۱ نفر
۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
ماجرای کودکانی که در کودکی بزرگ می‌شوند

«ماه در می‌زند» در تازه‌ترین قسمت خود میزبان دو کودک بود که از ابتدای زندگی خود با چالش پیوند قلب دست و پنجه نرم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برنامه تلویزیونی «ماه در می‌زند» که به طراحی و کارگردانی مریم نوابی‌نژاد روی آنتن می‌رود، پنج‌شنبه‌شب میزبان دو کودک بود که عمل پیوند قلب انجام داده بودند.

بیتا جلفایی در بخشی از این برنامه درباره بیماری طولانی‌مدتش گفت: من از وقتی خیلی کوچک بودم هر سه سال یک بار عمل جراحی قلب باز داشتم. یک بار سه‌سالگی، یک بار شش‌سالگی، یک‌بار ۹سالگی و بار آخر ۱۲سالگی. اما هیچ‌وقت ناامید نشدم و حتی چندبار با پرستارها سراغ بیماران دیگر می‌رفتم و به آنها امید می‌دادم.

امیرعباس مسلمی دیگر مهمان این برنامه بود که در ده سالگی دچار سکته قلبی و مغزی شده و بعد از مدتی درمان پزشکان پیوند قلب را برای او تجویز کردند. او اما قبل از عمل پیوند قبل به کرونا مبتلا شد. امیرعباس درباره این دوره از زندگی‌اش گفت: فکر می‌کردم دیگر قرار نیست در این دنیا بمانم. ۴۵روز مدام تستم مثبت می‌شد و روز چهل و ششم بالاخره تستم منفی شد که بعد از آن دیگر قلبم جواب نمی‌داد و به صورت اورژانسی عمل پیوند قلب برایم انجام دادند.

دکتر سیدمحمد مهدوی پزشک معالج بیتا و امیرعباس هم درباره سطح جراحی‌های پیوند اعضا در کودکان در ایران گفت: در کشور ما علی‌رغم تمام مشکلات تعداد و کیفیت پیوند اعضا به خصوص در کودکان سطح قابل قبولی دارد. غیر از بیمارانی که از قبل پیوند روی آنها انجام می‌شده مدتی است که بیماران مادرزادی که به خاطر بیماری علی‌رغم درمان‌های مختلف کیفیت مناسبی برای زندگی ندارند هم در لیست پیوند قرار می‌گیرند. سالی بین ۳۵ تا ۴۰ عمل پیوند در ایران انجام می‌شود که این رقم در کل دنیا ۴۵۰پیوند در هر سال است.

«ماه در می‌زند» هر شب حدود ساعت۱۹و تکرار آن روز بعد ساعت۱۲ روی آنتن شبکه دو می‌رود.

۵۸۵۸

کد خبر 1553458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =