کارگردان سریال«هم‌سایه»: شاید نژادپرست نباشیم، ولی رفتارمان با مهاجران افغان بد است

محمدحسین غضنفری، کارگردان سریال «هم‌سایه» که این روزها روی آنتن شبکه سه است، اعتقاد دارد برخی از ایرانی‌ها، حتی کسانی که نژادپرست نیستند، نگاه بدی نسبت به مهاجران افغانستانی دارند.

مهسا بهادری: سریال «هم‌سایه» با کارگردانی محمدحسین غضنفری این روزها روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

این سریال با بازی پیام دهکردی، شقایق فراهانی، مجید مظفری، جلال فاطمی، مریم کاظمی و مهران رجبی، به چالش‌های مهاجران افغانستانی در ایران می‌پردازد.

در ادامه، گفت‌وگو با محمدحسین غضنفری را می‌خوانید.

یکی از دلایلی که سریال«هم‌سایه»، مورد توجه قرار گرفت، داستان و محتوای اصلی آن بود. هدف‌تان از پرداختن به ماجرای مهاجران افغانستانی با این زاویه دید چه بود؟

ما در جامعه ایران زندگی می‌کنیم و سعی داشتیم درباره معضلاتی که مهاجران داخل ایران با آن مواجه هستند صحبت کنیم. البته این ماجرا و موضوع سریال هیچ ارتباطی با موضوع فعلی افغانستان ندارد. این هم‌زمانی به صورت ناگهانی رخ داد، چراکه پیش از عید، زمان پخش این سریال مشخص شده بود.

چالش طالبان در افغانستان، بحث امروز و دیروز و چند ماه گذشته نیست، افغانستان چندین سال است که در گیر این ماجرا است و نمی‌توانیم بگوییم سریال «هم‌سایه» به این ماجرا ارتباطی ندارد.

به ماجرای افغانستان ارتباط دارد اما به جریانات اخیر طالبان و افغانستان ارتباطی ندارد، چون پیش از روی‌دادن این ماجرا، سریال ساخته شده بود. این هم‌زمانی کاملا اتفاقی بود و برنامه‌ریزی برای آن وجود نداشت.

هدف از ساخت چنین سریالی نشان دادن فرهنگ و سواد مردم افغانستان و چالش‌هایی است که پس از مهاجرت با آن مواجه هستند

 تمام تلاش سریال «هم‌سایه» این است که نگاه نژادپرستانه به مهاجران را تغییر دهد، اما کسی که نژادپرست است با یک سریال نظرش تغییر نمی‌کند، باقی مردم نیز نگاه و رفتار درستی با مهاجران دارند. پس هدف از ساخت چنین سریالی چه بود؟

نگاه شما خیلی مثبت است. حتی کسانی که نژادپرست نیستند، نگاه بدی نسبت به مهاجران دارند. شاید بگویید که اگر جایمان برعکس بود، آن‌ها رفتار بدتری داشتند اما ما جامعه‌ای پیشرفته‌تر و متمدن‌تر هستیم و چنین جامعه‌ای باید رفتار متفاوت‌تری داشته باشد. ضمن این‌که در گذشته افغانستان برای ایران بود و به نوعی هموطن به حساب می‌آییم. یک موضوعی که مهم است و همه افراد نیز باید آن را در نظر بگیرند، این است که همه ما انسان هستیم و نباید بگذاریم که مرزبندی‌های جغرافیایی، انسانیت ما را زیر سوال ببرند.

در جامعه کنونی تعامل زیادی با افغانستانی‌ها داریم و طبیعتا نحوه صحبت کردن آن‌ها را شنیده‌ایم. اما آن چیزی که در سریال می‌بینیم شباهت ۱۰۰ درصدی به واقعیت ندارد.

این چیزی که در حال حاضر به نمایش در آمده، برای خود مردم افغانستان قابل قبول است و تا این‌جای کار توانسته‌اند با آن ارتباط برقرار کنند. اگر کم و کاستی‌هایی وجود دارد، کاملا طبیعی است، چون یک ایرانی نقش یک افغانستانی را بازی می‌کند. با این‌حال، تا کنون اعتراض یا بازخورد منفی‌ای در این‌باره دریافت نکردیم. ضمن این‌که ما یک کارشناس و مشاور زبان و لهجه داشتیم که خودش افغانستانی بود و به طور کامل ما را در این مسیر همراهی کرد. 

چرا برای بازیگران اصلی، از مردم افغانستان کمک نگرفتید؟ چون هم هنرآموزان و هم هنرمندان افغانستانی زیادی در ایران داریم.

تا آن‌جایی که در توان‌مان بود، از بازیگران افغانستانی استفاده کردیم حتی این موضوع را برای کودکان مدرسه‌ای هم رعایت کردیم اما برای نقش اصلی، از هنرمندان افغانستانی استفاده نکردیم، چون نتوانستیم فردی را پیدا کنیم که به معیارهای‌مان شباهت داشته باشد. اما خودمان خیلی دوست داشتیم که یک دختر افغانستانی شخصیت اصلی را ایفا کند.

کارگردان سریال«هم‌سایه»: شاید نژادپرست نباشیم، ولی رفتارمان با مهاجران افغان بد است
محمدحسین غضنفری، کارگردان سریال «هم‌سایه»

برای ساخت چنین سریالی صرفا به اطلاعات مکتوب اتکا کردید یا با مشاوران فرهنگی افغانستان هم تعامل داشتید و به این کشور سفر کردید؟

با مشاورن فرهنگی در ارتباط بودیم، مطالعه کردیم و البته اطلاعات میدانی ما کم نبود. اما قطعا امکان داشت که خیلی بیش از این موارد فرهنگ و آداب و رسوم‌شان را بررسی کنیم.

در حال حاضر یک ماه از آغاز پخش سریال «هم‌سایه» می‌گذرد. بازخوردی از مردم افغانستان گرفته‌اید که با پخش این سریال تغییری در روابط‌شان ایجاد شده و یا یک ایرانی به شما گفته است که نوع نگاهش تغییر پیدا کرده است؟

کار فرهنگی در لحظه اثرگذار نیست و باید در بلند مدت شاهد نتیجه آن باشیم.

برخی از مردم که حتی نژادپرست هم نیستند، نگاه بدی نسبت به مهاجران افغانستانی دارند. در حالی که همه ما انسان هستیم و نباید بگذاریم که مرزبندی‌های جغرافیایی، انسانیت ما را زیر سوال ببرد

کار فرهنگی نیاز به زمان دارد، یعنی اگر شش سال دیگر از مردم بپرسیم سریال «هم‌سایه» کدام بود، به این سریال می‌رسند؟

سال‌های سال که بگذرد، اگر مردم یاد موضوعی از افغانستان بیفتند، به این سریال باز می‌گردند. موضوع سریال بسیار جذاب است، اما کدام کار را سراغ دارید که با این میزان از جزییات به این ماجرا پرداخته باشد.

ما زمانی می‌توانیم بگوییم موضوع یک سریال فرهنگساز است که ادامه‌دار باشد. با یک سریال نمی‌توانیم تفاوت خاصی را ایجاد کنیم.

بله این کاملا درست است چون موضوع سریال هر قدر که جذاب باشد بازهم نمی‌تواند در یک ماه تاثیر فرهنگی بگذارد. باید ادامه‌دار باشد تا در نهایت بگوییم که توانسته کارآمد باشد یا خیر.

یعنی دومین کار شماهم درباره مهاجرین است؟

با این حجم از اطلاعاتی که درباره افغانستان و فرهنگش به دست آورده‌ام، بازهم مایلم که درباره این موضوع فیلمسازی کنم. اما باید شرایط آن فرهم شود. مدیران باید رضایت داشته باشند. از نظر شخصی خودم مایلم که این کار را انجام دهم اما این اولین کار من پس از سال‌ها تدوین بود و معلوم نیست آینده چگونه پیش می‌رود.

در سریال شخصیت‌های منفی یا خاکستری اکثرا ایرانی هستند و شخصیت‌های مثبت افغانستانی، چرا این چیدمان را انجام دادید؟ می‌توانستید تعادل را رعایت کنید.

این سوال را قبل‌تر هم از من پرسیده‌اند من هم به آن‌ها گفته‌ام که تا پایان داستان صبر کنید. نکه دیگر این‌که شخصیت‌های ایرانی ما بیشتر هستند و به تناسب این اتفاق رخ می‌دهد اما این‌گونه نیست که بگویم این کار از قصد انجام شده است. کاملا اتفاقی و به فراخور قصه رخ داده. تنها هدف ما این بود که بگوییم افغانستانی‌ها هم انسان‌های شریف، تحصیلکرده و با سوادی هستند که تعدادی از آن‌ها هم از لحاظ اقتصادی اوضاع خوبی دارند.

پس از گذشت سال‌ها هنوز هم «آرایشگاه زیبا» در ذهن‌ها ماندگار است و فکر می‌کنم «هم‌سایه» هم این‌گونه باشد چون به مخاطب احترام می‌گذارد

چرا در سریال‌های ایرانی برای این‌که به داستان هیجان وارد شود حتما یک‌نفر باید پایش به بیمارستان باز شود و دست برقضا یک آشنا هم آن‌جا داشته باشد. یا چرا حتما باید افراد به کلانتری و دادگاه بروند مگر راه دیگری برای ایجاد هیجان یا ایجاد نقطه غم و شادی در سریال وجود ندارد؟

یک مقدار در قصه‌پردازی محدودیت داریم و باید بپذیریم که این مورد ضعف در قصه‌پردازی به شمار می‌آید و باید سعی کرد که یک فرم دیگری را در سریال‌ها اعمال کرد تا این اندازه شبیه یکدیگر نشوند.

دوست دارم آخر صحبت‌هایم این موضوع را اضافه کنم که لطفا کارها را با یکدیگر مقایسه نکنیم و هر کدام را به تناسب با خودشان بسنجیم، چون زمان تولید، موقعیت و بودجه هر سریال با دیگری تفاوت دارد و البته من مطمئنم که «هم‌سایه» به دلیل داستان متفاوتی که روایت می‌کند، در ذهن‌ها ماندگار می‌شود.

این سریال اولین کار جدی من پس از دو تله فیلم به شمار می‌آید و من هم می‌پذیرم که ضعف‌هایی در این زمینه داشته‌ام اما تلاشم در بهبود است چون باید به بیننده احترام گذاشته شود. به طور مثال سریال «آرایشگاه زیبا» خانم مرضیه برومند هیچ‌گاه از ذهن‌ها پاک نمی‌شود، نمی‌گویم که سریال‌سازی من در حد ایشان است، اما وقتی به مخاطب احترام گذاشته شود و موضوع متفاوت باشد آن اثر در ذهن‌ها ماندگار می‌شود و فکر می‌کنم که «هم‌سایه» هم در ذهن‌ها ماندگار می‌شود.

    در این‌باره بیش‌تر بخوانید: 

   ◾️هنرمندانی که در افغانستانِ تحت سلطه طالبان جان می‌دهند  

   ◾️سریال «هم‌سایه»؛ در ستایش همدلی با مهاجران افغانستانی

۲۵۲۴۵

کد خبر 1563327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 16
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  متاسفانه ایرانی ها ، جزو نژادپرستانه ترین مردم دنیا هستند. اگر جای مردم امریکا و اروپا بودند، خدا رو بنده نبودند
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   خوب اگه ایران انقدر بده چرا این همه دوستان افغانستانی تو ایران هستند؟
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   72 7
   ایران سال ها ابرقدرت جهان بود و مردمش هم یگانه پرست و خدا را بنده بودند!
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   3 0
   من در بچگی از افغانی ها می ترسیدم چون پوشش آنها در نظرم ترسناک بود با ریش های بلند و لباس های متفاوت اما هیچ وقت به دید حقارت به آنها نگاه نکردم و خیلی از ماها همینطور هستیم و نکته دیگر اینکه آنها از لحاظ ویزای تحصیلی و کاری در کل دنیا وضعیت بهتر از ما دارند، اگر ایران واقعا بد جایی بود مطمئنا رفته بودند ما غصه های بزرگتری در کشورمان داریم نمی دانم چرا جدیدا حمایت از افغانستانی ها شده جز ژست های روشن فکرانه، تو را خدا فرهنگ خودمان را برایش دلسوزی کنید
 • .... IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  چرا آب به آسیاب دشمن می ریزید؟ درصد مردمی که رفتار بدی با مهاجران دارن خیلی کمه . اونهایی هم رفتار مناسبی ندارن ناراحتن . از این ناراحتن که که خودشون بیکارن و مهاجرین فرصت های شغلی اونها رو تصاحب کردن.
 • بی نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  76 8
  چرا شما که مدعی رفتار بد ما با مردم افغانستان هستید از ایجاد حداقل فرصت برای معرفی هنرمند افغانی در ایران دریغ کردید؟ با یک هنرمند افغانی قرارداد می بستید هم ادعای لطف صادق شما به افغانی ها ثابت میشد و هم دیالوگها خنده دار و توهین آمیز نمیشد.
 • عباس IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  87 9
  در همه دنیا نگاه به مهاجران یکسان است فکر کنم ایشان اطلاعی از مردم دیگر کشورها ندارند حداقل مهاجرها در ایران بدون مجوز هستند مشغول کار هستند و راحت زندگی می کنند همچنین میزان حضور مردم افغانستان در ایران چندین برابر کشورهای دیگر می باشد ( از نظر حضور مردم یک کشور در کشور دیگر ) ایشان برای اینکه فیلم خودشان را مربوط به مشکلات روز کشور توجیه کنند این حرفها را می زنند در صورتی که مشکلات مهم تری دارد
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  73 14
  والا ....من مدتی با افغانی ها کار کردم ... شخصاً می گم هرگز حس نکردم از موضعی بالا با ایشان همکاری داشته ام ....دیگر همکاران ایرانی را هم ندیدم رفتار نژاددپرستانه ای بروز بدند که اگر حس می کردم قطع همکاری با آنها می کردم ... یکم احترام خودمونو نگه داریم
 • امیر سیروس پور IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  24 85
  ایرانی ها نه تنها نسبت به همسایگانشون بلکه نسبت به مردمان شرق آسیا مثل کره و چین هم حس نژاد پرستی شدیدی دارن
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   99 6
   شما دیگه پیازداغش را زیاد نکن . راستی ما انقدر بدیم چرا دوستان افغان به آمریکا و اروپا نمیروند ما که تحریم هستیم و خودمان این همه مشکلات داریم افغانها چرا اینجا مانده اند.
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   46 2
   اتفاقا برعکس فکر نمیکنم خوانندگان و بازیگران کره ای انقدر که در ایران طرفدار دارند در اروپا داشته باشن.اون وقت شما میگی نسبت بهشون نگاه نژادپرستانه دارن؟!!!
 • شهریار IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  49 13
  این طوری ها هم نیست که می گیین
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  17 31
  نژادپرستی که حتی از تریبونهای رسمی و حتی همین خبرانلاین هم ترویج میشه. شما یه بار اخبار تلویزیون رو مرور کن
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  69 3
  یادمه مردم افغانستان وقتی هنوز طالبان روی کار نیامده بود کلی دری وری و فحش نثار ما ایرانیا کردند الان باز گیر و گرفتار شدند دم از مهماندوستی ایرانیا کمی بزنند
 • Reza IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  56 4
  والا این سریال کلی بدآموزی داره، شده تبلیغ و قدیس کردن افغانها، و بی احترامی به مادر و والدین نریض توسط ایرانی ها...، نمیدونم چطور اینو ممیزی کردن
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  9 22
  تا اونجای که ما دیدم شما افعانی ها رو نابود کردید ادم کشی کارهای خلاف خیانت حتی به خودشون فقط یک دختر نقش مثبت داره
 • GB ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  52 5
  یکی‌ از چرند‌ترین سریال هأیی هست که از تلویزیون ملی‌ ایران داره پخش میشه بر علیه مردم ما و فرهنگ ما!! اولا همین دیروز اگه اخبار شبکه‌های خارجی‌ رو میدید متوجه میشدید که ارتش و پلیس ترکیه وحشیانه به خونه‌ای هجوم بردند که تعدادی پناهنده افغان بودند. ضمنا در همه کشورهای دنیا به مهاجرینی که غیر قانونی هستند هیچگونه امکاناتی در اختیار نمیگذارند. در اروپا و انگلیس که من هستم چندین افغان در یک اتاق کوچک اون هم غیر قانونی زندگی‌ میکنند و باز هم ایرانیها دستشون رو گرفتند.این کارگردان و سناریو نویس رو باید به خاطر تفرقه و تهمت به ملت ایران محاکمه کنند. ما با افقانستانیها هیچوقت بد نبودیم و خودم کلی‌ رفیق افغان دارم و خودم خواستگاری دختر ایرانی براشون رفتم اون هم در تهران.
 • کریم IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  35 0
  آدم با آدم فرق می کنه . همه جا و از همه کشورها
 • من IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  ایران یکی از معدود کشورهای منطقه و جهانه که نژاد پرستی توش معنای چندانی نداره، کشوری که در آن حداقل 23 قوم با زبان ها و آیین های مختلف زندگی میکنند، نمی تواند نژاد پرست باشد. به قول دوستان دارید آب به آسیاب دشمن میریزید.
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  0 0
  در همه کشورهای دنیا آدمهای نژاد پرست وجود دارد اما گاهی بعضی اعمال و صحبتها در کشورمان با وجود نژاد پرستی به هیچ عنوان عمل یا بیان نژاد پرستی محسوب نمیشود.
 • یه بنده خدا IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  4 1
  والا خود من و خانواده م یه دوست خانوادگی افغانستانی داریم خیلی هم جوریم با هم،تا حالا هم نشده از بالا نگاه کنیم نسبت به خودش و خانوادش،شما هم برای اینکه سریال خودت پر بیننده بشه از دکل نژاد پرستی و این حواشی نرو بالا عزیز دل!
 • گرفتار IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  0 0
  به همین میگن نژاد پرستی
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 1
  نگاه مردم ما به مهاجران افغان ها دقیقا نگاه اروپایی ها به ایرانیان مهاجر است پس الکی شلوغش نکنید
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  1 0
  رقابت کارگر ایرانی و افغان ربطی به نژادپرستی ندارد. نژادپرستی یعنی اینکه تا همین نیم‌قرن پیش وقتی یک سفیدپوست سوار اتوبوس می‌شد، سیاه‌پوست مجبور بود صندلی را برایش خالی کند، طبق قانون! نژادپرستی به کشتار یک و نیم میلیون ارمنی و یونانی و کرد در ترکیه می‌گویند. نژادپرستی ندیده‌اید!
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  خب دلیلش واضخه مردم ایران خودشون راحت زندگی نمیکنند .
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  این آقا که این حرفها رو زده عامل تفرقه و آشوبه . باید بررسی بشه
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  اگر ما در تحریم نباشیم، مدیریت اقتصاد و... داشته باشیم و مثل یک ابر قدرت اقتصادی باشیم بله حرفتون درسته کاملا ولی دوست عزیز شرایط مردم ما هم خوب نیست، در حد همون چند سال قبل که چند میلیون مهاجر پذیرفتیم کافی بود برای انجام وظیفه خودمون و برادری و دوستی
 • mehdi IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  1 5
  مطمینا جای این سریال با این نگاه در تلویزیون خالی بود... دوستانی که میگن چرا اینقدر زیاد هستن افغانستانیها چون کشورشون سالهاست دیگه جایی برای زندگی نیست..... شما تا حالا فکر کردید که چطور یک پسر یا دختری رو که در اینجا به دنیا اومده و کل بیست و اندی سال زندگیشو تو ایران بوده چطور میشه یه افغانستانی حساب کرد؟ از کوچه پس کوچه های کابل یا هرات خاطره داره؟ این افغانستانی نیست...ایرانیه.... ولی ما در کشورمون به اونا شناسنامه نمیدیم.... و احساس کثیف ناامنی و اخراج به جایی رو همیشه دارن که هیچ چیزی از اونجا ندارن....البته که خدمات خوبی هم داریم...مثل درس خوندن مثل یک ایرانی.... ولی کافی نیست.... تمام متولدین افغانستانی الاصل متولد ایران قطعا باید ایرانی حساب بشن....خیلی ساده ست...هر رفتاری رو که دوست دارید در اروپا و آمریکا با شما داشته باشن، شما باید با مهاجران دیگر داشته باشید
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  2 0
  جالبه ،میگه این سریال مورد توجه قرار گرفته ی سریال بسیار ضعیف و طولانی در جهت کنتور انداختن ریال.... واقعا سریال هم سایه و افرا از بدترین سریالهای بود ک تا حالا دیدم
 • 2540161707 IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  0 0
  خواهران و برادران افغانی مثل یک ایرانی برای ما محترمن وای کاش رفتار بعضیا باخود ایرانی ها هم به مشکل میخوره یا پولش مینازه یکی به ماشینش یکی هم غرق در افکار غلط فخر فروشی است
 • م احمدی RO ۰۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  1 0
  رفتار شما شاید ما مردم ایران شاید مشکلمان مهمان نوازی است به هم احترام میگذاریم به غربیها می گذاریم البته این مردم خوبی است وصفت پسندیده وای یکنفر دونفر نمیشه ملت ایران تو خارج کله سیاه به کی میگن به ایرانی ها .
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  1 3
  کارگردان سریال روش نشده بگه، حقیقتاً ما ایرانی ها بر خلاف ادعاهامون از جمله نژادپرست ترین ملت های دنیا هستیم.
 • یوسف IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  2 0
  بدون اینکه مطلب را بخوانم شما برای جذب مخاطب بیرون ودشمنان است که خودی نشاندهی این موضوع راطرح کردی مهمان یکی دروز است با اینکه من خویشاوند نزدیک دارم اقامت گرفته ولی کسی که سرش رامی اندازد پایین میآید خانه شما چند روز اورا نگه میداری آنهم بصورت غیر قانونی اگر از مرز رد شوند وتقاضا بدهند اشکال ندارد قدمشان روی چشم صد سال که هیچ هزار سال همه مردم دنیا فارغ از نژاد ومسلک که با ما ضدیت نداشته باشند بیایند حرفی نیست ولی مارا جلوی چهار تا صهیونیست ویانکی غربی تحقیر نکنید با اینکه حالا پول برای شما حرف اول را میزند کمی بخود آید واز خوبی مردم بگوید از افغانها که درسوریه برای ما جنگیدند هم بگوید از قاچاقچی ها آدم ومواد هم بگوید