معاون وزیر بهداشت: واکسن برکت مجوز تزریق به کودکان می‌گیرد/ تحقیقات شیراز صحت ندارد

فارس نوشت: معاون وزیر بهداشت گفت: سازمان غذا و دارو در حال بررسی مدارک برکت است تا مجوز تزریق آن را برای نوجوانان تایید شود. واکسن پاستور هم در صدد دریافت مجوز است. در حال حاضر فقط واکسن سینوفارم برای نوجوانان تزریق می‌شود.

کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت دربرنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در خصوص اظهارات ضد و نقیض مبنی بر رخداد موج ششم و از طرفی عدم نگرانی برای وقوع این موج گفت: برخی مواقع تناقضات موجود مسئولان را هم سردرگم می کند. بر اساس پیش‌بینی‌های متخصصان موج ششم را در ماه آینده تجربه خواهیم کرد. سفرهای هموطنان در تعطیلات اخیر و بازگشایی مشاغل موجب نگرانی ما شد که موج ششم زودتر خود را نشان دهد اما خوشبختانه بررسی نمودارها و شاخص‌ها نشان داد واکسن توانسته در کاهش ابتلاء و بستری‌ها بسیار موثر باشد.اما این امر نباید موجب عادی‌انگاری هموطنان شود. در نمودارها افزایش بیماران را طی یک هفته تجربه کردیم اما شیب آن زیاد و نگران کننده نبود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، نقش همکاری مردم را در ریشه‌کنی این بیماری بسیار موثر دانست و اظهار داشت: در حال حاضر با تزریق واکسن، جامعه به حدی از ایمنی رسیده است. قبل از کنترل هوشمند مردم به صورت عادی زندگی می‌کردند و همه چیز رها شده بود. ما نباید فکر کنیم فقط با تزریق واکسن وضعیت کرونایی بهبود می‌یابد بلکه باید دستورات بهداشتی را هم رعایت کنیم.

نتیجه گزارش تحقیقات شیراز تناقض دارد

حیدری در واکنش به گزارش تحقیقاتی شیراز منتشر شده مبنی بر اینکه واکسن سینوفارم فقط ۵ درصد ایمنی به مردم می‌دهد گفت: آرزوی ما به عنوان خدمتگزار مردم سلامتی هموطنان است. تناقضاتی در این گزارش وجود دارد.از طرفی می‌گویند واکسن سینوفارم فقط ۵ درصد ایمنی بدن را تامین می کند و از طرفی دیگر نتیجه این مطالعه می‌گوید تزریق واکسن توانسته بیش از ۷۵ درصد از بستری مرگ و میر جلوگیری کند. این آمار نشان دهنده ارزش واکسن است. هرچه تعداد بیشتری از افراد جامعه درگیر شوند افراد بیشتری هم بستری و احیاناً فوت می‌کنند.

وی افزود: در راستای کاهش ۵ درصدی بیماران سرپایی، دکتر مقدّری رئیس این مرکز توضیح دادند نتیجه این گزارش به صورت پیش نویس بوده صحت واقعی ندارد و نباید منتشر می‌شد.

بیش از ۹۳ درصد تهرانی‌ها دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند

حیدری پوشش واکسیناسیون مرحله اول در تهران را ۹۳ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بین مرحله اول و دوم حدود ۶۰ درصد اختلاف است. از ابتدای این هفته موج مراجعه دُز دومی‌ها آغاز شده است. این روند به همت ۳ دانشگاه علوم پزشکی به سرعت در حال انجام است.ایمنی زایی در جامعه به خوبی تامین شده و امیدواریم که موجی که در اذهان است با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون عمومی رخ ندهد. مردم باید به ویژه رعایت فاصله اجتماعی و ماسک‌زدن را جدی بگیرند.

در کنار واکسیناسیون باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرد

وی در پاسخ به اینکه چرا برخی جوامع استفاده از ماسک را اختیاری کرده اند گفت: تمام این دستورات آزمون و خطا است. در کشورهای اروپایی و آمریکا که پوشش واکسیناسیون بسیار بالایی دارند استفاده از ماسک را اختیاری کردند اما با طی این روند بیکباره آمار بستری‌ها و مرگ و میر بالا رفت. واکسن ایمنی را افزایش می‌دهد اما به این معنی نیست که افراد به بیماری مبتلا نمی‌شوند و بستری و مرگ و میر نداریم بلکه این آمار به شدت کاهش می‌یابد.

برکت و پاستورکووک، هنوز مجوز تزریق برای نوجوانان را دریافت نکرده‌اند

وی با اعلام این خبر که واکسن برکت هنوز برای تزریق در نوجوانان مجوزی را دریافت نکرده است گفت: سازمان غذا و دارو در حال بررسی مدارک برکت است تا مجوز تزریق آن را برای نوجوانان تایید شود. واکسن پاستور هم در صدد دریافت مجوز است. این واکسن‌ها برای نوجوانان تزریق نمی‌شوند و فقط زمانی اجازه تزریق دارند که مجوز را از وزارت بهداشت دریافت کرده باشند.در حال حاضر فقط واکسن سینوفارم برای نوجوانان تزریق می‌شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در توضیح رنگبندی شهرها گفت: رنگ‌بندی شهرها بر اساس فرمول پیچیده ای انجام می‌شود و میزان مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها، تعداد بیماران سرپایی، بهبود یافته‌ها و ترخیص شده‌ها و شدت بیماری از پارامترهایی هستند که رنگ شهرها را مشخص می‌کنند.

۴۷۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1564627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =