بیماری‌های قلبی_عروقی اولین علت مرگ در دنیا و ایران

ایسنا نوشت: مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، بیماری های قلبی، عروقی را اولین علت مرگ در دنیا و ایران دانست و شعار ملی روز قلب را «قلب هایمان را با سلامتی پیوند بزنیم» اعلام کرد.

دکتر افشین استوار در آستانه روز جهانی قلب گفت: با وجود کثرت مرگ‌های منتسب به کووید-۱۹، بیماری‌های قلبی عروقی با ۱۸.۶ میلیون مرگ در سال کماکان رتبه اول علل مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند. 

وی افزود: این گروه از بیماری‌ها علل متعددی از جمله مصرف دخانیات، دیابت، فشارخون بالا و چاقی، آلودگی هوا و عوامل کمتر شایعی مانند بیماری شاگاس و آمیلوئید قلبی دارند.

استوار ادامه داد: بیماری کووید- ۱۹ برای میلیون‌ها بیمار قلبی عروقی نگران کننده‌تر است. بیماران قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع شدیدتر کوید-۱۹ هستند. بسیاری از بیماران قلبی بدلیل پاندمی کوید-۱۹ برای انجام مراقبت‌های روتین و حتی در موارد اضطراری از مراجعه به درمانگاه، بیمارستان و غیره وحشت دارند و طبق اصول پیشگیری از بیماری کوید-۱۹ از دوستان و اقوام نیز دوری می کنند و جدا افتاده‌اند. 

وی با اشاره به این که هدف روز جهانی قلب امسال و سال‌های آینده، پیوند زدن سلامتی با قلب هایمان است، اظهار کرد: با توجه به بحران جهانی کووید-۱۹، بهره برداری جهانی از قدرت سلامت دیجیتال برای افزایش آگاهی، پیشگیری و مدیریت بیماری قلبی عروقی در دنیا یکی دیگر از اهداف روز جهانی قلب است.

وی بیان کرد: امسال سه بعد مختلف وجود دارد؛ اول عدالت، قلب‌هایی که ارتباط شان با جامعه قطع شده در معرض بیشترین خطر بروز بیماری قلبی و سکته مغزی به علت فقدان دسترسی به پیشگیری، درمان و کنترل بیماری قلبی عروقی هستند. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز نیمی از جمعیت دنیا دسترسی به اینترنت ندارند باید از راه‌های دیگری برای ارتقای دانش و آگاهی و تغییر نگرش، برای در پیش گرفتن شیوه زندگی سالم، استفاده کرد. 

استوار بُعد دوم را پیشگیری اعلام کرد و تصریح کرد: با اقدامات ساده، مانند پیروی از یک رژیم غذایی سالم، نه گفتن به مصرف دخانیات و فعالیت بدنی به میزان مناسب می‌توان سلامت قلب را حفظ کرد.  ابزارهای دیجیتالی مانند اپلیکیشن های تلفن های هوشمند وwearables   همچون ساعت های هوشمند می توانند در ایجاد انگیزه و قدم برداشتن در جهت ارتقای سلامت قلب، کمک کنند. 

وی افزود: بعد سوم جامعه است. ۵۲۰ میلیون نفر در جهان با بیماری قلبی عروقی زندگی می کنند که در سال گذشته بطور نامتناسب به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. به علت اینکه آنها مستعد به ابتلای به انواع شدیدتر کووید ۱۹ هستند، به این افراد جمعیت مستعد و در معرض خطر گفته می شود. 

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: امسال روز جهانی قلب در روز چهارشنبه ۲۹ سپتامبر(مصادف با ۷ مهر) برگزار می شود و شعار ملی «قلبهایمان را با سلامتی پیوند بزنیم» و پیام اصلی «برای حفظ سلامت قلب خود، خانواده و جامعه، قلب های خود را با سلامتی پیوند بزنیم» خواهد بود.

