پرویز پرستویی، فیلم تازه حبیب احمدزاده را، پیام‌رسان صلح به جهان معرفی کرد

پرویز پرستویی، در نشست خبری فیلم «داستان‌های هزار و یک روز یا افسانه بُناسان، غول چراغ جادو»، به صورت تلفنی حضور یافت و از این اثر سینمایی به کارگردانی حبیب احمدزاده، به عنوان پیام‌رسان صلح به همه جهان یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست پرسش و پاسخ فیلم «داستان‌های هزار و یک روز یا افسانه بُناسان، غول چراغ جادو»، به کارگردانی حبیب احمدزاده، عصر امروز (شنبه ۱۷ مهر) با حضور عوامل و کارگردان، در سالن شماره۲ سینما فرهنگ برگزار شد.

احمدزاده در آغاز این نشست، گفت: «اگر این فیلم کمک کند تا کودک فکر کند که می‌تواند خود را جای کودکان فیلم بگذارد، برد کرده‌ایم. واقعیت جنگ را نمی‌توان برای کودک به تصویر کشید. سعی کردیم خشونت جنگ را کم کنیم تا بچه‌ها با این ژانر فیلم آشنا شوند. سعی کردیم با این فیلم از جانبازان  تشکر کنیم حتی اگر بقیه از آن‌ها تشکر نمی‌کنند.»

در ادامه، زینب احمدزاده، نویسنده این فیلم هم توضیح داد: «شیوه کار پدرم به این صورت است که قالبی در ذهن دارد و بعد سراغ فیلمبرداری می‌رود؛ درواقع همه چیز بستگی به ذهن فعال او دارد. پدر، روتین خاصی را در ذهن ندارد چرا که اگر ایده‌هایش به بار ننشیند، به دنبال ایده جدیدی می‌رود. مدنظر حبیب احمدزاده، بارش فکری بود و کار را این‌گونه پیش بردیم و توانستیم با پختگی به تفاهم برسیم.»

حبیب احمدزاده هم در ادامه گفت: «تمام افراد در گروه ما زحمت کشیدند. پرویز پرستویی هم از افرادی بود که به ما کمک شایانی کرد. سعی کردیم کار فاخری انجام دهیم. اگر کسی دلسوز مملکت ما است باید از دیده شدن دست بکشد و پای کار بیاید. کارگردان خوب تمام تلاش خود را می‌کند تا پیشرفتی شکل گیرد.»

او افزود: «یک رسانه ژاپنی به موضوع دوستی و رفاقت ایرانی‌ها و عراقی‌ها پرداخته بود و این  درحالی بود که ژاپنی‌ها همچنان از جنگ جهانی دوم با همسایگان خود درگیرند اما اروند رود، باعث ایجاد دوستی میان ملت ایران و عراق شده است. هر دو ملت، قربانی جنایت‌کاری به اسم صدام شدند اما ما به واسطه اروندرود، دنبال صلح و دوستی هستیم. این مسئله مانند مسئله خلیج فارس است که تمام انرژی‌مان را روی دشمنی با حاشیه‌نشینان خلیج فارس می‌گذاریم در حالی که نام این خلیج، برای همیشه فارس است.»

پرویز پرستویی، فیلم تازه حبیب احمدزاده را، پیام‌رسان صلح به جهان معرفی کرد

این کارگردان ادامه داد: «یکی از دلایلی که کاراکتر غول را ساختیم تا بحث جدیدی راه بیندازیم و سعی کنیم که توجه کودکان را به مسائل جدیدی جلب کنیم. متاسفانه غرب تعریف غلطی از صلح دارد.  در زلزله بم ۴۰ هزار نفر کشته شدند اما از کشورهای مختلف، کمک شایانی در پایین آوردن آمار تلفات آوردند که باید تشکر کرد. جنگ تحمیلی هم همین داستان را دارد و ما از این بابت از رزمندگان بابت دفاع‌شان از مملکت سپاس‌گزاریم و معتقدیم که در کلیت، جنگ اتفاق خوبی نیست.»

محمود بنکدارنیا، بازیگر نقش غول هم در سخنانی کوتاه گفت: «من بازیگر نیستم و ۱۷ سال مسئول هماهنگی ایران و ژاپن بودم و اصلا فکر نمی‌کردم قرار است چنین فیلمی ساخته شود و من هم بازی کنم. حبیب احمدزاده، حدود ۱۰ سال پیش من را به مجموعه اضافه کرد. در ابتدا از گروه ژاپنی اجازه گرفتیم و با آن‌ها همکاری کردیم. شخصیت‌پردازی‌ها همگی برعهده آقای احمدزاده بود و ژاپنی‌ها دائما از من سناریو می‌خواستند اما فیلم ما سناریو نداشت. در انتها، سناریوی فیلم هم مشخص شد و بعد از مدتی تشخیص دادند که من می‌توانم در قامت غول بازی کنم. در مجموع ادعای بازیگری ندارم چون حرفه بسیار سختی است.»

در ادامه این نشست، پرویز پرستویی، به صورت تلفنی به سوالات خبرنگاران حاضر در خانه جشنواره پاسخ داد و گفت: «من در این فیلم بازی نکردم. این فیلم با فکر حبیب احمدزاده و موضوع صلح از سه مکان مختلف دنیا کلید خورد و در نهایت به عنوان فیلم سینمایی سرانجام پیدا کرد. همواره سعی کردیم صلح را در همه جا اشاعه بدهیم. اگر فیلم را دیده باشید، می‌توانید نحوه رفتار با جانبازان را ببینید. من بازیگر این فیلم نیستم و به نوبه خودم خواستم پیام صلح را برسانم.»

این بازیگر ادامه داد: «بسیاری از صحنه‌ها وجود دارند که براساس آن می‌توان فیلمی بیش از دو ساعت یا چند اپیزود ساخت و حالا با توجه به صلاحدید حبیب احمدزاده، این فیلم در مدت‌زمان فعلی نمایش داده شد. حتی می‌شد روی سیل آذربایجان یا حادثه هیروشیما مانور داد اما بحث زمان هم برای ما مطرح بوده است.»

۵۷۵۷
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1562470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =