رشته تحصیلی دکتری امربه‌معروف و نهی‌ از منکر راه‌اندازی می‌شود

ایرنا نوشت: رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: قرار است رشته‌ای در مقاطع ارشد و دکتری به‌ عنوان رشته امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر راه‌اندازی و محتوای درسی در این زمینه تولید شود.

دکتر مهران صمدی یکشنبه شب در وبینار اولین جلسه‌ی مجازی تبیین رویکردهای جدید ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر که توسط دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌ رضوی برگزار شد افزود: اعضای هیات علمی متخصص و علاقه‌مند می‌توانند در زمینه تولید محتوای کتابهای آموزشی این رشته با ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور همکاری کنند.

وی ادامه داد: وقتی‌که بحث ۲ فریضه امر به معروف و نهی از منکر مطرح می‌شود بلافاصله ذهن‌ها به سمت مقوله حجاب و عفاف می‌رود در صورتی‌که عرصه این ۲ فریضه به‌ مراتب گسترده تر از حجاب و عفاف است.

او اضافه کرد:حجاب و عفاف خیلی هم مهم است اما عرصه‌های دیگری هم هست که ما نباید از آنها غفلت کنیم به‌عنوان مثال اگر امروز به یک هموطن توصیه می‌کنیم که ماسک بزند یا اگر به یک عابر می‌گوییم از خط عابر یا پل عابر پیاده تردد کن داریم امر به‌ معروف می‌کنیم و اگر به یک هم‌وطن می گوییم که سفر غیرضروری نرود یا اگر به یک راننده گفته می‌شود که چراغ‌قرمز را رد نکن یا اگر به یک کاسب توصیه می‌کنیم که گرانفروشی نکند یا اگر به یک همسایه توصیه می‌کنیم که با آب شرب ماشین را نشوید داریم نهی‌ از منکر می‌کنیم.

وی در خصوص توضیح رویکرد جدید ستاد امربه‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور ادامه داد: عرصه‌های فریضتین در تمام عرصه‌های زندگی ساری و جاری است و مصداق دارد برای همین، اولین گامی که می‌خواهیم برداریم این است که تبیین کنیم که عرصه‌های ورود فریضتین کجاست؟ و اولویت‌ها چه چیزهایی هستند؟

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: کسی که می‌خواهد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کند باید دانش داشته باشد اعضای  هیات علمی در رشته تخصصی خودشان دانش دارند به طور مثال یک دکترای اقتصاد می‌تواند در حوزه های احتکار، گرانفروشی و بانکداری ورود کند و یک دکترای محیط‌زیست می‌تواند در حوزه های جنگل خواری، کوه‌خواری، معدن، شهرسازی یا فاضلاب‌های شهری ورود پیدا کند و یک دکترای مهندسی عمران می‌تواند در حوزه ساخت‌ و ساز و کم‌کاری‌ها و غفلت‌ها و سوء استفاده‌هایی که می‌شود حاکمیت را امر به‌ معروف یا نهی‌ از منکر کند.
صمدی افزود: فلسفه تشکیل این گروه‌های مطالبه‌گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری و گشت ارشاد مسوولان است. یعنی این‌ها می‌آیند از مسوولان مطالبه‌گری می‌کنند و غفلت‌ها و ترک فعل‌ها و اشکالات را متذکر می‌شوند.
وی ادامه داد: در گام اول می‌بایست یک تفاهمنامه‌ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد امربه‌ معروف و نهی‌ از منکر خراسان رضوی امضا شود که  کارشان این باشد که در حوزه دانشی، بینشی، حقوقی و معاضدت‌های قضایی ستاد و قرارگاه را حمایت و کمک کنند.

رشته تحصیلی دکتری امربه‌معروف و نهی‌ از منکر راه‌اندازی می‌شود

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: بعد از امضای تفاهمنامه، شرکت همکاران در دوره‌های امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر  است تا از نظر علمی، دانشی و معرفتی کاملاً اشراف پیدا بکنند و با آداب، مراتب، مراحل و نحوه  ادای فریضتین آشنا بشوند چون گاه افرادی که در این حوزه‌ها تخصص و اشراف ندارند به نیت امربه‌ معروف وارد می‌شوند ولی در عمل مرتکب منکر می‌شوند.

صمدی افزود: کار بعدی جمع‌آوری شبهات است چرا که به طور قطع دانشجویان شبهاتی خواهند داشت و همچنین اعضای هیات علمی سوالاتی خواهند داشت که ما مایلیم که این پرسشها جمع‌آوری شود تا اینها را به نزد آقای گلپایگانی دبیر و قائم‌ مقام ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور تقدیم کنیم و ایشان به این شبهات پاسخ دهند.

وی ادامه داد: نکته بعدی که می‌خواهیم انجام شود این است که انتظار داریم هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت موضوعات میان رشته‌ای برود و تا پایان سال ۱۴۰۰ در حوزه مهدوی هزار پایان‌نامه و رساله و در حوزه فریضتین حداقل در هر استان سه رساله به این سمت هدایت بشود نه این‌که دفاع بشود بلکه عنوان تصویب بشود و دانشجو شروع به تحقیق کردن کند.

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور گفت: اقدام بعدی که بسیار مهم است تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری است که کسانی که مایلند گروه‌های مطالبه‌گری را تشکیل بدهند می توانند به سایت "میدان مطالبه" رجوع کنند و شیوه‌نامه را مطالعه کنند.

صمدی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس هرسال اولویت‌ها و مشکلات هر استان را به تفکیک منتشر می‌کند که گروه‌های مطالبه‌گری می‌توانند با استفاده از همان اولویت‌ها حوزه کاری و مساله را انتخاب و در سایت میدان مطالبه ثبت‌نام کنند که طی ۱۰ روز مجوز خواهند گرفت که این مجوز به‌صورت قانونی و رسمی از طرف ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور و از طریق استان به دستشان خواهد رسید و  رسماً مطالبه‌گری خواهند داشت.

وی ادامه داد: در ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر هم معاونتی به اسم معاونت علمی و آموزشی تشکیل‌ شده است که کار این معاونت تهیه محتوای آموزشی برای گروه‌های مطالبه‌گری است و قرار است واحد درسی تعریف بشود و این واحد درسی در دانشگاه‌ها تدریس بشود.

2323

کد خبر 1564837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  260 3
  چقددددرررر خوووبیییم ماااااااااا
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  158 0
  عجب
 • بهنام IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  آخه این همه هزینه می کنید چه چیزی برای مملکت داره؟؟؟آخه این چه دکتراییه؟؟؟؟منداوردیه دیگه
 • امین IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  شوخی میکنید یا جدی میگید ؟ گیر دادن به مردم مگه دکترا میخواد ؟؟؟
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   138 2
   بیکار زیاد داریم
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  درجه دکترا؟
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  228 6
  هر کی این رشته رو بخونه 100 درصد استخدام دولت میشه. شوخی نیست. معمولا رشته های خاص و شاید چرت و مزخرف شانس بالای استخدام در ادارات دولتی دارند.
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ مسخره ها
 • مژگان IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  199 8
  اینم سوغات دولت ...اگه راست میگن اول اختلاسگران و رانت خواران و مسئولان بی کفایت و دلواپسان و داعش مسلکها را امر به معروف و نهی از منکر کنند
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  خدایا خودت ظهور کن
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   79 1
   خیلی عالی بود
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  کار خیلی احمقانه ای است.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  ای خدا
 • عاقل IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  خیلی خوبه. فقط بی زحمت لطف کنید دکترای پا توکفش دیگران کردن و چند تا رشته آب دوغ خیاری دیگه هم به این دست رشته های پر بار و پر ملاتتون اضافه کنید.
 • بینام IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  141 5
  واقعا یعنی چی؟؟؟؟!!!! دیگه براش دکترا هم میخواهین بدین!!!؟؟ همینطور داریم پسرفت میکنیم...
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  یه سفره دیگه...
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  88 5
  مگر حوزه چه اشکالی دارد که همه دنبال مدرک دانشگاهی هستید؟ اگر این آموزش جایش در حوزه است دیگر چه حاجت به تاسیس رشته دانشگاهی و اگر نیست پس کار حوزه چیست؟
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  90 2
  من حاضرم با پول خودم در این رشته ثبت نام کنم با یک شرط.......... برای امر به معروف دولت و مجلس و حاکمیت هم دستم باز باشه...... قبوله؟
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  100 2
  شماها کجا سیر میکنید ؟!!اصلا کی هستید ؟!!
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  55 4
  دلتون خوشه
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  13 82
  با توجه به واجب بودن عمل به این فریضتین، شما را از هر نوع جداسازی آموزش های مربوطه و ایجاد رشته درسی و مدرک و مدرک بازی منع می کنیم. اکنون در مرحله امر به معروف هستیم. طبیعی است که در صورت گوش نکردن شما و اصرار بر این عمل تفرقه انداز میان مومنین ، به مرحله نهی هم وارد خواهیم شد.
 • محمد IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  77 1
  برای ملت امر به معروف کنند .برای سایرین اموزش منکر...عجب مدرکی...حالا مدرسش از کانادا میارند؟!!!!!!.
 • FR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  144 2
  عنوان پایان نامه : ساخت کامپوزیت جدید به منظور طراحی چماق جهت نیل به حداکثر ارشاد
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  111 3
  طالبانم آرزوست
 • فرابین IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  101 2
  اصلا شوخیشم زشته...