۰ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۹:۳۵

ایسنا نوشت:

نخست وزیر عراق حزب بعث و گروه القاعده را به ائتلاف جهت ایجاد فتنه مذهبی در این کشور متهم کرد.

به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد‌، نوری المالکی، نخست وزیر عراق در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله محمد باقر الحکیم اظهار کرد:‌ نباید به دلیل اختلافات به وجود آمده میان گروه‌های سیاسی عراق،‌ آزادی‌ و دموکراسی به دست آمده را به خطر بیندازیم.

المالکی نسبت به اختلافات سیاسی در عراق ابراز نگرانی کرد و گفت:‌ شکاف‌های امنیتی من و مسئولان امنیتی را نمی‌ترساند اما از این می‌ترسم که این شکاف‌ها تحت پوشش گروه‌های سیاسی شرکت کننده در روند سیاسی کشور و شریک در حکومت انجام شود و انگیزه‌های سیاسی در پی آن باشند.

نخست وزیر عراق افزود:‌ باقی مانده‌های نظام سابق و حزب بعث به همراه گروه القاعده ائتلافی تشکیل داده و از ثبات عراق خشنود نیستند. بنابراین قصد ایجاد فتنه مذهبی و فضای مسموم در داخل و خارج از کشور را دارند.

وی با اشاره به مشارکت گروه‌های سیاسی در حکومت کنونی عراق‌ اظهار کرد:‌ مشارکت و شراکت مفهوم زیبایی است اما اگر نتوانستیم به آن دست یابیم آن وقت باید اکثریت حکومت را تشکیل دهد و مسئولیت را برعهده بگیرد‌.

المالکی‌ درخصوص ادامه جنگ با تروریسم گفت: اگر در گذشته توانستیم در جنگ با تروریسم به پیروزی برسیم‌، هم اکنون نیز قادر به انجام این کار هستیم‌، اما برای این کار باید روند سیاسی و حکومت قدرتمندی وجود داشته باشد که مسئولیت را برعهده بگیرد.

نخست وزیر عراق افزود:‌ فساد سیاسی ‌، امنیتی و اقتصادی هم چنان در عراق وجود دارد و برای ریشه کن کردن آن باید حکومت قدرتمندی وجود داشته باشد و هیچ یک از شرکت کنندگان در روند سیاسی از تروریست‌ها و مفسدان حمایت نکنند.

جلال طالبانی‌، رئیس جمهوری عراق نیز در این مراسم اظهار کرد:‌ ملت عراق حق دارد که به دلیل کوتاهی در فراهم کردن خدمات بهداشتی و شهرداری و برق ما را سرزنش کند. هرچند که احتمال دارد این مشکلات به صورت کامل برطرف نشود اما ایجاد راه حل برای آن نیاز به برنامه‌های مناسبی دارد.

رئیس جمهوری عراق با تاکید بر اینکه وضعیت امنیتی این کشور بدتر شده تصریح کرد:‌ بالاخره وضع امنیتی گل آلود شد به ویژه آنکه در این اواخر عملیات ترور مسئولان امنیتی و سیاسی با استفاده از اسلحه‌های صدا خفه کن بیشتر شده و سران تروریست‌ها از زندان فرار کرده اند که درگیری‌های سیاسی و عدم دستیابی به توافق، دلیل اصلی شکاف‌های امنیتی است.

طالبانی افزود:‌ گروه‌های مخالف روند سیاسی، مسئولیت جنایت‌های انجام شده در حق ملت عراق را برعهده دارند.

وی از تمامی مسئولان ذیربط و گروه‌های سیاسی خواست که جهت شناسایی شکاف‌های امنیتی و مقابله با آن با هم متحد شوند.26149

کد خبر 155417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =