انتخابات با شکوه، بیانگر کارنامه درخشان شورای اسلامی شهر کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: استقبال پر شور مردم این منطقه درانتخابات دوره ششم شورای اسلامی شهر کیش؛ بیانگر عملکرد مثبت این نهاد است.

به گزارش خبرآنلاین از کیش : جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، صبح سه شنبه ۳۰ شهریور در نخستین جلسه شورای اسلامی شهر کیش که در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد؛ بر اهمیت عملکرد مثبت شورای اسلامی شهر کیش تاکید کرد و گفت: با توجه به این مهم که همکاری و هم گرایی نهادها در جزیره مثال زدنی است، شورای اسلامی شهر کیش از دوره پنجم تا کنون نقش مهمی در تحقق حکمروایی محلی ایفا کرده است.

آهنگران افزود: اقدامات موثر شورای اسلامی شهر کیش می تواند به عنوان یک الگو به سرزمین اصلی و مناطق آزاد کشور تسری یابد.

وی با بیان این که مناطق آزاد الگوی توسعه کشورها هستند و باید جزیره کیش الگوی مناطق آزاد کشور باشد، اظهار داشت: به دلیل کارکرد مثبت مناطق آزاد؛ کشورهای توسعه یافته، ایجاد مناطق آزاد جدید را در دستور کار خود قرار دادند.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش بر لزوم اهمیت اجماع ملی در مناطق آزاد اشاره داشت و گفت: خوشبختانه جزیره کیش از یک اجماع نسبی برخوردار است و تا زمانی که مناطق آزاد به یک اجماع ملی نرسد نمی تواند موفق عمل کند.

به گفته آهنگران بخشی از این اجماع توسط شورای شهر کیش شکل گرفته است و سازمان منطقه آزاد کیش با ایجاد تعامل سازنده نمونه ای از یک حکمروایی محلی را در این منطقه اجرا کرده است.

وی بر نقش موثر شورای اسلامی شهر کیش در جلسات، کمیته ها و شوراهای منطقه آزاد کیش اشاره کرد و گفت هیچ محدودیتی برای مشارکت اعضای شورای اسلامی شهر کیش در تصمیم گیری های جزیره وجود ندارد و این نهاد می تواند ارتباط معنادار سازمان با بومیان کیش را ایجاد کند.

حجت بزنی رئیس شورای اسلامی شهر کیش هدف از برگزاری جلسه شورا با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش را بهره مندی از رهنمودهای سازمان، عنوان کرد و گفت: شورای اسلامی شهر کیش با همراهی و همسویی با سازمان پل ارتباطی بین مردم و سازمان خواهد بود.

به گفته بزنی انتقال دفتر شورای شهر کیش از مرکز این جزیره به منطقه سفین می تواند تاثیر بسزائی در سرعت بخشیدن برای پاسخگویی به مطالبات مردم این منطقه باشد.

محمد ثاقب فرد سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، شورای اسلامی شهر کیش را از نظر اجتماعی در حساس ترین دوره فعالیتی خود عنوان کرد و اظهار داشت: شهروندان کیش با ورود به نسل دوم و سوم هویت خود را از کیش می گیرند و ضروری است شورای اسلامی شهر کیش در این زمینه کارهای مطالعاتی انجام دهند.

به گفته ثاقب فرد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در اجرای ماده ۶۵ قانون احکام دائمی توسعه، وظایفی فراتر از ریاست بر سازمان منطقه آزاد را بر عهده دارد که شاید بروکراسی سازمان نتواند خیلی کار آمد باشد از این رو شورای اسلامی شهر کیش می تواند در زمینه اعمال وظیفه حاکمیتی در اجرای ماده ۶۵ نقش مهمی ایفا کند.

وی یکی از مهمترین وظیفه شورای شهر کیش در ادامه وظیفه مجلس شورای اسلامی را وظیفه تقویمی عنوان کرد و گفت: بر اساس فرایندی که در آیین نامه های اجرای شوراهای شهر است؛ مصوبات شورای اسلامی شهر در مناطق آزاد به جای فرماندار به تایید رییس سازمان می رسد.

سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه تصریح کرد: بیش از ۱۷۰ مورد از چالش های کیش در مدت ده روز احصا شده است که بخشی از این چالش ها باید با همکاری شورای اسلامی شهر کیش انجام شود.

محمد ثاقب فرد با بیان این که"وظیفه تقویمی" خیلی وظیفه مهم، ارزشمند و فراتر از مکان و بودجه است، بیان داشت: با توجه به این که برای تصمیم گیری یک سری محدودیت های دولتی نیست و این وظیفه در دستور کار قرار می گیرد.  

ثاقب فرد خاطر نشان کرد: وظیفه ما خدمت به کیشوندان و کیش برای همه است لذا این مهم در امتداد شورای اسلامی شهر است و تمام تلاش بر این است رابطه با بومیان و فراتر از آن، استان هرمزگان بهتر شود و مهمترین حلقه ارتباطی ما با شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان، شورای اسلامی شهر کیش خواهد بود.

وی ادامه داد: می توانیم توان کارشناسی و سرمایه ای جزیره کیش را در اختیار شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان قرار دهیم که از نظر سیاسی و ارتباطی در دولت برای کیش واجد منافع خوبی است.

سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی و سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه خاطر نشان کرد: زمانی که در جغرافیای سازمان یافتگی اجتماعی ورود پیدا می کنیم دولت سازمان یافته ترین تشکیلات و در بخش های خصوصی و مدنی هم قوام یافته ترین و سازمان یافتگی متعلق به شورای شهر است و به این سازمان یافتگی نیاز داریم به جهت این که ارتباط بیشتر بخش دولتی با بخش های خصوصی و مدنی است.

پورعلی با بیان این که شورای اسلامی شهر کیش حلقه ارتباطی مردم با بخش دولتی است، گفت: علاوه بر این که شواری اسلامی شهر کیش در بخش مدنی حلقه ارتباطی است می تواند حلقه های ارتباطی دیگری را ذیل خود تعریف کند که مشارکت بیشتری را بین مردم ایجاد می کند و تجربه های موفقی برای ایجاد این مشارکت وجود دارد.

وی یکی از مهمترین ثمرات شورای شهر دوره گذشته را برقراری ارتباط موثر با بدنه اجتماعی کیش عنوان کرد و افزود: شورا در قالب دیدارها، بازدیدهای مستمر و دعوت مسولان به شنیدن برخی از مسائل و مشکلات در کمیسیون ها و جلسات شورا توانست اعتبار دو چندانی به شورای اسلامی شهر در کیش بدهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که اگر اختلاف سلیقه ای وجود داشت به عنوان یک امر طبیعی مانع کارکرد اصلی شورا که "جلب مشارکت مردم، جمع آوری و انتقال مطالبات و پیگیری تحقق مطالبات مردم" بود، نشد و این عامل سبب ساز شد که شورا بتواند به عنوان یک بخش مدنی در بسیاری از کمیسیون ها، شوراهای سازمان به ویژه در بخش های اجتماعی حضور موثری داشته باشد.

سعید پورعلی "امکان پذیر کردن دریافت بخشی از ۹ درصد ارزش افزوده شرکت عمران، آب و خدمات را به مثابه شهرداری کیش که حدود ۵۰ میلیارد تومان برای این شرکت آورده داشته است، یکی از مهمترین خدمات شورا در دوره گذشته عنوان کرد.

مصطفی خانزادی عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که شورای اسلامی شهر یک نهاد مردمی است و قانون نیز شرح وظایف آن را مشخص کرده است، گفت: شورای اسلامی کیش بخاطر ساختاری که برای مناطق آزاد تعریف کردند از اختیارات محدودی برخوردار است و باید اعضای شورا در تصمیم گیری های منطقه آزاد کیش نقش داشته باشند.

به گفته خانزادی وظایفی که برای شورای شهر محول شده با برنامه مدون در سیاست گذاری ها نقش آفرینی کنند.

گفتنی است محمد طاهری، بدریه بحرینی‌ و لیلا زارعی اعضای شواری اسلامی شهر کیش در این جلسه حضور داشتند که به مباحثی در خصوص عملکرد و نقش مهم شورا در تصمیم گیری های منطقه آزاد کیش اشاره کردند.

48

کد خبر 1556939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =