مخالفت اروپا و آمریکای جنوبی با فیفا برای جام جهانی

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و فدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کونمبول) با برگزاری جام جهانی با فواصل زمانی ۲ ساله مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و فدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کونمبول) با پیشنهاد جنجالی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برای برگزاری جام جهانی دو ساله مخالف هستند و تصمیم دارند در رای گیری ماه دسامبر به این طرح رای منفی بدهند.

رویترز گزارش داده است، چندین منبع ناشناس ادعا کرده‌اند که نهادهای حاکم بر فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی احتمالاً برگزاری دوسالانه جام جهانی را تحریم خواهند کرد و معتقدند که می‌توانند به همراه باشگاه‌ها و لیگ‌ها می‌توانند این طرح را متوقف کنند.

یکی از این منابع گفت: "با توجه به اینکه باشگاه‌ها، لیگ‌ها، یوفا و کونمبول همه مخالف این امر هستند، بعید است که آن‌ها از تقویم فیفا پیروی کنند. "

یوفا ۵۵ و کونمبول ۱۰ عضو دارند که مجموعاً ۶۵ عضو از ۲۱۱ عضو فیفا را تشکیل می‌دهند. طرح پیشنهادی جام جهانی دو ساله، باید در رای گیری که قبل از پایان سال با حضور همه اتحادیه‌های عضو برگزار خواهد شد، تصویب شود.

این گزارش ادعا می‌کند که شورای فیفا هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد تا تصمیم بگیرد که آیا نشست دسامبر به عنوان یک کنگره فوق العاده باشد یا یک اجلاس جهانی. کنفدراسیون فوتبال آفریقا به همراه چندین کشور از آسیا به طور علنی از این طرح حمایت کرده است.

کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و حوزه دریای کارائیب، کنفدراسیون فوتبال آسیا و کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه همگی از آغاز روند مشورت در مورد اصلاحات بزرگ در تقویم فوتبال استقبال کرده‌اند. گفته می‌شود جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا اطمینان دارد که اکثریت اعضا از این طرح حمایت خواهند کرد، اما خودداری یوفا و کونمبول از همکاری می‌تواند مانع بزرگی بر سر راه این طرح باشد، به ویژه این که فینالیست‌های همه ادوار  جام جهانی تا به امروز از این دو قاره بوده‌اند.

پس از پیشنهاد فدراسیون فوتبال عربستان سعودی، مطالعه امکان سنجی در مورد کاهش فاصله بین ادوار جام جهانی از ۴ به ۲ سال در هفتاد و یکمین کنگره فیفا در ماه مه تصویب شد. این موضوع با ۱۶۶ رأی موافق در مقابل ۲۲ رأی مخالف به تصویب رسید. الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه اروپا یکی از منتقدان سرسخت این پیشنهاد است.او ادعا کرده است که ارزش جام جهانی از "نادر بودن" آن ناشی می‌شود و گفت: "برگزاری هر دو سال یک بار مشروعیت کمتری را به دنبال خواهد داشت و خود جام جهانی را بی رمق و تضعیف می‌کند. "

چفرین همچنین در مورد تأثیر منفی جام جهانی دو ساله بر تقویم شلوغ یوفا به شدت نگران است و قبلاً تهدید کرده بود در صورت تصویب این طرح  اروپا آن را تحریم خواهد کرد. دیدیه دشان، سرمربی فرانسه، و اتحادیه‌های فوتبال آلمان و پرتغال به همراه اتحادیه بازیکنان حرفه ای و اتحادیه باشگاه‌های اروپایی نیز مخالف این طرح هستند.

فیفا مدعی شد که نظرسنجی از طرفداران فوتبال نشان می‌دهد که هواداران از جام‌های جهانی ۲ ساله بیشتر حمایت می‌کنند، اگرچه ۴۵ درصد ترجیح داده‌اند گزینه فاصله چهار ساله فعلی، همچنان حفظ شود.

این هفته اینفانتینو ادعاهایی مبنی بر اینکه دو ساله شدن جام‌های جهانی باعث بی ارزش شدن این رویداد می‌شود را رد کرد و آن را با مسابقات سالیانه مانند سوپرجام، ویمبلدون و لیگ قهرمانان اروپا مقایسه کرد.

۲۵۷ ۲۵۱

کد خبر 1564491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =