فریب ظاهرسازی طالبان را نخورید/ آنها با داعش تقسیم کار کرده اند

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مولوی حبیب‌الله حسام، رئیس علمای اهل سنت افغانستان، در یک مصاحبه نسبتاً تفصیلی به تشریح ماهیت گروه تروریستی طالبان پرداخته و نکات مهم و تکان‌دهنده‌ای درباره سیر تحول فکری و عملی این گروه گفته است.

ازجمله نکات مهمی که رئیس علمای اهل سنت افغانستان گفته اینست که طالبان با امضاء یک پیمان 400 صفحه‌ای با آمریکا متعهد شد تمام برنامه‌های سازمان «سیا» در منطقه را به اجرا درآورد و در عوض، آمریکا به این گروه اجازه بدهد در افغانستان حکومت کند. وی گفت به دلیل محرمانه بودن محتوای این پیمان، فقط 4 صفحه از آن منتشر شد و 396 صفحه دیگر همچنان محرمانه مانده است.

براساس مفاد این پیمان فوق محرمانه، آمریکا از طریق «ناتو» به طالبان سلاح می‌دهد و نیازهای نظامی و سایر مایحتاج را تأمین می‌کند تا بتواند اهداف آمریکا در کشورهای همجوار افغانستان را محقق سازد.
درباره تحول فکری و عملیاتی طالبان، رئیس علمای اهل سنت افغانستان در این مصاحبه گفت برای اینکه این گروه بتواند به تعهدات خود عمل کند، به یک گروه تکفیری تروریستی تبدیل شد و در عمل نیز تمام مسلمانانی را که حاضر نشوند به فرمان آنها گردن نهند،تکفیر می‌کنند و خونشان را می‌ریزند. دراین زمینه، فرقی میان شیعه و سنی برای آنها وجود ندارد و این حکم را درباره تمام پیروان مذاهب اسلامی جاری و عملی می‌کنند کمااینکه در پنجشیر چنین کردند و بسیاری از مسلمانان اهل سنت را بدون اینکه در جنگ شرکت کرده باشند به خاک و خون کشیدند و اموالشان را نیز غارت کردند.
مولوی حبیب‌الله حسام، با علم و اطلاع از ماهیت تکفیری تروریستی طالبان، علیه این گروه اعلام جهاد کرد و این نکته را هم مورد تأکید قرار داد که هرکس با این گروه وارد جهاد شود و در این پیکار کشته شود، شهید محسوب خواهد شد. خود مولوی حسام نیز تاکنون سه بار توسط طالبان ترور شده و از ناحیه یک چشم و یک گوش معلول است.

این اطلاعات بسیار مهم که از داخل افغانستان و توسط یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های دینی و سیاسی اهل سنت این کشور افشا شده، برای هیچکس جای کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که طالبان یک گروه وابسته، تکفیری و تروریستی است و در یک تبانی پیچیده و خطرناک با آمریکا حکومت افغانستان را در دست گرفته تا نقشه‌ها و طرح‌های مورد نظر آمریکا در منطقه را پیاده کند.
این واقعیت، سیاست ناشیانه تطهیر طالبان را زیر سؤال می‌برد و ایجاب می‌کند درباره نوع برخورد با این گروه تجدیدنظر اساسی صورت گیرد. آنچه در طول دو ماه گذشته عملاً از رفتار طالبان دیده شده نیز سخنان رئیس علمای اهل سنت افغانستان را تأیید می‌کند. جنایت هولناک پنجشیر، کوچاندن اجباری شیعیان هزاره و آواره ساختن ده‌ها هزار خانواده در بیابان‌ها و کوه‌ها، کشتار مردم اعم از شیعه و سنی به بهانه‌های مختلف، ایجاد محدودیت‌های تحصیلی، اجتماعی و سیاسی برای عموم مردم، تشکیل دولت کاملاً انحصاری قوم پشتون و حذف فقه جعفری از قانون اساسی، ازجمله اقداماتی هستند که ماهیت خطرناک گروه تکفیری تروریستی طالبان را کاملاً نشان می‌دهند.
حمله تروریستی به نمازگزاران جمعه مسجد قندوز را نباید کار انحصاری داعش دانست. طالبان و داعش در کشتار شیعیان تقسیم کار کرده‌اند و مشترکاً مرتکب این جنایت می‌شوند تا افغانستان را برای شیعیان ناامن کنند. طالبان، با ظاهرسازی تلاش می‌کند چهره واقعی تکفیری تروریستی خود را پنهان کند. ما نباید فریب این ظاهرسازی‌ها را بخوریم. اگر هوشیاری به خرج ندهیم، در آینده نزدیک خود را در باتلاقی گرفتار خواهیم دید که بیرون آمدن از آن کار آسانی نخواهد بود.

23302

کد خبر 1563409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  10 27
  ازدراایت ودوراندیسی روزنامه جمهوری اسلامی که چراغ راه این نظام است تشکروآرزوی سربلندی داریم
 • حیدر کرار IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  50 10
  کاملا درسته باید با دشمن ایران جنگید
 • سعید IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  39 4
  ما تحت عنوان نفوذ منطقه ای خواستیم وارد یمن بشیم تا در کنار عربستان پایگاه داشته باشیم که نشد اما اونا خواستند و شد و به راحتی در کنارمان پایگاهی درست کردند که طالبان القاعده داعش النصره و همه تروریستهای رانده شده هستند
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  31 1
  چه عجب حقیقت برملا شد اما دیگر خیلی دیر است
 • سعید IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  39 0
  ما مردم که الحمدلله از سیاست بدور هستیم خدارو شکر ولی هر آدم عاقل متوجه شده بود که طالب عوض نشده چرا چون ذات همان ذات کثیف وپلید رو در وجودشان هست مقابل عوض شدن نیست ما مردم ایران این را فهمیدیم ولی موندم چرا روزهای ابتدا تمام خبر گذاری های داخلی مهر سکوت زدند بر قلم هایشان
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  2 19
  مشخصه امریکا بدون بردن یه سلاح یا انهدام تسلیحات نظامی با نقشه بوده ولی ایران خاک ش همان خاک خرمشهرس که با خون اجازه ورود ندادن و نمیدن
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  19 2
  چه بگویم خود کرده را تدبیر نیست
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  11 0
  وفاداری به کشور به عنوان تنها میراث مشترک ملی و تضمین‌کننده حقوق برابر اتباع، پیش‌نیاز اصلی کارآمد شدن انتخابات آزاد است. فقدان این وفاداری و عدم درک عمیق آن، سبب می‌شود که گروه‌ها و دسته‌های مختلف، علایق غیرملی خود از قبیل تعلقات مذهبی و ایدئولوژیک‌شان را در پیوند با کشورهای بیگانه دنبال کنند و به‌جای وفاداری به منافع بنیادی کشورشان، به صورت ابزاری در خدمت دیگر کشورها به کار گرفته شوند و به بی‌ثباتی در کشورشان دامن بزنند.
 • شاهین IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  11 0
  شاید هنوز بسیاری از سیاست مداران ازشخصیت و ماهیت سرکرده های طالبان ببخبر باشند میدانید چه چیری برای طالبان مهم است ..هیچ..انها برای بقای خود دست به هر کاری میرنند از قبیل فریب حیله قتل عام سرکوب ووو ..و خوب هم بلد هستند ادای آدم های متمدن را دربیاورند که سیاست مداران دیگر کشور هارا در رودر واییستی نگه دارند دیر نیست که پای دیگر دوستان سازمان سیا هم به افغانستان باز شود مانند سازمان مجاهدین خلق و سلطنت تلب ها و غیره خوب چراکه نه یک دلیل بیاورید که چرا طالبان این کارا نکنند آنها را هم با همین سیاست فریب همون طوری که داعش را در کناره خود نگاه داشتند نگاه خواهند داشت... چرا که فکر میکنند اگر بخواهند با خیال راحت حکومت کنند باید دشمنان بلقوه خود را یا نابود یا زعیف و مشغول گرفتاری کنند. و اول از همه به قول خودشان رافضی ها را یعنی شیعیان چه داخلی یا خارجی بعد هم دیگر اقوام افغانستان را ...به هر حال همگی باید بیش از گذشته هوشیار باشیم به قول معروف نباید دو بار از یک جا ضربه بخوریم چراکه طالبان ماننده ابوسفیان فریب کارند فریب فریب فریب حیله حیله حیله هوشیار باشید که ابلیس همیشه در کمین است
 • شاهین IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  7 2
  حقیقت این است که دست کم گرفت دشمن یا همان طالبان عاقبت خوشی در پی ندار همان طوری که همگی شاهد هستیم سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه، شامل تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ارمنستان و بلاروس است. که در مرزه افغانستان وتاجیکستان قرار است رزمایشی را برگذار بکنند چون باوجود آن همه قدرت و سلاح های هسته ای روسیه به خوبی از خطر و ماهیت طالبان و قدرتشان اگاهی دارند با وجودی که طالبان مدام اطمینان میدهند و خود را خوب جلوه میدهند بازم حتی ابر قدرتی همچون روسیه که قدرتی بزورگ است میداند از گزنده طالبان در امان نیست .امید که دیگران هم چشم بر حقیقت تاریک و خطر ناک طالبان نبندند و باخوش باوری و یا غروره زیادی سرنوشت ملت ها را در مخاطره قرار ندهند جدی گرفت دشمنی که دیپلمات های همسایگان را قتل عام میکند اشتباه نیست حتی روسیه با آن همه قدرتش براحتی این مسعله را درک کرده و بدون رو در وایستی و قاطعانه مواضه خود را اعلام میکند. مدارا و مماشات با ابلیس هیچ سوده اقلانی در پی ندارد بجز عاقبتی ترسناک تاریک و مسیبت بار چیزه دیگری درپی ندارد وبه یقین سیاست مداران ایران عزیز ماننده رهبره عزیز ایران هوشیارند
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   8 2
   چرا اینقدر غلط املایی داری؟! چند کلاس درس خوندی؟! ششم ابتدایی رو تموم کردی یا نه؟!
  • حسنی IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   3 10
   غلط املایی رو ول کن عقل کل متلب رو بچسپ ویاد بگیر که سرت کلاااااه نره ...افرادی مثل شاهین که خیلی باهوش هستن چیز های پیش پا افتاده مثل غلط تایپی و... براشون اهمیتی نداره
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  6 0
  بنده روز اولم گفتم طالبان عناصری خطرناک و تکفیری هستن باید دولت ایران احتیاط کند و فریب آنان نشود