گردش مالی سالانه ۱۵ هزار میلیارد تومانی چغندرقند در آذربایجان‌غربی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: پیش بینی می‌شود حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن چغندر قند از مزارع استان همزمان با اول مهرماه برداشت شود.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، اکبر کرامتی در جلسه پیگیری مسایل چغندرقند استان با اعلام این خبر گفت: سالانه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی چغندر قند در آذربایجان‌غربی است.

کرامتی افزود: ما باید تمام روشهای علمی از جمله برنامه های علمی و ترویجی که مصرف آب را کاهش می‌دهد، از قبیل آبیاری با نوار تیپ و نشاکاری را در سطح مزارع چغندرقند توسعه دهیم تا میزان بهره وری آب در مزارع را افزایش دهیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت : امسال بر اساس قراردادهای منعقد شده با چغندرکاران ، بیش از۳۶هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود که به دلیل مشکل کم آبی در حدود ۳۴ هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع قابلیت برداشت را دارد.

کرامتی همچنین افزود: در سال زراعی جدید نیز ، طرح توسعه کشت چغندرقند با رعایت محدودیت توسعه کشت داخل حوضه آبریز دریاچه ارومیه و با اولویت افزایش تولید در شمال استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های مهم تولید چغند قند در کشور است، گفت : استان به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و دارا بودن ۵ کارخانه قند در شهرستانهای ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده همواره در تولید چغندر قند و شکر در کشور در جایگاه برتری قرار داشته و یکی از قطب‌های مهم تولید چغند قند در کشور است.

48

کد خبر 1552293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =