۶۰ تُن پسته از باغات آذربایجان‌غربی برداشت می‌شود

بنا به اعلام معاون جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، امسال ۶۰ تن پسته از ‌باغ‌های استان برداشت خواهدشد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، جعفر وحدت گفت: پیش‌بینی می‌شود که امسال ۶۰  تن پسته از سطح ۱۲۵ هکتار باغ بارور استان برداشت شود.
وی افزود: کاشت پسته در سطح  ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام شده که ۱۲۵هکتار از این باغ‌ها بارور هستند.
وحدت تصریح کرد: برخی از شهرهای آذربایجان‌غربی به ویژه ارومیه به دلیل شرایط زیست محیطی،‌ ظرفیت مناسبی برای کشت و تولید پسته دارد و عمدتا در شهرستان‌های ارومیه و سلماس پسته کشت شده و در همه شهرستانها به غیر از اشنویه و چالدران و تکاب، جایگزینی باغات پسته انجام گرفته است.
وی ادامه داد: برداشت پسته از اواخر شهریورماه شروع شده است و با توجه به بحث کمبود منابع آبی  و نیاز به جایگزینی باغات پرآب بر با باغات کم نیاز، احداث باغات پسته به شرط جایگزینی با باغات با نیاز آبی بالا از سالهای اخیر دراستان انجام می گیرد.
وی با اشاره به میانگین تولید ۵۰۰ کیلوگرم پسته در هر هکتار بیان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و در صورت تامین اعتبار از محل طرح اصلاح، احیا و جایگزینی باغات و تغییر الگوی کشت به منظور احیای دریاچه ارومیه نسبت به توسعه محصولات کم آب‌بر مانند پسته و سنجد به جای سایر محصولات باغی اقدام می‌شود.
وحدت، عمده ارقام پیوندی در باغ‌های استان را رقم های احمدآقایی عنوان کرد و ادامه داد : ارقام استفاده شده در باغات سازگاری اکبری، احمدآقایی، رضایی، عباسعلی، شاه پسند و AN۱ تا AN۵، نر زودگل و نردیرگل است.

48

کد خبر 1562943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =