اولین هنرستان هنرهای زیبای پسران در قزوین افتتاح شد

همزمان با شروع سال تحصیلی جدید اولین هنرستان هنرهای زیبای پسران قزوین روز سه شنبه ششم مهرماه، در مراسمی با حضور جمعی از مسئولان افتتاح و راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در مراسم افتتاح اولین هنرستان هنرهای زیبای پسران گفت: هنرستان هنرهای زیبا به منظور تربیت هنرمندان خلاق، متعهد و کارآمد برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز جامعه در رشته های هنری در مقطع متوسطه تاسیس شده‌اند.

او با بیان اینکه هنر بهترین ابزار برای نهادینه کردن ارزش‌های انسانی است، اظهارکرد: ضروری است، هنر از جایگاهی مستقل و ویژه در آموزش مدارس برخوردار شود.

اصغری با اشاره به اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، افزود: هنر ابزاری مناسب برای تحقق بهتر ساحت‌های شش گانه در سند تحول بنیادین به شمار می رود.

او تصریح کرد: محور اصلی در این بسته تحولی دانش آموزان هستند و زمینه‌های متنوعی برای مشارکت همه‌جانبه و نقش‌پذیری آنان طراحی‌ شده و به مرحله اجرا درآمده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اضافه کرد: هنرستان هنرهای زیبا با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه دختران سال تحصیلی گذشته در قزوین راه اندازی شد که با توجه به استقبال خوب خانواده‌ها و هنرمندان، تاسیس هنرستان پسرانه هنرهای زیبا نیز امسال در دستور کار قرار گرفت.

این مسئول افزود: مهم‌ترین رسالت آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده که توسعه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و هنری از جمله موضوعات مهم این سند است و راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا جهت پرورش هنرمندان متخصص نیز در همین راستا صورت گرفته است.

او با اشاره به فعالیت ۱۱۴ واحد آموزشی فنی حرفه‌ای و کار و دانش در استان قزوین، افزود: سهم تحصیل دانش آموزان در هنرستان‌های قزوین بالاتر از میانگین کشوری است و قزوین در این زمینه جزو استان‌های برتر کشور به شمار می رود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین همچنین با تاکید بر توسعه کمی و کیفی هنرستان‌های هنرهای زیبا، اظهار امیدواری کرد با همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان برنامه و بودجه و استانداری، این موضوع امسال محقق شود.

او یاد آور شد: دانش آموزانی که پایه نهم را به پایان رسانده اند و در سال تحصیلی جدید در پایه دهم تحصیل می‌کنند براساس فرم هدایت تحصیلی، امکان ثبت نام در هنرستان ها را دارند.

محمد حسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این مراسم ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی گفت: هنر دارای جایگاه بسیار ویژه‌ای است و هنرمندان نقش بسیار مهمی را در جامعه ایفا می کنند و  به عنوان یک الگو و گروه مرجع و مورد وثوق همواره مورد توجه مردم قرار دارند.

اسماعیلی افزود: وقتی به تاریخ پر فراز و نشیب ایران نگاه می‌کنیم می بینیم که هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر چه نقش محوری و تاریخ سازی را ایفا کرده اند و در همین راستا قزوین خاستگاه بسیاری از بزرگان علم و ادب، فرهنگ، هنر و اندیشه بوده و بسیاری از بزرگان ادبی و فرهنگی این دیار تاریخ سازی کرده اند و نامشان جاودانه باقی مانده است.

او اظهار کرد: خاستگاه بسیاری از تحولات تاریخی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور در قزوین بوده است و باید تلاش کنیم تا این سرزمین به نقش محوری خود در حوزه فرهنگ بازگردد.

اسماعیلی تصریح کرد: آموزش آکادمیک هنر به عنوان یکی از اصول و پایه‌های حوزه فرهنگ و هنر است و همچنین باید اذعان کرد برای توسعه همه جانبه و توسعه فرهنگی نیاز به آموزش‌های فرهنگی و هنری داریم.

این مسئول اضافه کرد: در این همین راستا طرح آموزش هنرهای زیبا حدود ۱۰۰‌سال پیش در کشور کلید خورد و بسیاری از هنرمندان بزرگ و نامدار که امروز به آنها افتخار می‌کنیم پرورش یافته همین هنرستان‌های زیبا هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین افزود: اولویت اصلی ما تأسیس یک مرکز پایه آکادمیک در استان است که استعدادهای هنری به شکل مطلوب تقویت شوند.

اسماعیلی با اشاره به فعالیت هنرستان هنرهای زیبای دختران در قزوین پیش از این، خاطرنشان کرد: در قالب تفاهم نامه با اداره کل آموزش و پرورش استان مقرر شد که امسال دومین هنرستان هنرهای زیبا در شهر قزوین برای پسران دایر شود و این هنرستان با مشارکت دو نهاد آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فعالیت خود را شروع خواهد کرد.

این مسئول با بیان اینکه ارتقای کمی و کیفی این هنرستان در دستور کار قرار دارد، گفت: چشم انداز ما در آینده نزدیک راه اندازی دانشگاه هنرهای زیبا در استان است و امیدواریم این مهم در آینده نه چندان دور محقق شود.

48

کد خبر 1559087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =