۱ نفر
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
الجزایر سفیرش را از پاریس فراخواند

ایرنا نوشت: الجزایر در پی اظهارات امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، سفیر خود را برای مشورت از پاریس فرا خواند و اعلام کرد که بزودی در این باره بیانیه ای صادر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری المیادین، مکرون هفته گذشته در گفت وگو با روزنامه فرانسوی لوموند، تاریخ رسمی الجزایر را مورد حمله قرار داد و آن را نیازمند بازنویسی دانست و خاطرنشان کرد که تاریخ الجزایر نه بر حقایق بلکه بر گفتمان نفرت از فرانسه مبتنی است.

وی همچنین وجود ملتی الجزایری پیش از استعمار را مورد تردید قرار داد و گفت: آیا پیش از استعمار فرانسه یک ملت الجزایری وجود داشته است؟

مکرون، عبدالمجید تبون همتای الجرایری خود را به تاثیرپذیری از دیگران متهم کرد و گفت: با وجود اینکه رابطه خوبی با تبون دارم، اما وی تحت تاثیر اطرافیانش است.

رییس جمهوری فرانسه افزود: ما نظام الجزایر را خسته می بینیم و جنبش آن را تضعیف کرده است. من گفت وگوی خوبی با تبون دارم اما معتقدم که وی در یک نظام بسیار سخت، گیر افتاده است.

مکرون پیشتر اعتراف کرده بود که ارتش فرانسه «علی بومنجل» مبارز الجزایری را در سال ۱۹۵۷ شکنجه و ترور کرد و برخلاف آنچه برای سرپوش گذاشتن بر جنایت تبلیغ می شد، وی خودکشی نکرده است.

311311

کد خبر 1560379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =