ادامه‌ جدال برگ سبز خودرو؛ تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در کمتر از ۱۵ دقیقه در دفاتر اسناد رسمی

ایسنا نوشت: معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کوتاه شدن زمان تنظیم سند با حذف برگ گواهی تاییدیه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی گفت: با تغییرات صورت گرفته، تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در دفاتر رسمی سراسر کشور تنها در ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد.

مهدی اقبال با اشاره به بخشنامه روز ۳۱ شهریور معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر عدم نیاز به برگ گواهی تاییدیه برای نقل و انتقال خودرو گفت: در اجرای ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و نیز تکلیف قانونی مردم در جهت امنیت و بهداشت حقوقی با تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی، کار تنظیم سند قطعی خودرو در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.
وی افزود: در این خصوص تدابیر خوبی از سوی سازمان ثبت اندیشیده شده که در گام نخست تمام عملیات سند انتقال خودرو به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و تمام اسناد تنظیمی مردم در سیستم ثبت آنی و بانک‌های اطلاعاتی جامع سازمان ثبت اسناد ذخیره‌سازی می‌شود و در هر دوره‌ای از زمان که استعلامی از اصالت یک سند رسمی صورت گیرد قابلیت پاسخگویی حتی وکالت و یا انتقال قطعی آن سند وجود دارد.

معاون سازمان ثبت اسناد کشور اضافه کرد: همچنین در سامانه اصالت سند نیز ( هم در سایت سازمان ثبت اسناد و هم در سامانه « ثبت من » بر روی تلفن همراه ) مردم می‌توانند اطلاعات سند خودرو و سند وکالت خود را مشاهده نمایند.
اقبال با بیان اینکه ۸۴۰۰ دفتر اسناد رسمی در تمامی نقاط کشور و حتی نقاط محروم فعالیت دارد، تأکید کرد: سردفتران آماده خدمت‌رسانی به مردم هستند تا مردم با نهایت آرامش و امنیت و بهداشت حقوقی لازم در ظرف زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه، سند قطعی انتقال خودرو خود را دریافت کرده و در هر مرحله از اصالت آن نیز مطمئن باشند.

وی افزود: در واقع با توجه به اینکه دریافت گواهی تأییدیه نقل و انتقال خودرو از نیروی انتظامی، وقت و زمان زیادی لازم داشت با حذف آن، تنظیم سند قطعی نقل و انتقال به کمترین زمان ممکن کاهش یافته است.

این مسئول ادامه داد: ضمن اینکه اگر دریافت گواهی تأییده از ناجا زمان‌بر می‌شد دفاتر اسناد رسمی تکلیف داشتند تا نسبت به اصالت این تأییدیه استعلام بگیرند که همه این موارد زمان‌بر بود و رفت و آمدهای زیادی نیاز داشت لذا بخشنامه جدیدی مبنی بر حذف این گواهی توسط معاونت امور اسناد سازمان در راستای تسهیل و تسهیل در روند تنظیم سند رسمی خودرو صادر شده است.

به گفته اقبال، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سری اقدامات دیگری هم در راستای تسهیل و تسریع در تنظیم سند رسمی خودرو از جمله در مباحث هزینه‌ای و ریالی انجام داده که بزودی اعلام خواهد شد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد کشور درباره مزایای تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی گفت: امنیت حقوقی و بهداشت حقوقی و جلوگیری از آسیب‌های موجود ناشی از عدم تنظیم سند رسمی خودرو و نیز کاهش بخشی از پرونده‌های محاکم قضایی از مهمترین ویژگی‌های این کار است.

۴۷۲۳۳

کد خبر 1557652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  1 0
  پس اصالت رو چجوری تایید میکنید؟
 • كدخدا IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  1 0
  كمتر از ١٥ دقيقه رو نميخوايم مردي بگو در جهت رفاه مردم و بهداشت حقوقي رايگان انجامميشه. فقط منافع سردفترداران مهمه؟
 • رضا IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  0 0
  اطمینان داشته باشید 15 دقیقه فقط یک تبلیغ است اگر دادستان ورود نکرده بود هنوز سازمان ثبت بر طبل بی اعتباری برگ سبز می‌کوبید این همه تبلیغ فقط برای جلب پول مشتری است و نه بیشتر
 • Reza IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  1 0
  وقتی قانون به کفایت برگ سبز سند مالکیت خودرو صادره از ناجا صحه گذاشته این همه وقاحت شرم آوره...
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  1 0
  هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی خیلی بالاست،ضمنا دادستان کل کشور خلاف گفته شما فرمود.
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
  0 0
  این سازمان ثبت اسناد و املاک فقط بفکر جیب خودشه اگه با اینا باشه میگن مردم برای گوشی موبایل و دوچرخه و تلویزیون وساعت و حتی مداد خودکار هم باید از ما سند مالکیت بگیرن .
 • حسين IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  خالي كردن جيب مردم در تنظيم سند خودرو در دفترخانه هاي اسناد در كمتر 15 دقيه صورت ميگيرد
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  1 0
  خبر آنلاین با سازمان ثبت برو به درک
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  چه ی دقیقه چه یک ساعت برای مردم مهم نیست چون سندمحضری به هیچ عنوان نیازنیست مشگلرمردم وقت نیست هزینه است که بهدفترخانه هاندهندچون هیچ ارزشی هم نداردبجزخالی کرون جیب فقیربیچاره
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  1 0
  دفاتر اسناد رسمی غلط کردند، چرا ملت باید پول مفت توی جیب رانت خواران دفاتر رسمی بریزند. برگ سبز سند خودرو است وبس
 • علی IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 0
  برو این دام بر مرغ دگر نه........خدا رئیس قوه قضائیه را حفظ کند . دست از سر جیب مردم بردارید........
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  قوه قضاییه تکلیف سندخودرورابا راهنمایی ورانندگی و دفتر ثبت روسن کنند الان دادستان می گوید سندملاک برگ سبز ولی یردفتربرای خودشان قدرت نمایی می کنند ملت راسرگردان می کنندفقط بخاطرپول سردفترسخت ایستادگی می کنند