وی هدف از برگزاری این روز را ترغیب و تشویق مردم به انتخاب شیوه زندگی سالم که با اعمال چند تغییر ساده به تضمین سلامتی قلب کمک می کند، عنوان کرد و افزود: شیوه زندگی سالم را برای ارتقای سلامت قلب خودتان، خانواده، دوستان و نیز کل افراد جامعه ترویج کنید. مشارکت همگانی برای ارتقای آگاهی و دانش عمومی به منظور ارتقای سلامت قلب الزامی است. با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنید. مصرف نوشابه‌ها و آبمیوه‌های شیرین را کاهش دهید بجای آن آب یا آبمیوه های طبیعی را انتخاب کنید.

وی افزود: انواع شیرینی و سایر مواد غذایی شیرین را با میوه‌های تازه به عنوان یک جایگزین  سالم جایگزین کنید. روزانه ۵ سهم میوه و سبزی (معادل ۴۰۰ گرم) میل کنید. مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده حاوی نمک، شکر و چربی زیاد را محدود کنید. غذاهای محل کار یا مدرسه را در منزل تهیه کنید.

وی از مردم خواست فعالتر زندگی کنند و گفت: تصمیم بگیرید حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط و ۵ روز در هفته انجام دهید. یا حداقل ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت زیاد در طول هفته انجام دهید. (در ۳ تا ۵ روز هفته) بازی کردن، پیاده روی، کار در خانه، حرکات موزون همه جزء این فعالیت به حساب می آیند. هر روز بیشتر فعال باشید، از پله ها بالا بروید، بجای رانندگی پیاده روی کنید یا دوچرخه سواری کنید. به مصرف دخانیات نه بگویید. این بهترین کاری است که برای بهبود سلامت قلب انجام می دهید.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر با بیان این که طی ۲ سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری عروق کرونر قلب بطور اساسی کاهش می یابد، گفت: طی ۱۵ سال بعد از ترک دخانیات، خطر بیماری قلبی عروقی به میزان خطر در افراد غیر سیگاری میرسد. مواجهه با دود دست دوم دخانیات نیز یک علت بیماری قلبی عروقی در افراد غیر سیگاری است.

وی فشارخون بالا را یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی  دانست و افزود: این عامل به عنوان قاتل خاموش نامیده می شود، چون معمولا هیچ علائم هشدار دهنده ای ندارد و بسیاری از افراد متوجه ابتلا به این بیماری نمی شوند.

وی اضافه کرد:  قند خون بالا می تواند نشانه بیماری دیابت باشد. بیماری قلبی عروقی علت اکثریت مرگ ها در افراد دیابتی است. بنابراین اگر بدون تشخیص و درمان باقی بماند می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از بیماری قلبی و سکته مغزی قرار دهد.

استوار تصریح کرد: کلسترول بالا سالانه به  ۴ میلیون مرگ می انجامد، لذا به پایگاه های سلامت و درمانگاه ها مراجعه کنید و از مراقب سلامت یا بهورز درخواست کنید علاوه بر فشار خون، میزان کلسترول خون و وزن و نمایه توده بدنی شما را اندازه گیری کنند. سپس آن ها قادر خواهند بود خطر ۱۰ ساله احتمال بروز حوادث قلبی عروقی شما را محاسبه کنند و بر مبنای آن راهنمایی های لازم برای کاهش میزان خطر و ارتقای سلامت قلب را ارائه کنند. 

وی بیماری قلبی عروقی را بزرگترین قاتل دنیا اعلام کرد و گفت: ۶/۱۸ میلیون مرگ در سال ناشی از بیماری قلبی عروقی است. در سنین ۳۰ تا ۷۰ سال  از هر ۱۰ نفر یک نفر به علت بیماری قلبی عروقی فوت می کند. ۳۱ درصد تمام مرگ ها ناشی از بیماری قلبی عروقی است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر پیام های روز جهانی قلب ۱۴۰۰(۲۰۲۱ م)  را چنین بیان کرد: با مصرف رژیم غذایی سالم ، نه گفتن به مصرف دخانیات و فعالیت بدنی به میزان کافی از سلامت قلب مراقبت کنید. پاندمی کووید ۱۹ اهمیت مراقبت از یکدیگر-انتخاب های بهتر توسط افراد، خانواده و جامعه (و همه جمعیت ها و دولت ها) را برجسته تر کرده است. بطور منظم معاینات دوره ای قلب را انجام دهید و در شرایط اضطراری با اورژانس تماس بگیرید. با پیروی از رژیم غذایی سالم ، نه گفتن به مصرف دخانیات و فعالیت بدنی به میزان کافی از سلامت قلب خود حفاظت کنید.

وی افزود: در پاندمی کووید ۱۹ به سلامت قلب خود اهمیت بیشتری دهید. برای پیوستن به زنجیره سلامتی قلب، شیوه زندگی سالم را رعایت کنید. از مراقبت و معاینات دوره ای قلب خود غافل نشوید. در پاندمی کووید ۱۹ ،  از مراقبت و معاینات دوره ای قلب خود غافل نشوید.

 استوار ادامه داد: مشارکت همگانی برای ارتقای آگاهی و دانش عمومی به منظور ارتقای سلامت قلب الزامی است. به عنوان کارکنان بهداشتی به بیماران برای ایجاد تغییرات مثبت برای سلامت قلبشان، کمک کنید. به عنوان یک کارفرما برای سلامت قلب کارکنان خود سرمایه گذاری کنید.

وی افزود: به عنوان یک دولت، سیاست ها و ابتکاراتی را که به سلامت قلب اجتماعی کمک بیشتری می کند، اجراء کنید. با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنید. اگر بیماری قلبی دارید، کرونا را جدی تر بگیرید.

وی بیان کرد: بیماران قلبی عروقی در زمان کرونا باید بیشتر احتیاط کنند. کسانی که بیماری قلبی دارند، باید بیشتر نکات بهداشتی را برای پیشگیری از بیماری کرونا رعایت کنند. بیماران قلبی عروقی در معرض خطر بیشتری برای ابتلای شدیدتر به کووید ۱۹  هستند. 

وی با اشاره به اینکه در زمان بحران کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی با تهدید مضاعفی مواجه خواهند شد، گفت: هم بیشتر در معرض خطر ابتلای شدید کووید ۱۹هستند، هم به علت ترس از این بیماری از مراقبت قلب خود هم غافل می شوند. در زمان بحران کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی هم بیشتر در معرض ابتلای شدید هستند، هم به علت ترس از این بیماری از مراقبت قلب خود غافل می شوند. همانطور که به پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ فکر می کنید، سلامت قلب خود را فراموش نکنید. 

وی اظهار کرد: مهمترین عوامل خطر بیماری قلبی عروقی(که گاهی به شکل حمله های قلبی و سکته مغزی تظاهر می کنند)، شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، و مصرف الکل می باشند. با شیوه زندگی سالم از بروز فشارخون بالا، دیابت، اضافه وزن و چاقی که همه عوامل خطر مشترک ابتلا به کووید۱۹ و بیماری قلبی عروقی هستند، پیشگیری کنید.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: بیماری قلبی عروقی از جمله حمله های قلبی و سکته های مغزی مسئول نیمی از بیماری های غیرواگیر و اولین عامل مرگ و میر در جهان است. 

وی ادامه داد: بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ در سیاره ما است وعلت های زیادی دارد. عوامل خطر اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی، فشارخون بالا، کلسترول خون بالا و قند خون بالا، مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و چاقی هستند. 

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وی در پایان گفت: در زمان بحران کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی با تهدید دوگانه مواجه خواهند شد. هم بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض بیماری کووید ۱۹هستند، هم به علت ترس از این بیماری از مراقبت قلب خود هم غافل می شوند.

۴۷۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1559050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =