معاون وزیر بهداشت: کمبود پزشک در ایران صحت ندارد

ایرنا نوشت: معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اینکه گفته می شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است و اکنون به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در کشور داریم.

 ابوالفضل باقری فرد درخصوص اظهارات مطروحه درباره کمبود پزشک و پایین بود میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، عنوان کرد: پایه و اساس اطلاعات ارائه شده، صحیح نیست و اینکه گفته می شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است.

وی عنوان کرد: اکنون اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۵.۹ پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده درخصوص تعداد پزشکان در ایران کاملا اشتباه است، اظهار کرد:  اطلاعاتی که اعلام کردم برای سال ۲۰۱۸ است و براساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید که تقریبا نزدیک به مطلوب است.

باقری فرد گفت: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملا با آمارهای WHO متفاوت است.

وی به چگونگی ارائه آمار تعداد پزشکان از سوی سازمان جهانی بهداشت اشاره و خاطرنشان کرد: آمارها را کشورها به  WHO می دهند و آنها بررسی دیگری ندارند؛ برخی از آنها اسامی بهورز و طب سنتی های خود را هم که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می خوانند، به عنوان پزشک معرفی می کنند و این درحالی است که ما این کار را نمی کنیم و آنهایی پزشک قلمداد می شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آمار دهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند  به عنوان پزشک معرفی می کنند.

۴۵ درصدکشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند

باقری منفرد با بیان اینکه اکنون آمار نشان دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، اظهار کرد: یعنی در سال ۱۴۰۰، ۴ هزار فارغ التحصیل گروه های پزشکی داشتیم درحالی که امسال سنجش هشت هزار نفر را به ما معرفی کرده است، یعنی هفت سال پیش ۴ هزار دانشجو گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار  رسیده که نشان دهنده رشد است.

وی با بیان اینکه براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد:  اکنون ۴۵ درصدکشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفرکمتر از ۱۰ پزشک دارند.

۴۷۲۳۳

کد خبر 1560756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  2 3
  حتی اگر آمار شما هم درست باشد با کمبود شدید پزشک مواجه هستیم. میانگین پزشک دنیا بالای 2 نفر است و بسیاری از کشورهای منطقه خیلی بالاتر از این رقم پزشک دارند. ضمن اینکه در سایر کشورها پزشکان عمومی در افلیت هستند و اکثر پزشکان متخصص هستند. کشور ما با پیری شدید جمعیت هم مواجه خواهد شد که سایر کشورها این شدت را تجربه نخواهند کرد.
 • معلم IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  3 1
  سلام اگه راست میگید لیست پزشکان فعال در کل کشور رو در یک سایت با محل کار و مطب اعلام کنید و در یک سایت بیارید.
 • صالحی IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  3 1
  سلام اگه راست میگید لیست پزشکان فعال در کل کشور رو در یک سایت با محل کار و مطب اعلام کنید و در یک سایت بیارید.اینجوری آمار پزشکان فعال در دسترس قرار میگیره.
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  2 3
  اگر ملاک درس خواندن و مدت زمان آن است که تعداد پزشکان واقعی ایران به هزار نفر هم نمی‌رسد. پزشکان بیسواد ایرانی هر چه کمتر بهتر!