نرخ عجیب مشارکت اقتصادی در ایران/ ایران بالاترین یارانه انرژی را در جهان می‎دهد

یک فعال اقتصادی در حوزه انرژی گفت: دولت‌ها در ایران هیچ گاه به دنبال ایجاد اقتصاد مبتنی بر عرضه و تقاضا و ایجاد ثروت نبوده‌اند .

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حمیدرضا صالحی ، در کلاب هاوس خبرانلاین با موضوع آیا دولت رییسی یارانه ۴۵هزار و ۵۰۰ تومانی را زیاد می‌کند؟ افزود: ایران رتبه اول پرداخت یارانه انرژی در جهان را داراست و سالانه نزدیک به ۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت می شود.

وی گفت: از زمان شکل گیری دولت مدرن در ایران ما با این مشکل مواجه بوده‌ایم ؛ اینکه دولت‌ها نفت می فروختند و در بودجه می گذاشتند و از سوی دیگر نرخ‌ها را پایین نگاه می‎داشتند تا صنایع و مردم از یارانه بهره ببرند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: طبیعی است این وضعیت قابل دوام نیست، تا زمانی که امکان داشت، دولتها قیمت دلار را پایین نگه می‌داشتند و در نتیجه خرید مردم بیشتر بود اما طبیعی است تغییر شرایط و تحریم سبب تغییر وضعیت می شود.

وی با اشاره به تجربه دولت هستم گفت: در این دولت وقتی قیمت ها واقعی و ارز تک نرخی شد، در کنار اشتغال ۶۵۰ هزار نفری تورم تک نرخی شد و نرخ ارز تثبیت گردید اما در دولت نهم و دهم با افزایش درآمد نفتی، پول‎های نفتی به اقتصاد پمپاژ شد و سیاستهای غلطی پیگیری گردید.

 وی با انتقاد از نرخ پایین مشارکت اقتصادی در ایران گفت: در شرایطی که بخش بزرگی از جمعیت ایران یارانه بگیر هستند، از هر ۱۰۰ ایرانی، ۳۷ نفر در اقتصاد مشارکت دارند. وقتی شما نفت و انرژی را ارزان می دهید اجازه رقابت پذیری در اقتصاد را صادر نمی‎کنید و در نتیجه شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی افزایش می‌یابد.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1555425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =