قالیباف: حداقل سالی ۱۶۰ میلیارد دلار انرژی فسیلی در کشور هزینه  می‌کنیم

ایرنا نوشت: - رییس مجلس شورای اسلامی راهکار رسیدن به خلاقیت و نوآوری را در شکستن حصر زمان و مکان و شناخت دقیق از محیط عنوان کرد و گفت: درک درست از روابط متقابل انسان‌ها می‌تواند سبب رسیدن به این هدف شود.

«محمدباقر قالیباف» در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه که در محل ساختمان شیخ فضل الله برگزار شد، گفت: امروز با دیدن جمع حاضر برای نخستین بار احساس پیری کردم چرا که بیشتر حاضران جوان هستند و از این موضوع خوشحالم.

رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از نمایندگان برگزار شد، اظهار کرد: نوآوری و خلاقیت دانش بنیان‌ها نحوه نوع نگاه دیگر به دنیا است با توجه به اینکه دنیا در راه گام برداشتن به سمت سبک زندگی تحولی همراه با علم  و مهارت‌ها است، بدون شک نوآوری و خلاقیت همه ابعاد زندگی افراد را در تحت تأثیر قرار داده است.

وی با بیان اینکه نوآوری و خلاقیت حکمرانی‌ها را در دنیا تغییر داده است، گفت: مدیریت و اداره یک مجموعه مفهوم دیگری پیدا کرده است. سنت‌ها طبق عادت مانع از ایجاد تحولات می‌شود و رابطه بین ذینفعان با عوامل مختلف تاثیر خودش را می‌گذرد.

قالیباف ادامه داد: تا زمانی که این مسائل سنتی هست و نفع افراد مطرح است، خلاقیت و نوآوری مفهوم خودش را دارد.‌ زمانی که این مسائل در سطح قدرت‌ها، حکومت‌ها و در حوزه تولید قدرت و سازماندهی سیاسی و حکمرانی قرار می‌گیرد معنی دیگری پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه مهمترین کار خلاقیت این است که حصر زمان و مکان را بشکند، گفت: این سبب می شود همه چیز پویا، فعال و در حال حرکت شود. به عبارتی در زمانی خلاقیت و نوآوری در مسائل سیاسی و اقتصادی دنبال می شود و در زمانی دیگر حکمرانی را  در ساحت عمومی به آن نگاه می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: زمانی که ساختاری اداری که سال‌ها به صورت ناقص و بیش از ۱۰۰ سال قبل متولد شده را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم این ساختار حسی نسبت به مسائل ندارد. به عبارتی وقتی می گوییم حس ندارد یعنی در اوج اینکه مطرح می شود کشور بی پول است،  حداقل سالی ۱۶۰ میلیارد دلار انرژی فسیلی در کشور هزینه  می‌کنیم.

وی ادامه داد: بدون شک ۵۰ درصد این انرژی ناترازی و ناعدالتی در مصرف دارد. یعنی دره های فقر را با آن ایجاد می کنیم که نشان می دهد حکمرانی نسبت به این موضوع حس ندارد.

قالیباف با اشاره به ناترازی هایی که در کشور وجود دارد گفت:  ناترازی در جذب نیرو، ناترازی در تمرکز قدرت، ناترازی در صندوق های بازنشستگی، ناترازی بین اختیار و مسوولیت، ناترازی مانند زمانی که کشور در هم در  درآمد ۱۱۰ میلیارد دلار هم در درآمد ۲۰ میلیارد دلار کسری بودجه و تورم دارد. یعنی هیچ حسی از اثر مدیریت و تصمیم در کشور نمی‌بینید.

۲۳۲۱۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1555132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =