خسارت ۲میلیاردی طوفان شاهین به بناهای تاریخی سیستان و بلوچستان

ایرنا نوشت: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از خسارت ۲۰ میلیارد ریالی طوفان شاهین و بارندگی اخیر به بناهای تاریخی جنوب استان و موزه چابهار خبر داد.

علیرضا جلالزایی اظهار داشت: در بررسی مجدد از سوی کارشناسان، میزان خسارت ناشی از طوفان شاهین و بارندگی اخیر در جنوب استان ۲۰ میلیارد ریال برآورد شد. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: باوجود تدابیر حفاظتی از جمله سرکشی به بناها قبل از باران و نظافت بام و آزادسازی ناودان‌ها، از آنجا که باران تداوم داشته و از سویی همراه با باد شدید بوده متاسفانه آسیب‌های جدی به برخی از بناها وارد شده که لازم است با قید فوریت تامین اعتبار و جبران خسارت شود.

وی ادامه داد: بیشترین خسارت به مقبره بی‌بی‌زینب و ساختمان قدیم فرمانداری چابهار وارد شده که شامل شسته شدن نماها و تخریب بخش‌هایی از پوشش می‌شود که البته در مقبره بی‌بی‌زینب تزیینات بنا را هم تحت تاثیر قرار داده و میزان خسارت در این دو بنا حدود ۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است. 

جلالزایی بیان کرد: ساختمان‌های پست قدیم، گمرک و قلعه پرتغالی‌های چابهار از بناهای دیگری هستند که بر اثر طوفان شاهین دچار آسیب‌دیدگی شدند.

وی خاطرنشان ساخت: در روزهای آینده تیم کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی به‌منظور بررسی بیشتر و تعیین دقیق‌تر میزان خسارت به منطقه اعزام خواهند شد تا بتوان محوطه‌های باستانی و سایر بناهای تاریخی را دقیق‌تر مورد ارزیابی قرار داد.

طوفان حاره ای شاهین از روز جمعه تا یکشنبه مناطق ساحلی جنوب سیستان و بلوچستان را تحت تاثیر قرار داد.

۲۳۵۲۳۳

کد خبر 1561517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =