۰ نفر
۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰

صنعت چه می‌خواهد؟

سید علی صدری
صنعت چه می‌خواهد؟

با توجه به آمارهای بانک مرکزی در فصول ابتدایی سال جاری با تلاش صنعتگران کشور، رشد ۶ درصدی در این بخش محقق شده است. این اظهارات مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

همچنین طبق بررسی‌های انجام شده، در چهار ماهه امسال از بین محصولات منتخب صنعتی، تولید ۱۳ محصول افزایشی بوده است.
هرچند در شرایط کنونی به رغم اقدامات انجام شده باید حمایت‌ها از بخش تولید و مولد اقتصادی در عرصه‌های دولتی و خصوصی بیش از پیش در اولویت قرار بگیرد، چون وضعیت کشور از لحاظ اعمال تحریم‌ها و FATF توجه به صنعت و ظرفیت داخلی نیازمند توجه تصمیم‌گیران است تا بتوان در حوزه صنعت با بکارگیران توان صنعت‌گران داخلی وارد عمل شود.
این مقوله در وضعیتی مطرح می‌شود که مطابق گزارش بانک مرکزی، بخش صنعت در سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن رشد ۸.۱ درصدی به ثبت رسانده است، همچنین به استناد آمارهای مرکز آمار ایران رشد بخش صنعت در سه فصل پیاپی سال گذشته مثبت بوده و در نهایت ۱.۸ درصد به ثبت رسیده است.

این آمار در حالی ارایه می‌شود که اهداف مراکز پژوهشی و فناوری کشور، رفع نیازها و چالش‌های اساسی کشور و کمک به تولید و رشد اقتصادی بیش از این اقدامات نیازمند فعالیت است. انتظار می‌رود دانشگاهیان، مراکز علمی کشور، موسسات دولتی و خصوصی، استارتاپ‌ها، مراکز کارآفرینی با حمایت‌های دولتی بتوانند اقدامات مناسب را در دستور کار خود قرار دهند، چون فقط با حمایت‌های دولتی و دمیدن فکر و بینشی نو  از سوی بخش خصوصی، اندیشمندان و مراکز علمی می‌توان بر مشکلات اقتصادی موجود همچون ایجاد اشتغال،تولید، عدم حمایت از فعالان اقتصادی اقدامات مناسب را در کشور رغم زده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.

* رییس هیات امنا خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران

223227

کد خبر 1564656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =