با آچار فرانسه تیم ملی زنان که دوست دارد در انگلیس فوتبال بازی کند

زهرا قنبری بازیکن تیم ملی فوتبال زنان ایران می‌گوید:در ۴ ماه گذشته سختی های زیادی کشیدیم چون در مسیر تیم ملی دو سال وقفه افتاده بود و هیچ اردویی نبود. این ها کار را سخت کرد اما با اردوهای مداومی که برگزار شد و بازی های دوستانه ای که داشتیم، با آمادگی و ذهنیتی قوی تر در مسابقات شرکت کردیم.

زاوش محمدی: تیم ملی فوتبال زنان ایران موفق شد با برتری مقابل بنگلادش و اردن جواز حضور در مسابقات جام ملتهای آسیا را به دست بیاورد. اتفاقی که برای اولین بار در فوتبال ایران رخ داد. یکی از ستاره های تیم ملی در این مسابقات، زهرا قنبری بود. بازیکنی که از او به عنوان آچارفرانسه تیم ملی یاد می شود. بازیکنی که هر زمان سرمربی از او بخواهد می تواند چه در خط حمله و چه در خط دفاعی بازی کند. او مهمان کافه خبر بود و با او درباره اتفاقات بازی های مقدماتی جام ملتها و همچنین فوتبال زنان صحبت کردیم که در ادامه می خوانید: 

سطح بازی های انتخابی جام ملت ها را چطور دیدید و ارزیابی تان از کیفیت مسابقات چه بود؟

سطح بازی ها واقعا خوب بود. رقبای ما که در گذشته هم سابقه بازی با آن ها را داشتیم، پیشرفت زیادی کرده بودند و نشان دهنده این بود که با برنامه ریزی و هدف به مسابقات آمده بودند. ما اصلا کار آسانی نداشتیم چون رقبا در مقابل ما بسیار خوب بازی کردند. هم ما آن ها را می شناختیم هم آن ها ما را. همین نکات نشان دهنده این بود که فوتبال بانوان چه در ایران و چه خارج از کشور، در حال پیشرفت است و ما این تغییرات را هم در تیم اردن هم بنگلادش احساس کردیم.

تغییرات تیم ملی ما شامل چه تغییراتی بود؟ چون در سال های قبل نتایج مناسبی نمی گرفتیم اما امسال بازی ها را با برد پشت سر گذاشتیم.

همان طور که تیم های دیگر پیشرفت کرده بودند، ما هم تغییراتی داشتیم. ۴ ماه تمرینات فشرده را سپری کردیم و بازی های تدارکاتی خیلی خوبی داشتیم. همه این موارد باعث شد نسبت به سال های قبل عملکرد بهتری داشته باشیم. این از این نظر نیست که بگوییم در سال های گذشته امکانات نداشتیم اما امسال عزم خود را جزم کرده بودیم که صعود کنیم. از طرفی وضعیت قرعه ها هم برای ما خوب بود. دو بازی مان مقابل اردن و بنگلادش، هرکدام حکم یک فینال را داشت. از سوی دیگر در ۴ ماه گذشته سختی های زیادی کشیدیم چون در مسیر تیم ملی دو سال وقفه افتاده بود و هیچ اردویی نبود. این ها کار را سخت کرد اما با اردوهای مداومی که برگزار شد و بازی های دوستانه ای که داشتیم، با آمادگی و ذهنیتی قوی تر در مسابقات شرکت کردیم. تیم های دیگر در برابر ما خیلی خوب بازی کردند اما ما سعی کردیم در هر بازی بهترین عملکرد خود را نشان دهیم و همین باعث شد به پیروزی و موفقیت برسیم.

این تیم مشکلات ریز و درشت زیادی را تجربه کرد. قبل از بازی ها تیم از رنکینگ فیفا خارج شد، تمرینات تعطیل بود، اعزامی وجود نداشت و.. در این مدت کوتاه چند ماهه چطور به این سطح از هماهنگی رسیدید؟

در این ۴ ماه، کمترین میزان استراحت را داشتیم. یعنی پس از هر اردو نهایتا ۳ روز استراحت داشتیم و به اردوی بعدی می رفتیم. از کمترین زمان بهترین بهره را بردیم. دو سال وقفه ای که افتاد کار را سخت کرد و اگر در این دو سال کار می کردیم، شاید عملکرد خیلی بهتری از خود نشان می دادیم اما آن فرصت را از دست داده بودیم و نمی شد کاری کرد. در این ۴ ماه اما سعی کردیم آن ۲ سال را جبران کنیم و اردوهای مداومی که برگزار شد که شامل هشت تا ۱۰ مرحله اردو بود و در این مدت ۴ بازی تدارکاتی داشتیم که نقش بسزایی در عملکرد ما داشت. ۴ ماه زمان بسیار کمی برای چنین مسابقاتی است اما ما سعی کردیم بهترین استفاده را داشته باشیم.

در این مدت مسائل و بخش های مختلفی از فدراسیون گرفته تا مسئولان، کادر فنی و ...دست به دست یکدیگر داد تا تیم بانوان موفق شود و صعود کند. در این بین نقش فدراسیون را چطور می بینید؟

واقعا نقش پر رنگی داشتند. به دلیل اینکه وقتی آقای عزیزی خادم و خانم موسوی شخصا سر تمرین می آمدند ، قوت قلب می گرفتیم و باعث دلگرمی تیم می شد.  این حرکت چندین بار تکرار شد و به ما این دلگرمی را می دادند که دوست دارند ما پیشرفت کنیم. حتی چند روز قبل اعزام هم سر تمرین آمدند و به ما گفتند که جدا از هر نتیجه ای از این تیم حمایت می کنیم که این نشان دهنده دیدگاه وسیع آن هاست که دوست دارند به فوتبال بانوان کمک کنند. به همین دلیل عزم خود را جزم کردیم تا از گروه صعود کنیم زحماتی که در این مدت کشیده اند را جبران کنیم و از طرفی برای فدراسیون یک دلگرمی و انگیزه باشد که بیشتر از ما حمایت کنند. چون وقتی تیم نتیجه بگیرد، فدراسیون انگیزه بیشتری پیدا می کند که حمایت کند و از وقتی آقای عزیزی خادم آمده اند، حمایت بسیار خوبی از فوتبال بانوان داشته اند که همین حمایت ها به فوتبال بانوان شخصیت داد و باعث شد نتایج بسیار خوبی بگیریم.

در اعزام شما درباره لباس تیم هم حواشی مختلفی به وجود آمد. خیلی ها موافق این پوشش بودند و خیلی ها هم مخالف. نظر خودتان چیست؟

به نظرم پوشش ما خیلی شکیل بود. ما نماینده یک ملت هستیم و وقتی ما خانم ها یا آقایان در یک مسابقه شرکت می کنیم، باید بهترین و مرتب ترین لباس را بپوشیم چون نماینده هشتاد میلیون نفر هستیم. واقعا تیپ و لباس ما مناسب بازی ها بود و از اینکه خیلی ها حمایت کردند تشکر می کنیم. از طرفی همیشه انتقادهایی هم هست که شاید خیلی ها نپسندند اما تیم فوتبال بانوان با این لباس خیلی مرتب تر و یکدست تر بود. ما نماینده یک کشور هستیم واین لباس ها لازم است و همیشه باید همین طور باشد. باید افرادی که ناراضی بودند حمایت می کردند چون لباس ها نه ظاهر و شکل بدی داشت و نه نامرتب بود. هر تیمی هم که می خواهد اعزام شود باید با این طرز پوشش مرتب برود.

با آچار فرانسه تیم ملی زنان که دوست دارد در انگلیس فوتبال بازی کند

نقش ایراندوست را در این موفقیت چطور می بینید؟

ایشان خیلی برای تیم ملی زحمت کشیدند و واقعا در این مدت ۴ ماه تمام توان و تلاش خود را کردند که نتیجه خوبی بگیریم. هدف ایشان بسیار بزرگ تر از این صعود است و دوست دارند فوتبال بانوان بیشتر دیده شود. برای این امر هم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند و به نظرم ایشان یک مربی خیلی بزرگ است.

البته خیلی ها می گفتند ایراندوست، کاشته های خانم خسرو یار را برداشت کرد، این اظهارات از نظر شما چقدر درست است؟

نمی توان زحمات دوستان قبل را نادیده گرفت اما می دانید که یک وقفه دو ساله در کار افتاد و جمع کردن یک تیم برای چنین تورنمنتی و کسب نتیجه، کار سختی است که ایشان خیلی خوب توانست تیم را همدل و مدیریت کند. ایشان از نظر مدیریتی و کاری سطح بالایی دارند و این توانایی خانم ایراندوست باعث شد نتیجه بگیریم اما دوستان قبلی هم واقعا زحمت کشیدند. بچه هایی که در تیم ملی هستند با مربیان مختلفی کار کرده اند و نمی توان گفت صرفا با این کادر موفق شده اند. به هر حال همه مربیان زحمت کشیده اند اما  روال تیم ملی همین طور است که از رده های پایه و باشگاه به تیم ملی بازیکن تزریق شود و در بزرگسالان یک نتیجه خوب بگیریم. خانم ایراندوست اما برای موفقیت تیم ملی زحمت می کشد و تمام توانش را گذاشته تا تیم نتیجه بگیرد.

وضعیت لیگ را چطور ارزیابی می کنید؟ درفصل بعد هم شهرداری بم قهرمان می شود؟

تیم ها خیلی قوی و خوب شده اند و مانند سال های گذشته نیست که تیمی از پیش قهرمان باشد. همه تیم ها سرمایه گذاری کرده و بازیکنان خوبی جذب کرده اند. رقابت ها هم پایاپای است و نمی توان از الان گفت چه تیمی قهرمان می شود چون لیگ بسیار خوبی داریم.

دقیقا، قبلا لیگ دو قطبی بود اما الان تا هفته های آخر تیم قهرمان مشخص نیست.

این اتفاق خوبی برای فوتبال ماست. وقتی لیگی پویا داشته باشیم، تیم ملی قوی تری خواهیم داشت و جذابیت لیگ را هم بالا می برد.

اوضاع لیگ از نظر مالی و قرارداد چطور است؟ آیا توانسته انتظارات را برآورده کند؟

از این نظر فاصله ما با آقایان بسیار زیاد است اما وضعیت پیشرفت کرده و بهتر شده اما باید باز هم بهتر شود. از طرفی به نیاز داریم اسپانسرهای خوبی جذب فوتبال بانوان شوند. از سوی دیگر همیشه بر این نکته تاکید شده که حمایت رسانه ها بیشتر شود و امیدواریم این اتفاق بیفتد. وقتی رسانه حمایت کند و فوتبال بانوان دیده شود، اسپانسرها میل بیشتری به حضور در این عرصه پیدا می کنند. امیدوارم سال به سال شرایط مالی بهتر شود چون بانوان وقت می گذارند و حرفه ای کار می کنند و نیاز است فاصله شان با آقایان کمتر شود.

مسائلی مانند پخش نشدن بازی ها از تلویزیون هم باعث شده بازی ها کمتر دیده شود و سرمایه گذار ها میل کمتری به سرمایه گذاری داشته باشند. موضوعی که خیلی از بازیکنان هم از آن گلایه داشتند و خیلی ها موفقیت شما را ندیدند.

بله دقیقا. با این حال شبکه های مجازی پیروزی ما را خیلی پخش کردند و این اتفاق بسیار خوبی است. قطعا دوست داشتیم این اتفاق خوب و بزرگ در رسانه خودمان هم پخش می شد و شادی را دو چندان می کرد اما باید شرایط را بپذیریم هرچند کار را سخت کرده اما اسپانسرها باید حمایت کنند. وقتی حمایت صورت بگیرد، رسانه ها هم تلاش می کنند فوتبال بانوان را بیشتر انعکاس دهند.

از لحظات ضربات پنالتی بگویید که چه حس و حالی داشت؟ از قبل می دانستید در صورت تساوی بازی به پنالتی کشیده می شود؟ چون قبل از آن اعلام نکردند و گفته می شد در صورت تساوی رنکینگ فیفا ملاک است.

بله اول این را گفتند اما بعد متوجه شدیم که در صورت تساوی، بازی به پنالتی کشیده می شود و این ضربات استرس زیادی دارد. چون پنالتی ها پنجاه پنجاه است و نمی توان گفت حتما ما برنده ایم. استرس بالایی داشت اما خداراشکر بچه ها ضربات خوبی را زدند هرچند استرس بالایی وجود داشت.

با آچار فرانسه تیم ملی زنان که دوست دارد در انگلیس فوتبال بازی کند

فصل بعد در کدام تیم بازی می کنید؟

هنوز قراردادی نبسته ام و چون درگیر اردوها و بازی های ملی بودیم، هنوز تصمیم نگرفته ام.

این فصل پیشنهاد ها چه طور است؟

فصل قبل در وچان بودم که چهارم شدیم و این فصل هم خداراشکر پیشنهاد ها خوب است. اما مشکل اصلی این است که تیم ها حمایت نمی شوند. تیم هایی مانند سپاهان، ذوب آهن، سیرجان و... هم مدتی بحران داشتند اما الان شرایط خوبی دارند. ولی تیم هایی مانند سپیدار یا بوشهر، حمایت نمی شوند و همیشه با بحران مالی دست به گریبان اند. امیدوارم اسپانسرها از فوتبال بانوان حمایت کنند چون فوتبال بانوان به گونه ای نیست که نیاز به هزینه های میلیاردی داشته باشد. در فوتبال بانوان با مبلغی مانند ده میلیارد می توان یک تیم بسیار خوب بست در حالی که در فوتبال آقایان فقط یک بازیکن برای یک فصل ۲۰ میلیارد می گیرد.

بیشترین مبلغ قرارداد در فوتبال بانوان چقدر است؟

مبالغ متفاوت است اما سقف پارسال ۴۰۰ میلیون بود که در فوتبال آقایان شاید یک بازیکن در لیگ دو هم چنین مبلغی نگیرد.

آیا با این اوضاع بازیکنان با این درآمدها زندگی می کنند یا شغل دیگری هم دارند؟

بعضی از دوستان شاید شغل دومی داشته باشند چون آنقدر مبالغ قراردادها پایین است که کفاف زندگی شان را نمی دهد اما فوتبالیست باید شرایط بدنی و شخصی را هم در نظر بگیرد و با این مبالغ شاید نتوان هزینه ۶ ماه از زندگی را هم تامین کرد. ولی به دلیل عشق و علاقه ای که هست بازی می کنیم و پای کار هستیم. خیلی از بچه ها شاید شغل دوم داشته باشند اما من نه، چون تمام وقتم را در تمرین و اردو هستم و فرصتی برای شغل دوم نمی ماند.

کمی از بخش حرفه ای فاصله بگیریم و درباره خودتان بپرسیم. از چه زمانی متوجه شدید به فوتبال علاقه دارید؟

در بچگی در کوچه و محل خیلی فوتبال بازی می کردم و استعدادش را داشتم. یعنی هم خودم می دیدم فوتبالم خوب است هم بقیه.من از طریق مدارس کارم را شروع کردم و مرحله به مرحله از استانی تا لیگ برتر و تیم ملی بالا آمدم. احساس می کردم در سایر رشته ها هم استعداد دارم اما فوتبال چیز دیگری بود و دوست داشتم به طور جدی پیگیری کنم.

طرفدار کدام تیم هستید؟

الان طرفدار تیم خاصی نیستم. در بچگی استقلال را دوست داشتم اما الان بازی های پرسپولیس را بیشتر پیگیری می کنم. با این حال طرفدار تیم خاصی نیستم.

بازیکن مورد علاقه تان کدام است؟

کریس رونالدو.

فوتبال خارجی را کامل دنبال می کردید؟

بله. همه بازی ها را تا جایی که بتوانم پیگیری می کنم. قبلا هم همین طور بود. چون سر تمرین بودیم خیلی از بازی ها را نمی دیدیم اما شب ها که شرایط دیدن بازی را داشتیم، آن ها را پیگیری می کردیم. زمانی که رونالدو در رئال بود طرفدار این تیم بودم و وقتی جدا شد دیگر علاقه ای به این تیم نداشتم. بازی او را خیلی دوست دارم اما مهم تر از بازی، تلاش و اراده اوست که برای چیزی که می خواهد سخت تلاش می کند که می تواند الگوی بزرگی برای بقیه باشد.

بازیکن داخلی مورد علاقه تان کدام است؟

در داخل بازیکنان فوق العاده زیادی داریم مانند آقای طارمی، آزمون و اسطوره های بزرگی مانند علی دایی، کریمی و مهدوی کیا.

به فکر لژیونر شدن هستید؟

سال های گذشته و در سال ۹۴ از پرتغال پیشنهاد داشتم اما به دلیل شرایط خانواده و شرایطی که داشتم چندان تمایلی نداشتم. اگر الان شرایطش پیش بیاید استقبال می کنم. ما الان بازیکنانی داریم که در خارج بازی می کنند و این اتفاق بسیار خوبی برای فوتبال ماست چون باعث می شود فوتبال ما بیشتر پیشرفت کند و دیده شود.

با آچار فرانسه تیم ملی زنان که دوست دارد در انگلیس فوتبال بازی کند

قبل از اعزام به مسابقات انتخابی این باور را داشتید که صعود می کنید؟ این باور قلبی در تیم وجود داشت؟

خود من بله. من امید خاصی به صعود تیم ملی داشتم و تلاش خود را کردیم. این احساس و باور را داشتیم که می توانیم صعود کنیم.

دور بعدی مسابقات چه زمانی برگزار می شود؟

دور دوم مسابقات از ۳۰ دی تا ۱۷ بهمن در هند برگزار می شود که هنوز گروه ها مشخص نیست.

تصور کنید از یک تیم اروپایی پیشنهاد دارید؛ دوست دارید کدام تیم و لیگ باشد؟

من لیگ جزیره را خیلی دوست دارم. هم در بخش آقایان و هم خانم ها سطح بالایی دارد و ترجیحم لیگ انگلیس است.

چه تیمی؟

منچستر سیتی یا یونایتد.

پیش بینی تان از لیگ قهرمانان اروپای این فصل چیست؟

همه تیم ها قوی و خوب اند و نمی توان گفت چه تیمی قهرمان است. الان پاری سن ژرمن فوق العاده است اما بعضی نتایجش غافلگیر کننده است و همین ها باعث می شود نتوان پیش بینی کرد. در کل فوتبال خیلی پیشرفت کرده و من وقتی فوتبال آقایان را می بینم لذت می برم و سال به سال عالی تر می شود و نمی توان گفت چه تیمی قهرمان می شود.

فوتبال زنان خارجی را هم دنبال می کنید؟

نه چندان، بیشتر نتایج را دنبال می کنم و واقعا وقتی پیدا نمی کنم اما مسابقات مهم مانند جام جهانی را پیگیری می کنم و می بینم. بازی های کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس.

آمریکا هم تیم بانوان قوی دارد هرچند در بخش آقایان این ورزش جایگاه اول را ندارد اما در بانوان بسیار موفق هستند.

این نشان دهنده امکانات و برنامه ریزی است که برای فوتبال بانوان دارند. من معتقدم اگر برای تیمی سی درصد امکانات فراهم می کنید نبلاید نتیجه موفقیت صد درصد داشته باشید اما وقتی امکانات کامل فراهم شود می توان نتایج بهتری گرفت. تیم آمریکا امکانات بسیار عالی دارد و بازیکن ها کم و کاستی نداشته اند و باعث شده در سطح دنیا بهترین باشند.

پربیننده‌های ورزشی را بخوانید:

وقتی سوریان از گرایی قطع امید کرد!

هادی چوپان در جمع مدعیان اول بدنسازی جهان

توصیه پدر حسن یزدانی بعد از برد او مقابل تیلور

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1562709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
    3 0
    من متن مصاحبه نخوندم ولي به نظرم فوتبال ملي زنان انگليس خيلي عقب تر از بخش مردانش باشه . در مورد باشگاههاي فوتبال زنان انگليس نظري ندارم ولي تيم ملي اون هم حتما عصاره باشگاههاست . در فوتبال زنان آلمان و سوئد در اروپا به نظرم خيلي خيلي جلوتر باشن . ضمن اينكه در بخش باشگاهي فكر كنم ليگ فوتبال زنان آمريكا هم ليگ پيشرفته اي باشه همچنان كه تيم ملي فوتبالش هم خيلي خوبه