مخالفت کانون کارگردانان با دست‌اندازی صداوسیما به تولیدات نمایش خانگی

کانون کارگردانان، در بیانیه‌ای، با حمایت از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بار دیگر بر مخالفت خود در برابر دست‌اندازی صداوسیما به تولیدات نمایش خانگی تاکید کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران، در واکنش به سخنان محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مدیریت شبکه نمایش خانگی، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در بخشی از نوشتارِ کانون کارگردانان خانه سینما آمده است:

« کانون کارگردانان سینمای ایران در راستای موضع‌گیری آقای محمدمهدی اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مورد لزوم بازگشت شوراهای ساخت و نمایش تولیدات نمایش خانگی به سازمان سینمایی، لازم‌ می‌داند یادآوری کند این امر مطالبه به حق سینماگران و صنوف سینمایی از سال گذشته بود که مخالفت خود در مقابل دست‌اندازی صداوسیما به تولیدات نمایش خانگی و اعتراض به عقب‌نشینی وزارت ارشاد را در بیانیه‌ای مطرح کردند.
شبکه نمایش خانگی و تولیدات پلتفرم‌های نوپا به جد در سال‌های اخیر مخاطبان را به سمت تولیدات داخلی سوق داده است، امری که گویا چند سالی است از اولویت کاری مدیران صداوسیمای ملی خارج شده است. سازوکار اداری تولیدات نمایش خانگی باید از دست صداوسیمایی که مخاطبین خودش را روز به روز از دست می‌دهد، خارج شود تا ضمن احترام به خواست مخاطبین میلیونی و روزافزون این تولیدات در داخل و خارج از ایران، امنیت شغلی و معیشتی اهالی سینما نیز تامین شود که در اوضاع آشفته کرونائی سینمای ایران اولویت اصلی است.»

کانون کارگردانان، در ادامه نوشتار خود، بیانیه اعتراضی ۲۸ صنف سینمایی را که شهریور سال ۹۹ منتشر شد، بازنشر کرده است که در آن آمده:

«ما اعضای صنوف سینمای ایران که حرفه و معیشت خود و خانواده های‌مان مستقیماً وابسته به تولید محصولات فرهنگی تصویری است ، اعتراض شدید خود را نسبت به انتقال مسئولیت شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیما اعلام می‌داریم.
ما همچنین برای کسانی که پنهان و آشکار تلاش می‌کنند در سال جهش تولید این صنعت نوپا را به نابودی بکشانند نیز اظهار تاسف می‌کنیم.
فرصت‌های شغلی به‌وجود آمده از تولید محصولات شبکه نمایش خانگی و پلتفرم‌های وی‌اودی بالغ بر سه تا پنج هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم در سال است که سیاست‌های غیر پاسخ‌گوی صداوسیما بدون شک باعث فرار سرمایه از این صنعت شده و ضرر معیشتی هنگفتی به اهالی سینما وارد خواهد کرد.
سپردن سرنوشت این پدیده نوپای تولید و توزیع به سازمانی که خود رقیب آن است، تصمیمی اشتباه و غیر قابل جبران خواهد بود.
نباید فراموش کرد که این شبکه نمایش خانگی  و پلتفرم‌های وی‌اودی بودند که در این‌ ماه‌های سخت بیماری فراگیر کرونا و بی‌رونقی سالن‌های سینما توانستند با اکران آنلاین کمک زیادی به سینمای ایران کنند و با تولید سریال‌ها و محصولات جدید در حال پیدا کردن مسیر خود جهت هرچه حرفه‌ای‌تر شدن هستند. بدیهی است که همه تولیدات در یک سطح و بری از کاستی و عیب نیستند، اما بدون شک و براساس تحلیل‌های تجربی/حرفه‌ای، عرصه رقابت و نیاز جامعه خود به خود استانداردها و کیفیت کارها را بالا خواهد برد. در حالی که می‌توان پیش‌بینی کرد که صداوسیما با رقابت ناصحیح با این پدیده نو پا و شاید هم با قصد حذف رقیب، باعث از دست رفتن مخاطبین رسانه‌های داخلی شده و این عرصه را نیز در اختیار شبکه‌های ماهواره‌ای قرار خواهد داد.
ما اصناف سینمائی از مسئولین و دلسوزان این عرصه می‌خواهیم که با جلوگیری از این اشتباه تاریخی، مخاطبان شبکه‌های داخلی را به سوی رسانه‌های خارجی سوق ندهند و به ایجاد بی‌ثباتی و فرار سرمایه‌گذاری مشروع از این حوزه فرهنگ و هنر دامن نزنند.»

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1557776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =