نظر یک چهره اصولگرا درباره سهم‌خواهی سیاسی/ رئیس‌جمهور کدی مبنی بر سهم‌خواهی افراد ندادند

برنا نوشت: یک چهره سیاسی اصولگرا اظهار کرد: مهمترین وظیفه و عمل انقلاب و مهمترین چالش دولت این است که دست نفوذی‌ها از ساختار و اداره مدیریت کشور کم شود.

مرتضی طلایی، چهره سیاسی اصولگرا،  در رابطه با نفس سهم‌خواهی از دولت و تاثیری که بر اعتبار جریان اصولگرایی می گذارد، گفت: نفس سهم‌خواهی و سهم دادن چه برای دولت و چه برای هر دستگاه و هر جایگاه و هر موضوعی فرق نمی‌کند، وقتی ما از سهم‌خواهی و سهم دادن صحبت می‌کنیم  یک بحث عمومی و ناظر بر تمام شئونات اداره جامعه و مناسبات افراد در جامعه از بالا به پائین است که امر بدی است و هر که بخواهد فرقی در اصل ماجرا ندارد. به زبان دیگر نوعی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن تلقی می‌شود و شیوه‌های مختلف می‌توان برای آن تعریف کرد.

او افزود: اما تا به حال از رئیس‌جمهور سخنی نشنیدم مبنی بر اینکه کدی داده باشد که مشکلی در مورد سهم‌خواهی‌ها وجود دارد. به نظرم سهم دادن به افرادی که شایسته نیستند با شخصیت و مواضع آقای رئیسی مغایر است. 

طلایی تاکید کرد: در ماه عسل دولت مهمترین چالش شناخت، مقابله و مبارزه با سران نفوذی در اداره امور کشور است. به نظر من بخش قابل توجهی که گریبانگیر جامعه است ناشی از عملکرد افراد نفوذی در ساختار اداری و اجرایی کشور است، این افراد همه جا حضور دارند. مهمترین وظیفه و عمل انقلاب و مهمترین چالش دولت این است که دست نفوذی‌ها از ساختار و اداره مدیریت کشور کم شود. 

او ادامه داد: دومین چالش آقای رئیسی اصلاح ساختار اداره کشور است؛ ساختار دولت و اداره آن و دستگاه‌های اجرایی در حال حاضر مربوط به قبل از انقلاب است. 

طلایی تصریح کرد: یکی از چالش‌ها و مشکلات بزرگ و اقدامات انقلابی آقای رئیسی این است که آستین بالا بزنند و وارد اصلاح ساختارهای اجرایی و اداری کشور بشوند و این دو موضوع باعث می‌شود که بحث رانت و رانت خواری و سوءاستفاده از موقعیت‌های شغلی حل و فصل شود.

این چهره اصولگرا در پایان با اشاره به تعامل میان مجلس و دولت و الزام آن برای حل مشکلات به خصوص موضوعات سیاست خارجه اظهار کرد: این مسئله بستگی به مناسبات بین دولت و مجلس و مجلس و دولت دارد. اگر این مناسبات بر مبنای همان نظام عدالت خواهی و عدالت محوری باشد، نه؛ چرا باید چالش پیش بیاید؟ ولی اگر بر نظام سهم دادن و سهم‌خواهی که شما اشاره کردید باشد، بله؛ می‌تواند چالش وجود داشته باشد بنابراین بستگی به تفکر حاکم و نگاه حاکم بر مجموعه دارد که اگر دنبال این باشند که وظیفه خود را محول کنند به دولت و قانونگذاری کنند و ریل گذاری و نظارت و حمایت کنند تا دولت بتواند کارش را انجام بدهد اگر این وظیفه را برای خودشان قائل باشند، هرگز مشکل نخواهند داشت اما اگر به سفارش و توصیه باشد، فرقی نمی‌کند مجلس انقلابی باشد یا غیر انقلابی، افرادی که در آن هستند اگر به این بلیه‌ها دچار شوند که به دنبال این نوع بده بستان‌ها باشند به نظر من، بله ما دچار مشکل می‌شویم ولی امیدواریم چنین چیزی نباشد

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1557245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =