از تفاوت های مهم تخت بیمارستانی با تخت معمولی چه می دانید؟

همان طور که می دانید و حتما دیده اید تخت بیمارستانی دارای طراحی خاصی بوده و در مدل های مختلفی به بازار عرضه شده است.

هرکدام از انواع تخت ها دارای خصوصیات ویژه ای می باشد که بنا به نوع کارایی وکاربردی که برای هر بیمار دارد در قسمت های مختلف بیمارستان و یا با اجاره تخت بیمارستانی در منازل برای نگه داری از بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

شکن در تخت بیمارستانی

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که یک تخت بیمارستانی با یک تخت معمولی دارد، قابلیت تنظیم ارتفاع آن می باشد که به طور معمول به شکل دوشکن و یا سه شکن طراحی گردیده است.

علت این امر، آن است که بسته به درد و ناراحتی که شخص بیمار در قسمت های مختلف بدن احساس می نماید ممکن است قادر به حرکت و جابه جایی نباشد؛ از این رو برای راحتی بیشتر و به کمک اجاره تخت بیمارستانی تهران دو یا سه شکن می تواند به آسانی  تغییر وضعیت دهد.

لازم به ذکر است که تغییر وضعیت تخت به کمک یک ریموت و موتور برقی صورت می گیرد که از مزایای مهم اجاره تخت بیمارستانی برقی به حساب می آید.

ریل های محافظ

از دیگر تفاوت های مهم تخت بیمارستانی با تخت معمولی، ریل محافظ می باشد که در این تخت ها برای جلوگیری از سقوط بیمار از روی تخت تعبیه شده است.

نکته ی قابل توجه این است که به دلیل جا به جایی آسان این ریل ها، با پایین آمدن شخص و یا رفتن روی تخت به آسانی جمع شده و سبب راحتی بیمار می گردد.

بنابراین برای افزایش ایمنی بیمار به دلیل طراحی این حفاظ ها، اجاره تخت بیمارستانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

از تفاوت های مهم تخت بیمارستانی با تخت معمولی چه می دانید؟

قابلیت نصب وسایل درمانی

تخت بیمارستانی برخلاف تخت های معمولی این قابلیت مهم را دارد که می توان سرم، کپسول اکسیژن و سایر وسایل مورد نیاز برای درمان بیمار را روی آن نصب نمود.

راحتی بیمار

یکی از نکات بسیار مهم که در بهبودی سریع تر بیمار نقش بسزایی دارد، احساس آرامش و راحتی وی می باشد که اجاره تخت بیمارستانی در منزل کمک زیادی در این زمینه می کند.

با طولانی شدن بیماری فرد، تخت های معمولی گزینه ی مناسبی برای نگه داری ومراقبت از آن ها نیست.

آشنایی با بهترین ویژگی های تخت های بیمارستانی

حال که تفاوت های مهم تخت بیمارستانی با تخت معمولی را دانستید، بد نیست با ویژگی های مهم آن بیشترآشنا شوید تا برای اجاره تخت بیمارستانی،  اطلاعات جامعی در این زمینه داشته باشید.

به طور کلی یک تخت بیمارستانی ایده آل، تختی است که آسایش و راحتی هر چه بیشتر بیمار را فراهم نماید.

شاید با شنیدن نام تخت بیمارستانی این تصور در ذهن شما به وجود بیاید که این تخت مخصوص بیمارستان می باشد.اما این طور نیست و در واقع به گونه ای طراحی شده که بیماران و به خصوص کسانی که مبتلا به بیماری های طولانی تر و نیازمند مراقبت بیشتر هستند حتی درمنزل نیزمی توانند ازآن بهره ببرند.

دو خصوصیت مهم تخت بیمارستانی

-به دلیل قابلیت تنظیم بخش بالاتنه تخت، بیمار به راحتی می تواند از حالت خوابیده به حالت نشسته تغییر وضعیت دهد که این امر مانع فشار روی بدن او می گردد.

-قرارگرفتن بد ساید در دو سمت تخت، مانند یک کمکی عمل می نماید و به افراد نا توان و سالمند در نشستن و خوابیدن روی تخت کمک می کند و همچنین مانع افتادن آن ها از روی تخت می گردد.

انواع تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی در انواع مختلفی در بازارعرضه شده است که به طور کلی در سه دسته ی زیر قرار می گیرند:

1-دستی

2-نیمه برقی (نیمه الکترونیکی)

 3-تمام الکترونیکی

فرایند عملکرد دستگاه های اکسیژن ساز

در ابتدا دستگاه های اکسیژن ساز بسیار سنگین و بلند و همین طور غیر قابل جمل بودند که در اوایل سال 2000، دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل تولید شدند. این دستگاه ها توانایی این را داشتند که به بیمارانی که در خانه نیستند نیز کمک کنند.

از تفاوت های مهم تخت بیمارستانی با تخت معمولی چه می دانید؟

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل مزایای ویژه ای نسبت به سیستم مخزن های اکسیژن تحت فشار دارد. اما با وجود مزایای زیاد یک عیب قابل توجه دارد که آن هم این است که مقدار زمانی که به پریز برق متصل نمی باشد و بایستی با باتری کار کند، به اندازه مدت زمان مخازن اکسیژن نمی باشد. در زمان خرید یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز حتما به این نکات توجه کنید.

نکته دیگری که درباره دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل وجود دارد این است که در این دستگاه نیز مانند سایر دستگاه ها ی اکسیژن ساز و مزخن های اکسیژن تحت فشار، خطر احتراق وجود دارد. توجه داشته باشید که در زمان استفاده از آن، استعمال دخانیات ممنوع می باشد و این دستگاه باید در محیط های خشک و خنک نگهداری شود و همین طور از مواد قابل اشتعال و منابع گرما دور باشد. بنابراین بعد از خرید یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز خانگی این نکات را رعایت کنید.

بهتر است بدانید که تمامی دستگاه های اکسیژن ساز از یک فرایند شناخته شده که تحت عنوان "جذب نوسان  فشار" می باشند، استتفاده می کنند. همه ی گاز ها به شکل سطحی و یا به صفحه های جامد تحت فشاری خاص جذب می شوند، اما توجه داشته باشید که مقدار جذب برای صفحات گوناگون به وسیله تنظیمات فشاری برای انواع گاز ها متفاوت است.

به شکل ویژه، دستگاه های اکسیژن ساز دارای مواد معدنی زئولیت می باشند که نیتروژن را با درصد بالاتری نسبت به اکسیژن جذب می کند. زمانی که دستگاه در معرض هوا قرار گیرد، مواد معدنی زئولیت، نیتروژن موجود را سریع جذب می کنند و آن را در بر میگیرند. این نیتروژن می تواند در زمان تنفس برای انسان ها مضر باشد. همین طور در این دستگاه ها جزعی تحت عنوان غربال مولکولی وجود دارد که وظیفه اش این است که هوا با اکسیژن خالص را وارد دستگاه کند و دستگاه نیز این اکسیژن خالص را به کاربر برساند.

بهتر است بدانید که دستگاه های اکسیژن ساز برای تولید اکسیژن خالص طراحی و ساخته شده اند که اغلب درصد خاص بودن آن چیزی بین 87 الی 96 درصد می باشند. بنابراین اگر بیماری دارید که نیاز به اکسیژن دارد، حتما برای خرید و یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز اقدام کنید.

مراحل انجام کار دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه های اکسیژن ساز به وسیله 4 فرایند کار می کنند. این چهار فرایند عبارتند از:

اولین مرحله این است که بهترین دستگاه اکسیژن ساز در معرض هوا قرار میگیرد.

در دومین مرحله دستگاه اکسیژن ساز هوا را میگیرد و فشروده می کند؛ توجه کنید این دستگاه ها به یک مکانیزم خنک کننده به منظور جلوگیری از گرمای زیاد مجهز می باشند.

در سومین مرحله مواد معدنی زئولیت، نیتروژن را جذب می کنند و آن را در بر میگیرند، در صورتی که در آخر اکسیژن از بخش غربال مولوکولی عبور می کند.

در آخرین مرحله اکسیژن خالص و تصفیه شده به وسیله لوله بینی یا ماسک به کاربر منتقل می شود.

   

یکی دیگر از نکاتی که درباره این دستگاه ها وجود دارد این است که کاربران می توانند به وسیله رابط درونی، مقدار جریان هوا را تنظیم کنند. اغلب دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل این امکان را دارند تا اکسیژن را با سرعت دو یا سه لیتر در دقیقه تحت تنظیم جریان مداوم هدایت کنند. بهتر است قبل از خرید یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز این نکات را بدانید و به آنها توجه کنید.

کد خبر 1559001

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =