اهدای جایزه مارگریت دوراس به رمانی درباره سوریه

ایبنا نوشت: آنتوان واترز، نویسنده بلژیکی برای نگارش رمان «محمود و یا برآمدن آب‌ها» برنده جایزه مارگریت دوراس ۲۰۲۱ شد.

نویسنده بلژیکی برای نگارش رمان «محمود و یا برآمدن آب‌ها» -که ۲۶ آگوست از سوی انتشارات وردیه منتشر شده بود- موفق شد جایزه مارگریت دوراس ۲۰۲۱ را برنده شود.

داستان این رمان -که بازگویی شعروار بخشی از تاریخ سوریه نیز هست- به سال ۱۹۷۳ و در سوریه برمی‌گردد. ساخت سد فرات منجر به غرق شدن روستایی در نزدیکی دریاچه اسد می‌شود و پیرمردی که با شوق و آرزوی دوباره دیدن خانه دوران کودکی خود راهی دریا می‌شود و می‌کوشد در این سفر دریایی مخاطره‌آمیز، خاطراتش، فرزندانش، همسرش و عشقش به شعر  آزادی و صلح کشور را بازیابد.

این رمان همچنین جزء نامزدهای کتابخانه‌های نانسی، لوپوئن ۲۰۲۱، جایزه کتابخانه‌های لوموند ۲۰۲۱ و نیز جایزه رمان دانشجویان فرانس کولتور تلرما ۲۰۲۱ بوده است.

جایزه یادشده به یاد مارگریت دوراس (۱۹۱۴ - ۱۹۹۶) نویسنده و فیلمساز فرانسوی اهدا می‌شود. او که با لقب «بانوی داستان‌نویسی مدرن» شناخته می‌شد، جایزه ادبی گنکور را در سال ۱۹۸۴ برای نوشتن رمان «عاشق» دریافت کرد.

سال گذشته ریتی پنه و کریستوفر بتی برای رمان «صلح با مردگان» برنده این جایزه شدند. پاتریک مودیانو و آنی ارنو نیز از دیگر برندگان سرشناس جایزه دوراس بوده‌اند.

۵۸۵۸

کد خبر 1564039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =