوز بود که همه تلاش خود را برای تعلیم و تعلم و انسان سازی و تربیت نیرو برای نظام اسلامی به کار گرفت اما شخصیت و مجاهدت‌های او ناشناخته ماند.

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز جلادان و تروریست‌ها و حامیان آنها ادعای حقوق‌بشر دارند و گاه و بیگاه با بهانه و بی بهانه جمهوری اسلامی را ناقض حقوق بشر معرفی می‌کنند که حقیقتاً خجالت‌آور است.

وی بیان داشت: منافقین که هزاران انسان بیگناه را ترور کرده و به شهادت رساندند و با بدترین روش‌ها شکنجه کردند و اموال مردم را از بین بردند امروز در دامان عده‌ای مدعی مدافع حقوق بشر زندگی می‌کنند و از آن‌ها تشکر هم می‌کنند و جمهوری اسلامی را ناقض حقوق انسان می‌دانند.

۴۷۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1552279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =