خاطرات فرمانده هوانیروز ارتش از دوران جنگ/ ۵۰۰۰ ساعت عملیات پروازی توسط نیروی هوایی و هوانیروز انجام شد

ایسنا نوشت: همزمان با ایام هفته دفاع مقدس و روز سرباز، مراسم تجلیل از سربازان نمونه سازمان صنایع هوایی با حضور امیر سرتیپ قربانی فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع برگزار شد

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم با تبریک هفته دفاع مقدس و روز سرباز با تشریح اتفاقات هشت سال دفاع مقدس گفت: کشور ما در برهه ای از زمان وارد جنگ تحمیلی شد که انقلاب تازه شکل گرفته بود  و دشمنان با راه اندازی درگیری های داخلی نظیر کردستان ، ترکمن صحرا و ... سعی در شکست انقلاب داشتند.

وی ادامه داد: صدام حسین با تصور اینکه انقلاب به دلیل داشتن درگیری های داخلی توان مقابله با دشمن بیرونی را ندارد، با کمک قدرت های بزرگ و به بهانه اختلاف مرزی و به قصد تصرف ایران، در مدت کوتاه، حمله همه جانبه ای را شروع کرد، ولی بعد از مقاومت جانانه مردم ایران و سربازان خط مقدم به این نتیجه رسید که باید این آرزوی محال را به گور برند.

وی نقش صنعت هوایی را در دوران جنگ بسیار حیاتی برشمرد و گفت: در طول جنگ ۵۰۰۰ ساعت عملیات پروازی توسط نیروی هوایی و هوانیروز انجام گرفت که برای هر ساعت عملیات پروازی ۱۰۰ ساعت عملیات آماده سازی نیاز داشت که به لطف خداوند صنعت هوایی این مهم با موفقیت انجام داد.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب وقتی مستشاران آمریکایی در حال خروج از ایران بودند به این نکته اذعان می کردند که صنعت هوایی ایران بعد از یک هفته زمین گیر خواهد شد. ولی ما شاهد آن بودیم که به همت و تلاش مجاهدانه متخصصان صنعت هوایی، این صنعت پیشرفت چشمگیری داشت و اکنون در ساخت، تولید و تعمیر و نگهداری انواع هواپیما و بالگرد و همچنین ساخت هواپیما ، بالگرد و موشک به موفقیت های بزرگی دست یافته است.

در ادامه این مراسم، مدیر عامل سازمان صنایع هوایی با تبریک روز سرباز ، به جایگاه سرباز از نگاه فرمانده معظم کل قوا اشاره نمود و گفت: معظم له در خصوص سرباز می فرمایند سرباز باید شخصیت معنوی، اجتماعی ، علمی و رزمی داشته باشد؛ لذا با توجه به رهنمود های گهربار مقام معظم رهبری، باید ارتقاء روحیه معنوی سربازان را جدی بگیریم و در این زمینه بسیار تلاش کنیم چون اگر روحیه معنوی سرباز ارتقاء پیدا نکند، سرباز رزم موفقی نخواهد داشت.

وی افزود: در طول هشت سال دفاع مقدس، نمونه های زیادی را می توانیم مثال بزنیم که روحیه معنوی سربازان باعث ایجاد ارتقای توان رزمی آن ها شده بود که مهمترین خروجی آن، افزایش روحیه شهادت طلبی بود که با وجود گذشت ده ها سال از آغاز جنگ تحمیلی نه تنها این روحیه  از بین نرفته بلکه هنوز هم عشق به شهادت و ایثار در بین جوانان ما با هر گرایش و سلیقه ای سیاسی و اجتماعی و ... موج می زند.

وی ادامه داد: یک ژنرال آمریکایی در خصوص سردار سلیمانی گفته بود که اگر ما هم یک شخص مانند سردار سلیمانی داشتیم کل غرب آسیا را مدیریت می کردیم. لذا به همین دلیل است که با توجه به عدم وجود معنویت در غرب، سعی می کنند سربازان را با محرک های مادی جسور تربیت کنند.

وی اذعان کرد: خدمت سربازی باید فرصتی برابر برای کشف و جهت دهی به استعداد ها باشد و باید بتوانیم جوانان را برای ورود به مراحل بعدی زندگی آماده کنیم.

امیر خواجه فرد درادامه سواد را برای سربازان مهم ارزیابی نمود و گفت: سواد فقط به سواد علمی یا مدرک گرایی خلاصه نمی شود و سواد عاطفی، سواد ارتباط، سواد رسانه ای، سواد تربیتی، سواد رایانه ای و .. را شامل می شود . لذا خدمت مقدس سربازی فرصتی برای بالا بردن سواد است و ما باید بتوانیم در تمام این زمینه ها افراد با سوادی را تحویل جامعه دهیم.

23219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1558173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =