زمین‌لرزه شدید در بوشهر/ کوه‌های نزدیک کانون زلزله ریزش کرد

ایرنا نوشت: فرماندار گناوه گفت: زلزله ۵.۲ ریشتری بامداد روز جمعه در این شهرستان، براساس پیگیری‌های به عمل آمده تاکنون خسارت جانی و مالی گزارش نشده است.

براساس اعلام مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران،  زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه و ۲۱ ثانیه بامداد امروز (جمعه) بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند.

این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست  و کانون آن  در موقعیت ۲۹.۷۵ عرض شمالی و ۵۰.۴۹ طول شرقی ثبت شده است.

پس از زلزله ۵.۲ ریشتری بامداد جمعه،  زلزله‌ دیگری  به بزرگی ۴.۵ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۶ و ۳ دقیقه و ۲۲ ثانیه امروز (جمعه) بندر گناوه را لرزاند.

 این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست و کانون آن در موقعیت ۲۹.۸۱ عرض شمالی و ۵۰.۵۸ طول شرقی ثبت شده است.

زمین لرزه ۵.۲ ریشتری گناوه در سحرگاه و زمانی که مردم در خواب عمیق بودند به وقوع پیوست و مردم از جا پریدند و  با  ترس و  وحشت  و حالت خواب آلودگی سراسیمه خود را به حیاط منزل و کوچه رساندند.

زمین لرزه  که در شهرهای نزدیک گناوه شامل بندرریگ و بندرامام حسن نیز احساس شد  ، ساختمان‌ها  و در و پنجره‌ها را در شهر گناوه و روستاهای نزدیک به کانون آن به شدت تکان داد .

موقعیت این زمین لرزه که براساس اعلام  مرکز زلزله نگاری دانشگاه تهران نزدیک  روستای تاجملکی و اسلام آباد و شول بخش مرکزی گناوه ثبت شده  است نشان می‌دهد مکان آن در همان محل زلزله ۵.۹ ریشتری  ۲۹ فروردین امسال بوده است.

براساس گزارش‌های واصله از منابع محلی ، بخش‌هایی از کوه‌های گمارون نزدیک به روستاهای محل کانون زلزله ریزش کرده است.

فرماندار گناوه گفت: زمین لرزه بامداد روز جمعه براساس پیگیری و گزارش های دریافتی تا این لحظه خسارتی دربرنداشته است.

غلامرضا مهرجو افزود: براساس پیگیری صورت گرفته بخشدار مرکزی و جمعیت هلال احمر شهرستان  از روستاهای نزدیک کانون زلزله خسارتی به بار نیاورده است.

عبدالعلی صیادی رئیس جمعیت هلال احمر گناوه گفت: در پی زلزله ۵.۲ ریشتری  ۹ مهر ماه ۱۴۰۰ در شهرستان گناوه تیم‌های عملیاتی جمعیت هلال احمر  در حالت آماده باش قرار گرفتند.

وی افزود:باتوجه به ارزیابی‌های صورت گرفته تا این لحظه خوشبختانه زلزله خسارت جانی در بر نداشته و خسارت مالی هم گزارش نشده است.

شهرستان گناوه در ۱۱۰ کیلومتری شمال استان بوشهر واقع است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1559845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =