فیلمسازان زنِ فرانسوی، در اسکار، تاریخ‌ساز می‌شوند؟

مهر نوشت: فرانسه امسال به فیلمسازان زن چشم امید بسته تا شاید آن‌ها بتوانند شکست ۳۰ ساله کشورشان در اسکار را تغییر دهند.

به گزارش ورایتی، فرانسه همیشه یکی از کشورهای اصلی بخش فیلم بین‌المللی رقابت اسکار بوده، اما با وجود این‌که بیشترین تعداد نامزدی‌ها را در این بخش کسب کرده، نزدیک به ۳۰ سال شده که اسکاری به خانه نبرده است.

امسال ممکن است این مسئله تغییر کند، چون سه فیلمساز زن تحسین‌شده یعنی سلین سیاما، آدری دیوان و جولیا دوکورنو، در صدر کاندیداهایی هستند که باور می‌رود شانس اصلی نمایندگی فرانسه در نود و چهارمین مراسم اسکار را داشته باشند.

هر سال مرکز سینمای ملی فرانسه، کاندیدای کشور در بخش اسکار خارجی زبان را معرفی می‌کند. این کمیته امروز نخستین ملاقات خود را برای انتخاب لیست کوتاه کاندیداها برگزار می‌کند، روز دوازدهم اکتبر تهیه‌کنندگان برای صحبت کردن با کمیته حاضر می‌شوند و در نهایت فیلمی انتخاب می‌شود.

باور می‌رود «مامان کوچولو» ساخته سیاما، «تیتان» کارِ دوکورنو و «رویداد» به کاگردانی دیوان، کاندیداهای اصلی این فهرست باشند. فیلم «رویداد» به تازگی توسط آی‌اف‌سی فیلمز و فیلم نیشن خریداری شده و «مامان کوچولو» و «تیتان» توسط شرکت نئون پخش می‌شوند.

«تیتان» در مراسم امسال فستیوال فیلم کن، برنده جایزه نخل طلا شد. این جایزه در سال ۲۰۱۹ به «انگل» بونگ جون-هو رسید و آن فیلم توانست تبدیل به نخستین فیلم خارجی زبانی شود که جایزه بهترین فیلم اسکار را به خود اختصاص داد. آی‌اف‌سی، همچنین توزیع‌کننده «آبی گرم‌ترین رنگ است» سال ۲۰۱۳ بود که با وجود کسب جایزه نخل طلای کن آن سال به عنوان انتخاب اسکاری فرانسه انتخاب نشد.

امسال کمیته فرانسوی، چهار عضو را به جمع خود اضافه کرده است که عبارتند از فلوریان زلر، کارگردان برنده جایزه اسکار «پدر»، ژولی دلپی، نامزد دریافت جایزه اسکار، ایمیلی ژورژ، مدیر عامل شرکت ممنتو اینترنشنال و گرگوری شامبه، از موسسان شرکت دبلیوتی‌فیلمز. آن‌ها به اعضای سازمانی این کمیته، یعنی تیری فرمو، مدیر فستیوال فیلم کن، سرژ توبیانا، رییس شرکت یونی‌فرنس و ورونیک سیلا، رییس آکادمی سزار فرانسه ملحق می‌شوند تا به انتخاب نماینده کشورشان بپردازند.

در تاریخ سینمای فرانسه، تنها ۹ فیلمساز زن با فیلم‌های‌شان به عنوان نماینده این کشور به اسکار معرفی شده‌اند که آخرین آن در سال ۲۰۱۵ با فیلم «موستانگ» ساخته دنیس گامس ارگوون بود که هرچند به فهرست نامزدهای اسکار راه یافت، اما موفق به کسب آن نشد. با این حال هرگز هیچ فیلمساز زن فرانسوی اسکار بین‌المللی را برای کشورش به ارمغان نیاورده است.

۵۷۵۷

کد خبر 1561679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =