یاوه‌گویی جدید علی‌اف: ایران به دنبال بهانه‌تراشی است/ نمی‌توان چیزی را به ما تحمیل کرد

فارس نوشت:رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان، اظهارات مقام‌های ایران درباره حضور عناصر خارجی در مرز ایران را بهانه‌های ساختگی ایران تلقی کرد و گفت باکو خواهان احترام در مرزها است.

«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «ریپابلیکا» بار دیگر اظهارات تکراری علیه ایران را مطرح کرد و در پاسخ به سؤالی در ارتباط با ناخشنودی تهران از روابط نزدیک باکو با رژیم صهیونیستی گفت: «این یک بهانه است. آن چه (در روابط ایران و جمهوری آذربایجان) در حال رخ دادن است، به واسطه رابطه با یک کشور دیگر نیست زیرا سیاست خارجی ما آشکار، شفاف و استوار است و همانطور که به طور مستقل اعلام کردم، هیچ‌ کشور دیگری نمی‌تواند و نباید تلاش کند بر تصمیمات (جمهوری) آذربایجان اعمال نفوذ کند. تصمیماتی که من در باکو اتخاذ می‌کنم بر اساس منافع ملی (جمهوری) آذربایجان است».

هرکس بخواهد علیه باکو بهانه‌های ساختگی مطرح کند، شکست می‌خورد

علی‌اف که مقام‌های دولت وی در روزها و هفته‌های اخیر، گزافه‌گویی علیه جمهوری اسلامی ایران را شدت بخشیده‌اند، بار دیگر ادعاها درباره ایران را تکرار کرد و گفت: «هر آن کس که تلاش کند از بهانه‌های ساختگی استفاده کند و (جمهوری) آذربایجان را برای نوعی از رابطه با برخی کشورهای دیگر، مقصر جلوه دهد، شکست می‌خورد. این مسیر درستی نیست و به بن‌بست منتهی می شود».

باکو خواهان احترام در مرزهای خود است

الهام علی‌اف بار دیگر اتهام ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ را تکرار کرد و گفت: «دلایل آن چه که رخ داد، کامل ساده است. آذربایجان خواهان احترام در مرزهای خود است و بعد از آزادسازی قره‌باغ، ما به مرزهای خود با ارمنستان آمدیم بنابراین به مرزهای خود آمدیم و در مرزهایمان مستقر شدیم و مشخص شد که جاده بین برخی شهرهای ارمنستان از قلمرو (جمهوری) آذربایجان عبور می‌کند و و فهمیدیم که این جاده برای عبور و مرور غیرقانونی به قره‌باغ و قلمرو ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابل قبول نیست. ما خواهان احترام در مرزها هستیم و مرز هیچ کشوری را به طور غیرقانونی نقض نمی‌کنیم. بنابراین پیام ما بسیار صریح بود. این کار (عبور و مرور غیرقانونی) را متوقف کنید».

ورود کامیون‌های ایران به قره‌باغ بی‌احترامی عمدی به باکو بود

وی ادامه داد: «ما برای متوقف کردن این اقدام یک ارتباط بسیار دوستانه برقرار کردیم زیرا اقدام درستی نبود و جاده را کنترل می‌کنیم. متأسفانه پاسخی برای هشدارهای خود دریافت نکردیم و مجبور شدیم گام دوم را برداریم و یک یادداشت دیپلماتیک تهیه کردیم و سفیر (ایران) را دعوت کردیم و این مسئله را علنی کردیم تا این اقدام (عبور غیرقانونی به منطقه قره باغ) را متوقف کنند اما اوضاع بدتر شد و تعداد کامیون‌هایی که از ایران به قره باغ می‌رفتند، افزایش یافت و ما این مسئله را یک تهاجم و بی‌احترامی عمدی تلقی کردیم و اقدامات قانونی دیگری را در پیش گرفتیم و موجب شد که آشفتگی‌ها و اقدامات غیرضروری در کشور همسایه (ایران) به وجود آید که شامل بیانیه‌های نامناسب،‌تهدیدات، رزمایش‌های نظامی در مرز ما شد».

وی در خصوص رزمایش‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: «خیلی عجیب بود که اول گفته شد این رزمایش‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده بود اما بعداً گفته شد که این رزمایش‌ها برای به نمایش دادن چیزی به ما برگزار شده است».

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان با این حال، تأکید کرد که باکو به دنبال روابط دوستانه با کشورهای همسایه است.
 

باکو به دنبال روابط دوستانه با ایران است

وی در این خصوص توضیح داد: «هیچ‌کس نمی‌تواند چیزی را به ما تحمیل کند. ما خواهان روابط دوستانه با تمامی کشورها هستیم و در وهله اول به دنبال روابط دوستانه با همسایگان خود هستیم. در بسیاری از مناسبات درباره اولویت‌های سیاست خارجی آذربایجان حرف زده‌ام و این حرف‌ها منتشر شده است. من گفته‌ام که اولویت ما روابط با کشورهای همسایه و ایران است و در دولت قبلی ایران، ما برای هشت سال کار کردیم و توانستیم روابط خود را به بالاترین حد ممکن ارتقا دهیم».

علی اف ادامه داد: «بیش از ۱۰ دیدار با همتای خود آقای حسن روحانی داشتم که همگی این دیدارها سازنده بود و توافقات زیادی به امضا درآوردیم و این توافقات در بخش انرژی، حمل و نقل، توسعه فرهنگی و امنیت را اجرا کردیم.»

در مراسم تحلیف رئیسی، پیام دوستی باکو را به ایران ابلاغ کردیم

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان سپس در توصیف روابط تهران و باکو گفت: «روابط ما در حقیقت نماد دوستی و همسایگی خوب بود. وقتی دولت جدید ایران و رئیس‌جمهور جدید انتخاب شد، چه کار کردیم؟ هیأت بزرگی به ریاست معاون نخست‌وزیر خود را به مراسم تحلیف وی فرستادیم و این هیأت، پیام دوستی مرا مستقیماً به رئیس‌جمهور ایران ارائه دادند».

باکو به دنبال متهم کردن ایران نیست

علی‌اف با این حال گفت: «در همان زمان، پیام دیگری به طور خاص ابلاغ شد که قبلاً نیز گفته بودم و آن این بود: "لطفاً، به این اقدام تجاری غیرقانونی تاجران ایرانی در قره‌باغ توجه کنید". ما در جایگاه اتهام زنی به دولت ایران نیستیم. ما درک می‌کنیم که یکسری شرکت‌های خصوصی این کار را انجام می‌دهند اما از آن‌ها خواستیم که این اقدام را متوقف کنند در آخر هم به هیچ چیز خوبی در این زمینه دست نیافتیم ».

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان سپس در ادامه، حضور عناصر رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان را انکار کرد و گفت: «بنابراین در وهله اول تمامی اتهامات مبنی بر این که آذربایجان، اسرائیل را برای آزادسازی قلمروها آورده، رد می‌کنیم. این کاملاً مزخرف است. این یک بهانه است که مخاطبین داخلی را هدف قرار داده تا آذربایجان را اهریمن جلوه دهد. همه می‌توانند بروند و ببینند که آن‌جا زندگی جاری نیست. همه‌چیز تخریب شده است. دوم آن‌که ما خواهان همان احترامی هستیم که به دیگران نشان می‌دهیم».

تکذیب استفاده از اراضی جمهوری آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های اخیر موضوع حضور برخی نیروهای تروریستی و وابسته به رژیم صهیونیستی بسیار خبرساز شده است.

پیش از این نیز نیروی مرزبانی جمهوری آذربایجان با انتشار یک بیانیه، هرگونه استفاده از خاک این کشور برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرده بود. 

علی‌اف در بخشی از مصاحبه خود همچنین به اسناد «پاندورا» اشاره کرد که در آن به غارت ثروت ملی جمهوری آذربایجان به دست خانواده علی‌اف اشاره شده بود.
 

اسناد پاندورا 

وی در خصوص اسناد پاندورا گفت: «می‌دانید چنین چیزهایی سال‌ها است که با من است. برخی نیروها در غرب هر از گاهی بر اساس حدس و گمان‌های سیاسی تلاش می‌کنند از این نوع تلقینات و سخنان نیمه‌راست برای بی‌اعتبار کردن وجهه آذربایجان و تضعیف جایگاه این کشور استفاده کنند. روشن است که این یک تحقیق روزنامه‌نگاران نیست و مشخص است که چه کسی پشت آن است و مشخص است که چرا از آذربایجان در آن نام برده‌اند. درباره بقیه آن‌هایی که در آن (اسناد پاندورا) بودند، چیزی نمی‌دانم. شاید آن‌ها نیز کارهایی کرده‌اند که برخی غربی‌ها دوست نداشتند اما در خصوص آذربایجان، قطعاً پیروزی در جنگ دوم قره‌باغ بسیاری را متعجب کرد و آن‌ها چنین چیزی را دوست نداشتند. آن‌ها می‌خواستند که آذربایجان، ضعیف، وابسته و تحت اشغال باشد و همیشه در حل این درگیری درخواست کمک کند اما وقتی آذربایجان خودش این کار را انجام داد و ارمنستان را شکست داد آن‌هایی که در غرب با ارمنستان در ارتباط بودند، بسیار خشمگین شدند. ما انتظار چنین چیزی را داشتیم. در حقیقت گفتیم که کمپین اتهام‌زنی جدیدی علیه آذربایجان در نظر گرفته شده است».

رئیس‌جمهور شدم فقیر نبودم، تمام تجارتم را به خانواده‌ام منتقل کردم

وی سپس با اشاره به این موارد در خصوص مطالبی که در اسناد پاندورا درباره وی گفته شده بود، گفت: «در مورد اصل این مطلب، می‌خواهم بگویم که من ۱۸ سال است که رئیس‌جمهور هستم و قبل از آن یک تاجر بودم. زندگی‌نامه من شناخته شده است که یک تاجر موفق بودم. وقتی رئیس‌جمهور شدم، فرد فقیری نبودم. هنگامی که رئیس جمهور شدم، از مشارکت مستقیم در این تجارت منصرف شدم و تجارت خود را به خانواده‌ام منتقل کردم. من تمام تجارت خود را به فرزندانم منتقل کردم و آن‌ها تجارت خود را ادامه دادند و آن‌ها عمدتاً در آذربایجان سرمایه‌گذاری می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌هایی در خارج از آذربایجان دارند و تمامی فعالیت‌های تجاری آن‌ها شفاف است و دارای ممیزی بین‌المللی است و هیچ‌چیزی وجود ندارد که کسی بتواند درباره آن ادعای غلط مطرح کند و آن چه که در این اسناد نوشته شده است و من آن را نخواندم و به من اطلاع‌ دادند، فقط پنج درصد صحت دارد و باقی آن اغراق است. اما من حق قانونی دارم که آشکارا درباره آن حرف بزنم و این چیز پنهانی در آذربایجان نیست که اقوام و اعضای خانواده من در تجارت و خیریه‌ و چیزهای زیادی که در قره باغ اتفاق می‌افتد، مشارکت دارند. به عنوان مثال، بنیادی که من ایجاد کردم، هم‌اکنون در حال سرمایه‌گذاری برای بازسازی قره باغ است و در تمامی مساجد آغدام، شوشا، زنگیلان با پول این بنیاد تأمین مالی می‌شود».

غرب می‌خواهد باکو به آن‌ها وابسته باشد، من نمی‌گذارم

وی سپس در پایان گفت: «ما ساخت خانه برای پناهندگان و فکر می‌کنم برای پنج هزار خانوار را تأمین مالی کردیم. ما اقدامات زیادی در آذربایجان انجام داده‌ایم که البته برخی در غرب آن را دوست ندارند. آن‌ها می‌خواهند ما را متهم کنند و می‌خواهند وابسته آن‌ها باشیم و اراده خود را به ما تحمیل کنند. و من می‌گویم: نه! من تا پایان عمر از آذربایجان، حاکمیت آن ، استقلال و انتخاب آن دفاع خواهم کرد و تمامی این نوع‌ داستان‌های کثیف برای من و مردم آذربایجان معنی ندارد».

311311

کد خبر 1563717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  68 52
  خدا پدر آمریکا را بیامرزه که شما را مستقل کرد، وگرنه تا هزار سال دیگه هم زیرمجموعه شوروی بودین آقایان قوی و شجاع و مستقل و ...!
 • سجاد IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  75 72
  باز این دهنشو باز کرد!
 • مجتبی IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  90 61
  الهام علی اف دیکتاتور جمهوری آذربایجان بعد از شکست ارمنستان با کمک تروریست ها،ترکيه و رژیم جعلی اسرائیل دچار توهم و محاسبات اشتباه شده‌ و تصور میکنه جمهوری اسلامی ایران نيز مثل ارمنستان‌ است ولی باید به این دیکتاتور متوهم فهماند که اقدام بر ضد ایران اسلامی باعث میشه که جمهوری آذربایجان ضمیمه خاک‌ جمهوری اسلامی ایران میشود و دست خانواده دزد و همدست تروریست ها برای همیشه قطع خواهد شد.
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  62 34
  آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه!
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  43 38
  از کی تا بحال قماربازی تجارت شده است؟ بابات اردوغان هم به زمین خواهد خورد چه برسد به تو
 • IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  20 21
  وان یک کلمه ارمنی به معنای شهر است بنابراین مناطقی مثل نخجوان و وان ترکیه در اصل متعلق به ارامنه هستند. قره باغ (در اصل آرتساخ ) نیز همیشه متعلق به ارامنه بوده است که توسط شوروی سابق به آذربایجان ملحق شد و این الحاق وجاهت قانونی ندارد و به تایید سازمان ملل نیز نرسیده است
  • آسو IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   6 4
   الهام علی اف و اردوغان و پانترکها پر رو شدن و باید حالشان رو جا آورد،ولی بی زحمت نگذارید ارمنستان که همیشه از اول تاریخ به ایران خیانت کرده،از تیگران و وارتان تا آندرانیک و جنگهای ایران با روم تا روس همیشه دست ایران رو گاز گرفتن از این آب گل آلود ماهی بگیرن،
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   6 4
   چه خیانتی ؟!! شاهان ایران از هخامنشی تا صفویه به مناطقی مثل ارمنستان و گرجستان یورش می‌بردند و کشتار میکردند، ناچارا آنها هم مقابله میکردند، آیا این چیز عجیبی است ؟؟!!!!!! البته این کشتار هاحتی یک‌هزارم آنچه نبود که عثمانی ها بر سر آنها آوردند...در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، میلیونها نفر ارمنی ، یونانی و قوم گیلانی تبار دیملی که همگی غیرنظامیان بی دفاع بودند ، قربانی جنایات وحشیانه عثمانی ها شدند. مگر این چند میلیون نفر انسان نبودند ؟!!! آنها همه اهل کتاب و مسیحی بودند و قوم گیلانی دیملی نیز مسلمان و اکثرا شیعه و علوی.... این جنایت فجیع هیچگاه از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد .....
  • آسو IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   4 0
   اولا کجا هخامنشیان به ارامنه و غیرنظامی آنها حمله کردن؟؟؟؟؟؟ساسانی و اشکانی هم فقط وقتی حمله میکردن که ارامنه شمالغرب ایران رو میکردن تونل نفوذ روم،تقابلهای ارامنه همیشه خیانت محور بوده،هر وقت روم به ایران حمله کرده ارامنه پشت روم رو گرفتن،هر وقت روس حمله کرده پشت روس رو گرفتن،حتی در متن ترکمنچای شدیدا از ارامنه حمایت شده،وارتان در حمله به اهالی ایرانی و زرتشتی آذربایجان و دیلم هر جنایتی کرد و هر آتشکده ای را به آتش کشید،جنایات جیلولوق دیگر به جای خود که بعد از فرار از عثمانی انتقام جنایات عثمانی را از مردم بدبخت خوی و سلماس و اورمیه گرفتن،تیگران در حمله به آذربایجان و کردستان از هیچ جنایتی فروگذار نکردن،منتهی ارامنه داشناکسیون هم مثل یهودیان صهیونیسم همیشه با مظلوم نمایی سعی کردن خودشان رو محق جلوه دهند،خیانت واضح ارامنه در جنگ گنجه و ایروان و نخجوان و همکاری با روسها در قتل عام مردمی که برای ایران جنگیدن قابل کتمان نیست،باز هم میگم باید دماغ پانترکها و الی جون و اون رجب گرجی رو به خاک مالید ولی نباید به صهیونیسم ثانی یعنی داشناکسیون میدان داد،
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   1 15
   آقای آسو تمام حرفات تحریف شده است خودت هم بوضوح یک تجزیه طلبی
  • آسو IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   2 0
   مرگ بر تمام تجزیه طلبان،حتی فدرال طلبان دوروغگو که در پس دلشان تجزیه طلبن،ولی وقتی حرفی نداری و بی سوادی فرار نکن،یک کلمه تحریف پیدا کن ،به وضوح خودت یک داشناک خبیثی،در مقابل حرف هام سند بیار بی سواد،دریغ از یک کلمه،حقا که نواده تیگران و وارتان خائن و خبیثی که از امثال پیشه وری و چهرگانی خائن خیلی بدتر بودن،جواب نداری مجبوری به من انگ بزنی،همان طور که صهیونیسم آرزوی نهر تا نهر رو به گور میبره،داشناکسیون هم آرزوی بحر تا بحر رو به گور میبره اردوغان هم آرزوی توران رو به گور میبره، زنده باد ایران بزرگ،بی سواد برای مقابله برو یه ذره بخون،جز یه کلمه انگ تجزیه طلب چیزی ندارین وقتی جلو اسناد قفل میشین،
  • آسو IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
   3 0
   تازه من کلمه ای از تجزیه طلبی نگفتم،از کی تا حالا به ارامنه و داشناک انتقاد کردن شده تجزیه طلبی؟؟؟؟ارامنه از کی پایه و بیس ایران شدن که اگر چیزی بهشون بگیم میشه تجزیه طلبی؟؟؟؟هر چی گفتم مستند و حق بوده ،پانترکیسم ۱۰۰ ساله است و نهایت همین صد سال خیانت کرده ،ولی داشناکسیون و خیانتش حتی تا تاریخ باستان میره یعنی حتی قبل وجود رسمی داشناک،
 • داود IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  19 8
  فرض کنیدزمان صدام آذربایجان باکامیونهاش ازایران ردمیشدومعاملات اقتصادی باصدام داشت اجازه میدادین ازخاک ایران استفاده کننددراین مورد شک هم سراغتون میومدنکنه یبارتجهیزات نظامی باخودشون ببرن عراق،پس ایران هم بایدازراههای دیگه زمینی وهوایی به غیرازحریم زمینی وهوایی جمهوری آذربایجان،کالاهاش رو ببره ارمنستان،چون آذربایجان وارمنستان همیشه باهم خصومت دارن
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  20 8
  انگار این نبود که گفت دالان مرزی ایران با ارمنستان را به زور اشغال می کنیم؟
 • محمد IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  19 22
  من فقط موندم اونایی که به نظرات دوستان وطن پرست منفی میدن کیا هستن.ننگ بر هر وطن فروشی و درود بر خاک پاک ایران زمین.آذرباییجان قسمتی از خاک ایران است و به زودی باید ضمیمه کشور مقدس ایران شود. مگر اینکه این آقای دماغ دست از هارت و پورت هاش برداره.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  10 10
  سیاستمداری باهوش! که برای آزادسازی قره‌باغ کل کشور آذربایجان را در اختیار ترکیه و اسرائیل قرار داد.
  • مسعود IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   12 20
   آقای باهوش!!! اسرائیل وترکیه عاشق چشم و ابروش نیستن به موقعش هزینشو میده
 • یه آدم عادی IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  15 11
  یک نکته جالبه،گفته ما در حدی نیستیم ک ب ایران تهمت بزنیم!!!خودش گرفته کجاست
 • .... IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  17 11
  ایران به مدت 25 سال اجازه داد کامیونهای جمهوری باکو از طریق ایران به نخجوان رفت و آمد داشته باشن. اونوقت جمهوری باکو اجازه نداد کامیونهای ایرانی دو روز از چند کیلومتر از خاک این کشور رد بشن و چند نفر از راننده های ایرانی رو بازداشت کرد. از طرفی پای اسرائیل رو به منطقه باز کرد و دو بار در کنار مرزهای ایران با کشورهای دیگه مانور برگزار کرد. الهام پهبادهای اسرائیلی رو نوازش کرد و از این طریق پیام مستقیم به ایران داد که شما در اصل با اسرائیل طرف هستین نه با ما. مقامات رسمی جمهوری باکو مدتهاست که کاملاً علنی نظرات احمقانه ی خودشون در مورد مرزهای ایران رو بیان می کنن. الان همه می دونن که الهام و اربابش اردوغان چه خوابهایی برای ایران عزیز ما دیدن. امیدوارم سیاست دولت ایران مثل سابق سیاست وادادگی و اهمال نباشه . دولت ایران خیلی در مقابل اقدامات الهام و اردوغان کوتاهی کرده .
 • مجید IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  10 20
  یکی ه به این الهام جون به همین رویه ادامه بده . چون اگه عقب نشینی کنی ما هم نمی‌تونیم خاک قفقاز رو پس بگیریم . الهام جون ادامه بده
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  11 10
  توی این شرایط اگر مسئولین ایران حرفهایی بزنن مبنی بر اینکه ما میخوایم با باکو روابط حسنه داشته باشیم و از این قبیل حرفها واقعاً زور داره . از فحش بدتره . مثل تف سربالاست . باکو و ترکیه رسماً شمشیرو از رو بستن اگر محکم باهاشون برخورد نشه یه قدم جلوتر میان
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  13 7
  خیلی باید حواس جمع بود . الان باکو، ترکیه، روسیه و اسرائیل در یک تیم هستن. بعید نیست عربستان و پاکستان هم حامی اونها باشن .
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   4 3
   یهویی چطور شد صاحب اینهمه دشمن شدیم.مرگ بر همه شون بوخودا.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  10 14
  بدون شک تمامی عملیات تروریستی اسرائیل به ایران از جمله شهادت سردار فخری زاده از داخل خاک جمهوری باکو برنامه ریزی و اجرا شده
 • حامد IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  15 17
  از دوستان میخوام که بهم بگن کدوم صحبت ایشون اشتباه بوده؟ ممنون
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   11 7
   دوست عزیز اینجا حرفشو اشتباه نزده ولی دروغ میگه...با اسراییل دوسته.مردم کشورش همه شیعه هستند ولی ...راننده های ما رو دستگیر کرده ولی سالها ارتباط باکو و نخجوان از طریق ایران بوده...پای امریکا و اسراییل رو به دریای خزر باز کرده همسایه ها ناراضی
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   5 3
   اصلا اسم این کشور اشتباه است. آذربایجان صرفا برای مناطق جنوب ارس به کار می رفته و مسئولین وقت در برابر این شیطنت کوتاه آمدند چون فکر این روزها را نمیکردند. در معاهدات ایران و روسیه هم هیچ اسمی از آذربایجان نیامده و به آران و نخجوان و ... اشاره شده است. اسناد پاندورا کاملا اثبات شده هستند و توسط خبرنگاران خبره منتشر شده اند. ورود کامیونهای ایرانی بی احترامی به باکو نیست همانطور که ورود کامیونهای باکو به ایران بی احترامی نیست. بی احترامی این است که از ایرانیها بیشتر از سایر کشورها و حتی ارمنستان عوارض میگیرند و رانندگانی را هم دستگیر میکنند که اتفاقا اکثرشان همزبان خودشان هستند! یعنی ادعای برادری دو سوی ارس تنها شعار است و منافعشان ایجاب کند بدترین بلاها را سر همان مردم تبریز و اردبیل و ... می آورند. رزمایشهای نظامی هم که خودشان شروع کردند. چرا اینها اجازه دارند با پاکستان و گرجستان و حتی اسراییل در سالهای قبل رزمایش برگزار کنند، ولی ما بدون دخالت هیچ کشوری حق نداشته باشیم؟ ضمنا باکو معاهده خزر را با ورود نظامیان ترکیه و اسراییل به خاکش نقض کرده و ایران باید مراقب تایید این معاهده باشد.
 • NO ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  11 14
  ترکیه بزرگترین قاتل شیعیان هست در منطقه و جهان 1-حمایت از داعش ضد شیعیان عراق 2-حمایت از عربستان سعودی برای کشتار شیعیان حوثی با پهپاد 3 - کشتار علویان سوریه 4- شهادت هزارن ایرانی مدافع حرم بدست مزدوران ترکیه و اسراییل 5 - آغاز کشتار شیعیان هزاره در افغانستان
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  20 9
  عربستان و فحش به عربا خز شد حالا نوبتفحاشی به ترکا است خدا رحم کنه
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  19 3
  هیچ کشوری که مردمش اطلاعات درستی از دنیا ندارن پیشرفت نمیکنه . فیلم سخنرانی مسئول مذاکره کننده ارمنستان با ترکیه تو یوتیوب هست برید سرچ کنید ببینید چی میگه . میگه سفیر روس و ایران و گرجستان بعد از هر بار که جلسه با مسئول ترکیه داشتم میامدن پیشم و میپرسیدن چطور پیشرفت . یک بار به سفیر ایران گفتم خوب پیش میره شاید به نتیجه برسیم برگشت گفت پس مسئله نسل کشی ارامنه چی میشه !!! خوب خود اونا میگن ایران اتیش بیار معرکه شده بهتر نیست به شعور دیگران احترام بزاریم اخه اگه ما سیاست انگلیس رو داشتیم که تا الان مشکلاتمون رو با غرب و قدرت های دنیا و عربستان و.... حل کرده بودیم و وضع مون این نبود .
 • حسین ترابی نژاد IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  2 1
  توعددی نیستی ک بخواهی ایران ایرانی تهدید کنی برو بشین سرجاد تا حدخودت صحبت بکن گندهای تو ک اسرایئل امریکاه بودن به غلط کردن افتادن تورو ک خودهمین ملت ایران نشوندتت روقدرت همیناهم برمیدارند دیرزود داره سوختو سوزنداره