پذیرش بیش از ۴۵۵ هزار دانشجوی جدید در دانشگاه‌ها

 ایرنا نوشت: نتایج نهایی آزمون سراسری ۱۴۰۰ امروز یکشنبه چهارم مهر ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد. بر اساس اعلام سازمان سنجش ۴۵۵ هزار و ۴۱۴ نفر در گروه های مختلف آزمایشی در سراسر کشور پذیرفته شدند.

نتایج نهایی آزمون سراسری در دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و شهریه پرداز، دانشگاه پیام‌نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی (اعم از باآزمون و پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی «بدون آزمون») امروز یکشنبه چهارم مهرماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اعلام شد.

متقاضیان می‌توانند با مشاهده نتیجه نهایی به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. برنامه ثبت نامی از پذیرفته شدگان از سوی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعلام می‌شود. در مجموع رشته‌های با آزمون و بدون آزمون ۴۵۵ هزار و ۴۲۴ نفر قبول شدند.

آزمون عمومی و اختصاصی هر یک از گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ در تاریخ ۹ تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ در ۴۱۴ شهرستان و بخش مختلف کشور و ۳ هزار و ۵۲۲ حوزه امتحانی و ۱۱ کشور خارجی با رقابت یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ نفر داوطلب برگزار شد.

آزمون گروه آزمایشی هنر صبح چهارشنبه ۹ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی صبح پنج‌شنبه ۱۰ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی صبح پنج‌شنبه ۱۰ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه ۱۱ تیر و آزمون گروه آزمایشی زبان‌های خارجی صبح شنبه ۱۲ تیر برگزار شدند.

تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد در کنکور سراسری ۱۴۰۰ ثبت نام کرده‌اند که برای در مجموع تعداد یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت کنکور صادر شد.

با توجه به اینکه یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۷۰۸ نفر ثبت نام کردند و تعداد یک میلیون و ۳۶۹ هزار و ۴۱۶ نفر داوطلب در چند گروه بودند، از میان یک میلیون و ۳۶۹ هزار نفر، تعداد یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۱۳۰ نفر داوطلب حاضر در جلسه آزمون و تعداد مجازین به انتخاب رشته نیز یک میلیون و ۸۲ هزار و ۹۰۰ نفر بودند.

نتایج اولیه در ۱۰ مردادماه اعلام شد و انتخاب رشته داوطلبان از ۱۴ مرداد ماه آغاز شد و در نهایت با توجه به تمدیدهای صورت گرفته تعداد ۵۲۳ هزار و ۶۷۱ نفر نسبت به انتخاب رشته‌های با آزمون سال ۱۴۰۰ اقدام کردند.

پیش از این در شناسنامه کنکور سراسری ۱۴۰۰ جمع کل ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰۰ در تمامی دانشگاه‌ها و زیرنظام ها تعداد ۹۹۳ هزار و ۲۳۴ نفر اعلام شده بود.

قرار بود نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۰ در هفته آخر شهریورماه اعلام شود که سازمان سنجش اعلام کرد با توجه به تغییرات شرایط کرونا در کشور و محدودیت‌های ایجاد شده، برخی از رشته‌های با مصاحبه و آزمون عملی در موعد مقرر به اتمام نرسیدند و از همین رو نتایج نهایی در هفته اول مهرماه ۱۴۰۰ منتشر می‌شود.

با توجه به اعلام نتیجه نهایی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ معمولا برخی از پذیرفته شدگان با ارسال درخواست به سازمان سنجش مدعی اشتباه در انتخاب رشته خود شده و متقاضی معرفی به اولویت بعدی که در آن دارای نمره هستند می باشند. از این رو تنهادرخواستهایی قابل پذیرش و بررسی هستند که شامل مصادیق  اشتباه در انتخاب رشته که در اطلاعیه مورخ چهارم مهرماه سازمان آمده است، باشد.

این داوطلبان می بایست اطلاعیه درخصوص اشتباه درانتخاب رشته رامطالعه و سپس تنها در سامانه پاسخگویی اینترنتی مندرج در درگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org و پس از انتشار کارنامه نتایج نهایی در روز پنجشنبه هشتم مهرماه و درصورتی که در کدرشته محل مورد درخواست دارای نمره باشند قابل بررسی است.

نتیجه بررسی تا ۱۴ مهرماه در سامانه مذکور قابل ثبت هست و بعد از آن قابل دریافت نیست و نتیجه بررسی تا ۱۰ آبان بصورت پیامک به متقاضیان اعلام خواهد شد.  

این درخواستها فقط از روش ذکر شده قابل ثبت هست و سازمان سنجش از هیچ طریق دیگری درخواست اشتباه در انتخاب رشته را بررسی نخواهد کرد.  

پذیرفته شدگان در این مرحله می بایست مطابق برنامه زمانی اعلام شده نسبت به ثبت نام در دانشگاه قبولی فعلی اقدام کنند.
پذیرفته شدگانی که وضعیت آنها در قالب شرایط موارد اشتباه در انتخاب رشته براساس اطلاعیه نیست، باید تقاضای خود را از طریق دانشگاه محل قبولی برای تغییر رشته یا انتقال و از طریق آیین نامه های مربوطه پیگیری کنند. این موارد قابل بررسی در سازمان سنجش نیست.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1558362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =