خرید و فروش سربازی یا خدمت حرفه‌ای؟/ توضیحاتی درباره طرح‌ جدید مجلس

با گذشت چیزی حدود ۱۰۰ سال از شروع سربازی اجباری در ایران حالا یکبار دیگر مسئله داوطلبانه یا اجباری بودن آن مطرح شده است؛ نزاعی که برخی کارشناسان در مقابل آن ایده سربازی حرفه‌ای را مطرح می‌کنند.

مظاهر گودرزی: حتی با گذشت سال‌ها از خدمت سربازی اما خاطرات آن همچنان نقل دورهمی‌های خانوادگی است. پدران از روزهای سرد و گرم آن دوران برای فرزندان‌شان می‌گویند و پسران می‌دانند که خودشان باید روزی پوتین به‌پا و اسلحه به‌دست در میدان صبحگاه درحالی‌که فرمانده پادگان درحال سان دیدن است خبردار بایستند؛ و بعد خودشان روزی تعریف کننده همین خاطرات برای دیگران باشند. حالا این دور تکراری چیزی حدود ۱۰۰ سال است که در ایران سابقه دارد، خدمت سربازی افراد ذکور در ایران بر اساس قانون نظام وظیفه‌ عمومی مصوب مجلس شورای ملی از ۱۶ خرداد سال ۱۳۰۴ اجباری شد؛ موضوعی که بعد از انقلاب سال ۵۷ ادامه پیدا کرد و حالا بر اساس ماده یک قانون نظام وظیفه عمومی برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات این قانون هستند. طوری‌که هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن به سن ۱۸سال تمام می‌رسد مشمول این مقررات می‌شود.

خرید و فروش سربازی یا خدمت حرفه‌ای؟/ توضیحاتی درباره طرح جدید مجلس

چرا سربازی اجباری است؟

همان‌طورکه در سابقه تاریخی خدمت سربازی عنوان شد این دوره برای پسران اجباری است، اجباری که به‌نظر می‌رسد شاید در دورانی اجتناب‌ناپذیر بود، سعید معدنی، جامعه‌شناس با اشاره به‌همین مسئله به خبرآنلاین می‌گوید: «خدمت سربازی زمانی اجباری شد که اکثریت مردم ایران پیشه کشاورزی و کارگری داشتند و بخش زیادی از مردم در روستاها زندگی می‌کردند. به‌همین خاطر سربازی فرصتی برای رشد جامعه و آگاهی با موضوعاتی مانند تعلق خاطر به ملت و میهن بود، و این‌که فدا کردن جان برای میهن تبدیل به فرهنگ شود. بنابراین یک نیروی رایگان برای دفاع از کشور بود لذا وقتی این سربازان از خدمت ترخیص می‌شدند و به خانواده خود برمی‌گشتند کلی آموزه‌های فرهنگی با خودشان داشتند که به شهر و دیار خودشان ببرند و این مسئله فرهنگ ملی را گسترش می‌داد.»

با وجود این در سال‌های اخیر زمزمه‌هایی از اجباری بودن یا نبودن خدمت سربازی به‌گوش می‌رسد، معدنی بیان می‌کند: «اما به‌تدریج با گذر زمان که جامعه شهری رشد کرد و اکثریت جامعه دارای تحصیلات شدند مسئله خدمت سربازیِ اجباری کمی با مشکل مواجه شده است. امروزه ابزارهای مدرنی مانند لوازم ارتباط جمعی بیشتر در تقویت روحیه ملی، تعلق خاطر به ملیت، هنر، زبان و گذشته نقش دارند. لذا امروزه هدف ابتدایی سربازی یعنی آمادگی دفاعی کشور و آموختن فداکاری برای میهن از این طریق کمرنگ شده است.»

مشکلات سربازی اجباری

همان‌طور که معدنی عنوان کرد، به‌نظر می‌رسد حالا سربازی اجباری از اهداف اولیه خودش فاصله گرفته است. طوری‌که این روزها در نظر برخی از پسران سربازی مانند یک سد در برابر اهداف‌شان ایستاده است، سدی که می‌تواند دو سال تمام آن‌ها را در وضعیت بلاتکلیفی نگه دارد، وضعیتی که گاهی پسران برای رهایی از آن یا به‌ ناچار ادامه تحصیل می‌دهند یا با غیبت کردن از خدمت، جزو غایبان مشمول به‌حساب می‌آیند. محمد فاضلی، جامعه‌شناس با اشاره به‌همین وضعیت در واکنشی در حساب توئیتری خودش نوشت: «سربازی مسئله‌ مهم مرتبط با امنیت است اما جوانان زیادی سال‌ها تحصیل ناخواسته را برای فرار از آن به جان می‌خرند و نقشش در زندگی آن‌ها مثبت نیست. حل آن در هر انتخابات شعار می‌شود و بی‌نتیجه به سرانجام نمی‌رسد. سربازی و ادامه‌ی تحصیلِ کم حاصل، دو تیغه قیچی علیه زندگی پسران شده‌اند.»

در همین‌باره مصطفی آبروشن، جامعه‌شناس در گفت‌وگویی به خبرآنلاین می‌گوید: «اولین واکنش اجتماعی خدمت سربازی اجباری فرار و غیبت از خدمت است. این فرار آثار دیگری هم بر جامعه تحمیل می‌کند و اکثر این افراد برای بدست آوردن امتیازاتی که دیگر شهروندان از آن برخوردار هستند مجبور به جعل هویت و سندسازی می‌شوند تا از حداقل‌های یک زندگی متعارف بی‌بهره نباشند.»

او ادامه می‌دهد: «یکی از عوامل مهم به تاخیر افتادن کار و ازدواج جوانان سربازی اجباری است، اگر سربازی حرفه‌ای جای سربازی اجباری را بگیرد مشاهده خواهیم کرد، مطلوبیت سربازی افزایش پیدا می‌کند چراکه سرباز حرفه‌ای به عنوان یک شغل تلقی می‌شود.»

خرید و فروش سربازی یا خدمت حرفه‌ای؟/ توضیحاتی درباره طرح جدید مجلس

سربازی حرفه‌ای و داوطلبانه

همان‌طور که آبروشن بیان کرد سربازی اجباری می‌تواند سبب فرار، غیبت و همچنین آسیب‌های احتمالی بعد از آن شود، موضوعی که این جامعه‌شناس تلاش کرد با ایده سربازی حرفه‌ای به‌عنوان یک شغل، جایگزینی را برای آن معرفی کند. مسئله‌ای که قبل‌تر هم توسط امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جریان تبلیغات انتخابات با بیان این‌که «در دولت احتمالی آینده‌ی من، حذف سربازی اجباری و انجام سربازی به صورت حرفه‌ای و داوطلبانه پیگیری می‌شود.» مطرح شده بود. موضوعی که به‌نظر می‌رسد این روزها یک‌بار دیگر مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

در همین‌باره معدنی در ادامه گفت‌وگو با خبرآنلاین بیان می‌کند: «در دنیای مدرن در بیش از ۹۰ درصد جوامع سربازی اجباری وجود ندارد، این مسئله هم درست نیست که یک جوان وقتی به‌عنوان مثال در دانشگاه الکترونیک خوانده است او را به سربازی ببریم، با توجه به مسائلی که وجود دارد ممکن است فرد به‌لحاظ روحی و روانی بهم بریزد. اما اگر سربازی داوطلبانه شود یعنی کسانی‌که وارد نظام می‌شوند آمادگی روحی و روانی برای انجام آن دارند، اتفاقاً وقتی سربازی داوطلبانه و حرفه‌ای شود برای داوطلبان هم خوب است چراکه می‌شود طول دوره را پنج‌ساله کرد و به آن‌ها حقوق و درآمد خوبی پرداخت کرد. با چنین کاری هم سرباز حرفه‌ای داریم که حقوق و مزایا می‌گیرد و هم افراد با استعدادهای دیگری که دارند با سربازی رفتن دو سال درگیر انقطاع تفکر و اندیشه نمی‌شوند. لذا به‌نظرم بهتر است سربازی را حرفه‌ای کنند و آن را از اجباری بودن خارج کنند.»

آبروشن هم در واکنشی مشابه عنوان می‌کند: «خدمت سربازی به معنای فداکاری کردن و تا پای جان ایستادن در راه اهداف مشترک اجتماعی است، کسانی می‌توانند به معنای واقعی در این تعریف قرار بگیرند که به شکل داوطلبانه در خدمت نیروهای مسلح قرار بگیرند، در اکثر کشورهای جهان خدمت سربازی به شکل حرفه‌ای بوده و اشخاص صلاحیت‌دار که توان و روحیه واقعی خدمت به کشورشان دارند به استخدام کوتاه مدت یا بلند مدت ارتش آن کشور درمی‌آیند. خدمت سربازی اجباری مربوط به شرایطی است که کشور در جنگ به سر می‌برد و تسری دادن این قاعده در زمان صلح متقاعد کننده به‌نظر نمی‌رسد. ایران جزو معدود کشورهایی هست که خدمت سربازی در آن اجباری است. وجود بیش از دو میلیون جوان فراری از خدمت و بالقوه آسیب‌زا را می‌شود انعکاس خدمت سربازی اجباری دانست. من به‌عنوان یک جامعه‌شناس معتقدم که مبنای اجباری بودن سربازی اشتباه است و به‌نظر می‌رسد داشتن یک ارتش حرفه‌ای و کارآمد می‌تواند جایگزین بهتری برای سربازی اجباری باشد. لذا اعلام عمومی خرید خدمت سربازی برای غائبین هوشمندانه‌ترین تصمیم ممکن می‌تواند باشد.»

خرید خدمت سربازی ناعادلانه است

همان‌طورکه کارشناسان گفتند در شرایط کنونی سربازی اجباری از اهداف خود فاصله گرفته است و شاید بتوان از طریق استخدام سرباز حرفه‌ای گامی موثر برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی آن برداشت. ضمن این‌که به‌گفته این کارشناسان اجباری بودن سربازی سبب شده تعداد زیادی از مشمولان دست به غیبت بزنند و برای اعزام شدن به خدمت اعلام امادگی نکنند. آن‌طورکه کیومرث سرمدی واله، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی به خبرآنلاین می‌گوید، «بیش از سه میلیون مشمول غایب در کشور وجود دارد» و این غیبت‌ها به‌همان دلایلی است که پیش‌تر کارشناسان مطرح کردند، همین مسئله‌ سبب شد چندی قبل برخی نمایندگان مجلس با امضا طرحی باعنوان «ساماندهی و تعیین و تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی» خواستار رسیدگی به آن شوند. در ماده یک این طرح پیشنهادی آمده است «مشمولانی که تا زمان ابلاغ این قانون  ۸ سال غیبت دارند؛ می‌توانند با پرداخت جریمه، کارت معافیت خدمت دریافت کنند.»

سرمدی درباره لزوم قانونی شدن این طرح به خبرآنلاین می‌گوید: «بحث سربازی و استفاده از توان جوانان برای رفع نیازهای کشور خصوصاً در زمینه دفاعی یک امر ضروری و مهم است. اما طبق آمار الان بیش از سه میلیون نفر غایب از خدمت سربازی در کشور داریم، این افراد به لحاظ سن، افراد تحت تکفل و گرفتاری‌هایی که در خصوص تامین معیشت دارند به‌نظر می‌آید عملاً شرایط انجام خدمت سربازی برای‌شان وجود ندارد، ما احساس کردیم ادامه این شرایط نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند چراکه این گروه شرایط اعزام به خدمت را ندارند بلکه سبب شده این جمع با مشکلاتی که دارند، بلاتکلیف بمانند. لذا احساس شد وضعیت این گروه از جامعه باید تعیین تکلیف شود بنابراین با جمعی از نمایندگان مجلس طرحی با همین عنوان طراحی کردیم.»

او ادامه می‌دهد: «در طرح پیشنهادی آمده که افرادی که بیش از ۸ سال غیبت داشته باشند می‌توانند تحت شرایطی با پرداخت جریمه کارت معافیت خودشان را دریافت کنند. هدف این طرح فقط تعیین تکلیف این گروه از جامعه است که سن و سال آن‌ها بالا رفته و از حیث گرفتاری‌های زندگی عملاً امکان اعزام به خدمت را ندارند.»

با این وجود این طرح پیشنهادی مخالفانی هم دارد، مثلاً امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به خبرگزاری ایلنا گفته که «ستاد کل نیروهای مسلح کاملا مخالف موضوع خرید و فروش سربازی است، چرا که این امر یک موضوع کاملا ناعادلانه است و ضربه به موضوع سربازی وارد کرده است.»

همچنین معدنی با اشاره به همزمان بودن سربازی اجباری و امکان خرید خدمت غایبان سربازی بیان می‌کند: «با این‌که ضمن اجباری بودن سربازی امکان خریدن آن وجود داشته باشد مخالف هستم. یک دوره تاریخی چنین امکانی وجود داشت و افراد می‌توانستند بعد از دوره آموزشی با پرداخت پول کارت پایان خدمت بگیرند، کسانی‌که پول خرید را نداشتند و باید ادامه می‌دادند به‌لحاظ شخصیتی خرد می‌شدند و این تجربه تلخی بود، آن‌ها احساس می‌کردند که فقر خانواده سبب شده که باید سرباز باشند و دو سال از جوانی خودشان را درمحیط نظامی سپری کنند؛ بنابراین من با همزمانی اجباری بودن و خریدن سربازی موافق نیستم.»

او ادامه می‌دهد: «اما می‌شود یک پیشنهاد در چنین شرایطی داشت، عنوان کنند که هرکسی می‌خواهد سربازی خودش را بخرد باید حقوق کامل یک سرباز را برای ۵ سال پرداخت کند، اگر فرض کنیم حقوق یک سرباز سالی ۴۰میلیون تومان است، فردی که می‌خواهد سربازی خودش را بخرد ۲۰۰ میلیون پرداخت کند، این مبلغ هم تماماً برای یک سرباز هزینه شود و او بتواند به‌عنوان یک سرباز حرفه‌ای حقوق و مزایای خوبی داشته باشد.»

خرید و فروش سربازی یا خدمت حرفه‌ای؟/ توضیحاتی درباره طرح جدید مجلس

طرحی که می‌تواند سبب غیبت بیشتر مشمولان خدمت شود

سرمدی، نماینده مجلس نیز در پاسخ به برخی انتقادات طرح پیشنهادی و این‌که ممکن است افراد برای خریدن خدمت سربازی دست به ۸ سال غیبت بزنند به خبرآنلاین می‌گوید: «البته ممکن است مشکلاتی از این قبیل در طرح وجود داشته باشد، نکته این است که پیشنهاد مجلس فقط یک طرح است و این طرح ابتدا باید توسط هیئت رئیسه به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شود، بعد از بررسی پیشنهادها نکاتی به طرح اضافه یا کم می‌شود. بعد از آن مجدد در صحن علنی بررسی خواهد شد، لذا مشکلات احتمالی آن رسیدگی خواهد شد. البته به‌نظر نمی‌آید جوانان ما برای دریافت کارت پایان خدمت ۸سال غیبت کنند تا بتوانند از این قانون برای دریافت کارت پایان خدمت استفاده کنند، اما با این وجود هر طرحی می‌تواند ایراداتی داشته باشد که در بررسی‌های بعدی در صحن و کمیسیون‌ها ایرادات آن هم شناسایی و برطرف خواهد شد.»

آن‌طورکه به‌نظر می‌رسد کارشناسان با دلایلی مانند ایجاد وقفه در زندگی و اهداف پسران، با سربازی اجباری مخالف هستند. از طرفی تجربه‌ی خرید سربازی در سال‌های گذشته هم سبب شده آن‌ها نگران این باشند که خریدن خدمت حس بی‌عدالتی در میان سربازان ایجاد کند و آن‌ها گمان کنند به‌دلیل فقر و نداشتن پول است که باید دو سال خدمت کنند و در مقابل افرادی که به‌لحاظ مالی توانمند هستند از گذراندن این دوره معاف ‌شوند. شاید در این میان پیگیری و برنامه‌ریزی بیشتر درباره‌ی ایده سربازی حرفه‌ای و داوطلبانه به‌ویژه در شرایط صلح چندان بی‌ربط نباشد، سربازانی که می‌دانند کار با اسلحه شغل‌شان است و بابت آن حقوق و مزایا دریافت می‌کنند.

در خبرآنلاین بیشتر بخوانید:

۲۰ سال حبس؛ پایان رویاس پوادار شدن از جیب کارگران!

چه سرطان‌هایی در ایران شایع است؟/سرطان پستان را جدی بگیریم

دارو نیست وزارت بهداشت می‌گوید بودجه واردات نداریم

کدام واکسن به زنان باردار تزریق می‌شود؟ چرا آسترازنکا کم شده و فایزر وارد نشد؟

۴۷۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1564219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میلاد IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  94 5
  ممنون از گزارش شما درباره سربازی
 • reza TR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  164 8
  طرح خوبیه ما هم که آواره کشورهای دیگه شدیم نجات پیدا میکنیم و مثل آدم میایم به کشور خودمون یک دلیل برای اینکه سرمایه های داخلی داره خارج میشه و سرمایه های ایرانی های خارج نشین وارد کشور نمیشه همینه که بچه هاشون مشکل سربازی دارن و نمیتونن رفت و آمد کنن و این ریسک رو قبول نمیکنن که ممکنه ممنوع الخروج بشه فرزندشون
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  171 8
  سربازی، زمانی ، واقعا پسر بچه ها را تبدیل به مرد می کرد، حالا اگر نگوئیم همه، بسیاری را. شرایط اجتماعی هم این موضوع را تائید می کرد. اما رفته رفته تبدیل شد به یک دوره انفصال از مسیر واقعی زندگی، خصوصا برای جوانانی که در زندگی شان هدف داشتند، درس خوانده بودند یا حرفه ای را بلد شده بودند. جمعیت هم داشت زیاد می شد. برای آنکه بی کار و بی هدف بود ، وجود سربازی بد نبود، دو سالی هم به خرج اجتماع می خورد و می خوابید . اما در داخل نیروهای مسلح هم با توجه به زیاد بودن سرباز و مفت تمام شدن سربازی برای نیروی تحت امر (بلاخره خرجش در نهایت با دولت بود) سرباز وظیفه تبدیل به "علف ..." شد. این سربازی با این وضع برای کشور سود که ندارد هیچ، سراپا ضرر است. آقاجان بگوئید پسران دو هفته، یکماه، سه ماه بیایند آموزش های نظامی و دفاعی را ببینند، حتی اگر لازم شد دوره های کوتاه یاداوری هم بگذارید یکی دو دوره، بقیه اش را بگوئید هر کس می خواهد سرباز شود، افسر شود، بماند ، بقیه بروند دنبال زندگی شان.
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  58 83
  ۲۰۰میلیون که برا یه عده عددی نیست دوباره میشه تبعیض بین دارا و ندار تازه اون پول هم هاپولی میشه و به دست اون سرباز بد بخت نمی رسه به نظر من هر کس نمی خواد بچه اش سر بازی بره باید به مدت دو و نیم برابر خدمت سربازی ممنوع الخروج باشه یعنی ۵سال
 • احمد IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  83 2
  گزارش خیلی خوبی بود ممنون که مطالبات سربازان رو هم پیگیری میکنید. ۲ سال درگیر کردن جوونی به فعالیت های نظامی که هیچ علاقه و استعدادی در این امور نداره فقط باعث اتلاف منابع ارزشمند انسانی کشور میشه درحالی که اون جوون با پرداختن به حرفه مورد علاقش میتونه خدمت بیشتری به کشورش بکنه.
 • علی IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  72 0
  خب یه مبلغ بزارن ب اونایی که میرن خدمت بدن ..دولت که ماهی مثلا یکوخوردی میده خب سهمشو بده ب همون سرباز ازینورم کسی ک نمیره ماهی فلان قدر بده نه اونقدر زیاد ک نتونه اگه میتونین که خدمتشو می‌رفت..اونیم که داره پول خوبی میگیره با جون دل کار می‌کنه ..اجباری اصلا با عقل جور درنمیاد حداقل اجباری هست بکنین شش ماه چ خبره دوساااااال
 • نیما IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  41 6
  چرا رهبر یک عفو از ۵۵ الی ۶۵ نمیده کسی که ۳۵سالشه مطمعنا دیگر فایده ای برای شما ندارد
 • مسعود IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  86 4
  کار میکنیم قسط های جریمه سربازی رو پرداخت میکنیم حداقل بهتر از بلاتکلیفیه هر جا میریم بهمون زن نمیدن افسرده شدیم یا جایی نمیتونیم کار کنیم میگن کارت سربازی نداری آخه 8 سال از همه خدمات اجتماعی محروممون کردن این نهایت ظلمه غیر عمدی به دلیل مشکلات فراوان نتونستم برم سربازی متاسفانه منو مجرم کردن
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  13 2
  ۱
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  70 3
  سربازی حرفه ایی طرح بسیار خوبی است عین عدالت است ‌ هر که نمی خ اهد سربازی برود پولش را می دهد و داوطلبان هم صاحب شغل و حقوق می شوند. اگر این طرح اجرا شود همه داوطلب سربازی خواهند شد.
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  54 13
  میتونن ۲ سال خدمت رو حذف کنن ولی ۲ ماه اموزشی رو باتوجه به قانون اساسی نمیشه حذف کرد اینجوری همه یه امپزش اولیه میبینن برای روز مبادا
 • ساسان FR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  97 1
  مسئولین دوست دارند این مشکل حل نشود و مردم و جوانان دغدغه داشته باشند و همیشه مردم گرفتاره مسایل و مشکلات باشند والسلام
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  11 1
  salm
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  5 94
  حمایت ازافراد غایب کاملا نابخردانه وناعادلانه می باشد منبعد جوانان ترغیب می گردن به غیبت متاسفانه بجای اینکه به افراد درحال خدمت امتیاز دهیم به افراد قانون شکن کمک می کنیم بهتربن کار این است که طول خدمت کمتر گردد بیشترین علت غیبت مدت زیادان است نه سختی کارش
 • GB ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  72 6
  شما خودتان دویست میلیون پول دارید که از جوان بیست چند ساله انقدر توقع دارید پس پول نفت برای چیه باز جوانها را خراب میکنید ودزدیها بیشتر میشود
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  62 2
  خدمت درزمان جنگ برای دفاع از کشور لازم است ولی درزمان صلح تنها جهت کمک به کادر نطامی می باشد متاسفانه دیدگاه کادر نسبت به سرباز تنها نیروی کمکی درانجام امور عادی می باشند که همین رفتار جوانان را دلزده می نماید مدت خدمت بایستی به یکسال تقلیل یابد تا جوانان رغبت به حضور درخدمت نمایند دوسال خدمت انهم جهت رفاه حال نیروی کادر رسمی واقعا روحیه شکن می باشد
 • امیر IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  75 3
  سربازی یعنی برده‌داری نوین، در این زمان و در حال حاضر که دنیا در حال پیشرفت روزافزون است، ما هستیم و درگیری‌های خاک خورده، بی‌عدالتی و تباهی دو سال از بهترین سال‌های جوانان کشورمان ایران.
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  5 54
  دوره نظامی ببینند و سپس از آنها بجای پادگان در سازمانها و کارانجات استفاده شود. مثلا کسانی که زبانهای ارجه تحصیل کرده اند می توانند در اختیار وزارت جهانگردی و موزه ها باشند تا برای توریستها تاری و فرهنگ را توضیح دهند . آنهایی که حقوق وانده اند در دادگستریها کمک کنند به مراجعه کنندگان و وکلا. و... از این قبیل . اینطوری یک دوره کار آموزی هم میشه.
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  38 7
  طرف باید با فوق لیسانس نگهبانی بدهد تا جور فردی که غیبت نموده را بکشد بااینکه این افراد غایب بایستی بعلت عدم تحصیلات نگهبانی دهدولی برعکس شده سیستم نطامی بایستی از معلومات فارغ التحصیلان استفاده نماید خدمت سربازی بعلت اینکه دانشجوی دختر وپسر همکلاس می باشند بسیار ظلم بزرگی است برای مردان خانمها براحتی فرصتهای شغلی رااشغال می نمایند و ظرفیت دوران تکمیلی را هم همچنین مرد بیچاره پس ازبازگشت ازخدمت والافی پیش وپس ان حداقل دوسال ونیم از همه چیز عقب می افتد
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  5 42
  دوران خدمت وظیفه اگر بادانشگاه انجام شود خصوصا درقالب طرحهای علمی وپژوهشی ار توان نیروههای دانشگاهی استفاده می گردد افراد غایب هم تشویق می شوند تا تحصیل نمایند..
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  56 12
  من باداشتن مدرک لیسانس درمدت سربازی نگهبانی یا راننده خودرو بودم پس عمویم دیپلم نگرفت سربازی هم غیبت کرد الان ماشین وخانه وکار دارد ومن هم بدنبال یه شغل هستم این یعنی ظام چند مدت دیگر هم براحتی خدمتش رامی خرد هجب مملکتی داریم بخدا
 • علیرضا نیکرو IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  2 84
  سربازی باید اجباری باشد مدتش یکسال سه ماه آموزشی
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  39 20
  مرگ بر رضا شاه بااین تخم لقش که بعداز 40 سال هیچکس جرات نکرد این قانون را کمی اصالاح نمایذ
 • ناشناس IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  24 1
  مگه مدت سربازی ۵ساله که باید ۵ برابر پرداخت بشه.این بی عدالتی.جیب برسه.اخاذیه .
 • ناشناس US ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  63 3
  سربازی اجباری هيچ مزیتی محسوب نمی‌شود سرباز صفر بدون تخصص و انگیزه با ژ۳ هيچ کاری از دستش بر نمی آید جز خوردن شربت شهادت
 • ابوالفضل GB ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  69 2
  من الان سرباز هستم داره عمرمون به معنای واقعی هدر میره اجباری باید کنسل شود
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  8 71
  باید‌ اجباری‌ باشه‌
 • حیدری IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  57 4
  افرادی که به دلایل مختلف غیبت دارند و ۸سال غایب هستند به جز خرید خدمت هیچ راهی ندارند این ۳ میلیون غایب اگر همه پول پرداخت کنند یک مبلغ هنگفتی می‌شود
 • عماد IR ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  85 0
  دیگه کم با احساسات ما جوانان بازی کنید یکبار به کمک این جوانان بیاید واین مشکلشونو حل کنید تا فکر کنن که مسئولین به فکرشون هستند .نه فقط خبر بزارید
 • حسین IR ۰۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  71 1
  بابا دویست میلیون اگر داشتم نه اصلا سربازی میرفتم نه میدادم به اون کسی که سربازی بره اینا یه چیزیشون میشه دویست میلیوننننننننن
 • دوست غیب IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  7 2
  سلام آیاهمه پدرهاموجی بودندوپسربزرگ بچه هایش رابزرگردکرد
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  111 1
  سلام پسر من تو سربازی هم عصبی وهم سیگاری شد از وقتی هم از سربازی اومده عصبی تر شده گفتم میره مرد میشه اما عصبی وپرخاشگر شده دیگه امیدی به پسرم ندارم خودش با گوشی سرگرم می کنه نمی دونم با بچه ها تو سربازی چیکار می کنن که اینجوری میشن تنها پسر من نیست دو ست واشنا همدیدم اینجوری
 • محسن IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  43 0
  اگه اجباری نباشه خیلی بهتره.البته درزمان صلح.
 • هیرا IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  112 3
  واقعا سربازی بازی و سردر گمی و بلاتکلیفی با اهداف و آرزوی پسرهاست اصلا وقت تلف کردنه یه چیز کاملا بیخودیه مثلاً اونجا نظم یاد می گیرن؟ نه به خدا من بعنوان مادر یک سرباز نظرم اینه