نسخه خطی مربوط به دوره ناصرالدین شاه که شامل اشعار و مقتل­هایی با موضوع کربلاست به همت محمد جواد مرادی نیا، تصحیح و به زودی تصحیح و منتشر می شود.

به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد مرادی نیا، تاریخ پژوه و محقق گفت: این نسخ قدیمی از تعزیه خانه­­های قدیمی شهر خمین به دستم رسیده است و در کتابی با 41 فصل و با عنوان مجموعه '41 مجلس' آن را تصحیح و گردآوری کرده­ام.

این پژوهشگر منابع تاریخی افزود: مولف اصلی این نسخه ناشناس است، اما «محمد حسین بن محمد خوانساری اصفهانی» این نسخه ها را در تاریخ 1295هجری - قمری جمع آوری کرده است.

به گفته وی، برای تصحیح اشعار و تشخیص صحت و سقم اطلاعات این نسخ خطی به منابع مختلفی چون؛ بحار الانوار، لهوف نوشته سید ابن طاووس، مناقب آل ابیطالب نوشته محمد بن شهر آشوب مازندرانی و کتاب‌های متعدد حدیث مراجعه شده است.

مرادی نیا در مورد ویژگی این اثر گفت: تعزیه ها و مقتل خوانی­های این مجموعه به روشی قیاسی تنظیم شده است. به عنوان مثال در توصیفی از جنگ بدر، یا احزاب نویسنده، گریزی به واقعه کربلا می زند و همچنین عمده ترین اشعار موجود در این نسخ خطی به دوره محتشم کاشانی و دوره صفویه به بعد مربوط می شود.

مرادی نیا، تصحیح و تنظیم این کتاب را به پایان رسانده و به زودی «41 مجلس» را نشر سوره مهر منتشر می کند.

6060

کد خبر 156429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =