عمران‌خان: تقویت امنیت مرزهای صلح و دوستی ایران و پاکستان مهم است

ایرنا نوشت: نخست وزیر پاکستان با اعلام تعهد این کشور برای گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، مرزهای دو کشور را مرز "صلح و دوستی" دانست و تاکید کرد: تقویت امنیت مرزهای مشترک بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری پاکستان‌، «عمران‌خان» عصر روز چهارشنبه در اسلام‌آباد با هیات بلندپایه نظامی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار کرد.

در این نشست «پرویز ختک» وزیر دفاع و «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز حضور داشتند.

در بیانیه مذکور آمده است: نخست وزیر پاکستان با ابراز خرسندی از حضور هیات بلندپایه نظامی ایران، مسیر صعودی در تعاملات دوجانبه را برجسته کرد.

وی دیدار ماه‌ گذشته خود با دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه را موجب انگیزه بیشتر برای توسعه همکاری های دوجانبه دانست که تاثیرات مهمی به دنبال داشت.

نخست وزیر پاکستان بر تعهد این کشور برای تقویت روابط تجاری دو جانبه و افزایش همکاری های اقتصادی و انرژی تاکید کرد.

وی مرز پاکستان و ایران را مرز "صلح و دوستی" توصیف و بر اهمیت اقدامات انجام شده برای افزایش امنیت هر دو طرف تاکید کرد.

عمران‌خان همچنین به توافق انجام شده میان ایران و پاکستان در زمینه ایجاد بازارچه‌های مرزی اشاره و تاکید کرد که عملیاتی شدن این بازارچه‌ها امرار معاش در مناطق مشترک مرزی را تسهیل می کند.

وی افزود: افتتاح دو گذرگاه جدید مرزی میان ایران و پاکستان در یک سال گذشته باعث تسهیل بیشتر رفت و آمد در هر دو طرف شد.

نخست وزیر پاکستان از حمایت قاطع تهران از مسلمانان کشمیر به ویژه از سوی مقام معظم رهبری قدردانی کرد و افزود : کشمیری‌ها نگاه رو به جلو به حمایت‌های قوی از هدف عادلانه خود دارند.

نقش مستقیم ایران و پاکستان برای کمک به افغانستان 

عمران‌خان دیدگاه اسلام‌آباد در مورد آخرین تحولات افغانستان را برای هیات بلندپایه نظامی ایران به اشتراک گذاشت و تاکید کرد که ایران و پاکستان به عنوان همسایگان افغانستان، در صلح و ثبات این کشور نقش مستقیم دارند.

وی تاکید کرد: پاکستان آرزوی مشاهده یک افغانستان صلح آمیز و با ثبات با اقتصاد پایدار و ترویج ارتباطات را دارد.

عمران‌خان افزود: جامعه بین المللی باید به طور مثبت در تعامل با افغانستان باشد، کمک های بشردوستانه فوری را ارائه دهد و برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان گام بردارد.

نخست وزیر پاکستان بر اهمیت آشتی ملی و حل و فصل سیاسی فراگیر در افغانستان تاکید کرد و همچنین هماهنگی نزدیک بین پاکستان و ایران از جمله از طریق ابتکار شش کشور همسایه افغانستان که ماه گذشته ایجاد شد، را خواستار شد.

عمران‌خان با تقدیم سلام گرم و صمیمانه خود به رئیس جمهوری اسلامی ایران، دعوت خود از آیت‌الله رئیسی را برای سفر رسمی به پاکستان تجدید کرد.

311311

کد خبر 1563687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =