آیت الله رجبی: تزریق واکسن مطابق با قواعد عقلی و دینی است/ تشکیک در واکسیناسیون مبنایی عقلایی ندارد

تسنیم نوشت: رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بسیاری از نخبگان، اندیشمندان و مراجع عظام تاکنون اقدام به زدن واکسن کرده اند که این مسئله نشان دهنده این است که زدن واکسن مطابق با موازین و قواعد عقلی و دینی است.

آیت الله محمود رجبی عضو شورای عالی حوزه های علمیه  و رئیس موسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی (ره)، درباره لزوم تمکین به نظر متخصصان پزشکی در حوزه واکسیناسیون گفت: فارغ از مسئله واکسیناسیون، بشر بر مبنای یک اصل عقلانی در تمامی امور زندگی خود به متخصصین مراجعه می کند و این قانون عقلایی و عقلی اختصاص به عرصه پزشکی ندارد.

وی افزود: به همان ترتیب که ما در بیماری ها به پزشکان رجوع می کنیم، رجوع به متخصصان در عرصه های فنی و علمی نیز  یک امر عقلایی است چرا که یک فرد نمی تواند در تمامی حوزه های تخصص داشته باشد و طبیعی است که عده ای در هر علمی تخصص پیدا می کنند و عموم مردم حتی متخصصانی که درآن زمینه خاص تخصص ندارند بر اساس اعتمادی که به هر یک از این متخصصین دارند، برای حل مشکلات خود به آنها رجوع کرده و طبق نظر آنها عمل می کنند.

آیت الله رجبی افزود: بحث واکسیناسیون نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید به نظرپزشکان متخصص رجوع وازنظر آنان تبعیت کرد0برهمین اساس است که شاهد هستیم که بسیاری از نخبگان، اندیشمندان و مراجع عظام تاکنون اقدام به زدن واکسن کرده اند که این مسئله نشان دهنده این است که زدن واکسن مطابق با موازین و قواعد عقلی و دینی است زیرا رجوع به متخصص وتبعیت ازآن رادین هم تایید کرده است.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تصریح کرد: بنابراین مسئله واکسیناسیون امر جدید و ویژه نیست که گفته شود صرفاً باید در این مورد خاص به توصیه متخصصین امر عمل کرد. البته ممکن است در موردی اختلاف نظری هم باشد ولی زمانی که اکثریت متخصصان یک حوزه اتفاق نظردارند و تجربه کشورها در واکسیناسیون و نتایج مثبت آن پیش روی ما است، با همین تجربه عملی و همچنین تمکین مراجع و نخبگان کشور به نظر متخصصان علم پزشکی، حجت برای عموم مردم تمام می شود.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید بر اینکه علما و مراجع تقلید تصمیمات خود را با معیارها و اصول شرعی منطبق می کنند، یادآور شد: بنده بخاطر دارم در برهه ای که علامه مصباح یزدی در بستر بیماری بودند، زمانی که تیم  پزشکی ایشان به اتفاق نظری برای روش درمان ایشان رسیدند، ایشان دستشان را به نشانه شکرگزاری بالا بردند و فرمودند «امروزخدایک نعمت بزرگی به من عنایت فرمود که شما برای درمان من به یک نظر واحد رسیدید ومن به یک حجت شرعی برای مداوای خودرسیدم.» یعنی برای من اتفاق نظرمتخصصان متعهدیک حجت شرعی بشمارمی آید این مسئله حجت بودن نظرپزشکان متعهدبرای حضرت امام رحمه الله علیه و رهبر معظم انقلاب وسایرمراجع عظام دا مت برکاتهم نیز مصداق های متعدد داشته است.

آیت الله رجبی: تزریق واکسن مطابق با قواعد عقلی و دینی است/ تشکیک در واکسیناسیون مبنایی عقلایی ندارد

آیت الله رجبی ادامه داد: تاکید وعمل رهبرمعظم انقلاب مدظله العالی بر رعایت پروتکل های بهداشتی که از ابتدای فراگیری ویروس کرونا از سوی متخصصین پزشکی کشور بیان شدونیز این بیان حکیمانه ایشان که فرمودند واکسیناسیون عمومی مساله بسیارمهمی است که حتمابایستی انجام شود نشان دهنده توجه ویژه ایشان به نظر متخصصان این حوزه است. بنابراین تمکین به توصیه متخصصین پزشکی از جمله در بحث واکسیناسیون یک امر عقلی ومطابق باموازین شرعی است؛ مسئله ای که حتی از سوی برخی متخصصین طب سنتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: براساس استفتائی که اخیراً از سوی دفتر رهبرمعظم انقلاب مدظله العالی  درمورد واکسیناسیون عمومی صورت گرفت، ایشان تصریح داشتند که در صورتی که حکومت اسلامی  با ملاحظه مصالح عمومی کشور، مقرراتی را اعلام کردهمه باید عمل کنند، این فتوابرای عموم مردم تکمین به این تصمیم یک تکلیف است.

آیت الله رجبی همچنین درباره طرح برخی تشکیک ها پیرامون مسئله واکسیناسیون از جمله اینکه تزریق واکسن به عنوان یک عامل بیرونی برای مقابله با ویروس، دست بردن بر خلقت انسان از سوی خداوند است، گفت: اگر این فرضیه درست باشد که در بدن انسان آنزیم های مورد نیاز برای مقابله با هرگونه ویروس یا باکتری وجود دارد وهیچ نوع مداوایی لازم نیست وبدن خودش باویروس ها مقابله می کند، پس علت فوت انسان ها در اثر ابتلا به بیماری های مختلف چیست؟ سوال این است که مدعیان اینگونه اظهار نظرات آیا خود را در حوزه مسائل دینی و شرعی متخصص تر از علما و مراجع عظام می دانند؟ ضمن اینکه بدون شک اینگونه فرضیه ها به اطلاع مراجع عظام نیز رسیده و این بزرگان با در نظر گرفتن چنین فرضیاتی، به نظر متخصصان پزشکی تمکین کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که به لحاظ علمی در این حوزه کار کارشناسانه ای انجام شده باشد و افراد دست اندرکار نیز مورد اعتماد باشند. به همین دلیل در بحث واردات واکسن رهبر انقلاب تاکید کردند که از مبدا آمریکا و انگلیس نباید واکسن وارد کنیم چرا که هیچ اعتمادی به این کشورها نیست که این مسئله نیز بحثی برگرفته از عقلانیت است. اما در ارتباط با واکسن داخلی از آنجا که تیم تولیدکننده این واکسن ها از متخصصین داخلی و مورد اعتماد هستند، مخالفت با این مسئله توجیهی ندارد.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در این موسسه عنوان کرد: از زمانی که از سوی مسئولان وزارت بهداشت لیست واجدین دریافت واکسن اعلام شد، کارکنان و اساتید موسسه امام خمینی نیز بر اساس اولویت های اعلام شده، اقدام به زدن واکسن کردند. بنده نیز هر 2 در واکسن را دریافت کردم. ضمن اینکه از زمان اعلام ستاد ملی کرونا مبنی بر برگزاری آنلاین کلاس های درس، این مسئله به دقت مورد توجه مسئولان موسسه قرار گرفت به طوری که هم اکنون نیز کلاس های مقطع کارشناسی موسسه امام خمینی به شکل آنلاین برگزار می شود.

23215

کد خبر 1554991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =