سرپرست وزارت آموزش و پرورش خبر داد: بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری

ایسنا نوشت: سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که «آموزش و پرورش» بالاترین سرمایه یک خانواده برای رساندن فرزندان به سرمنزل مقصود است، گفت: «تربیت»، محصول سه نهاد «خانواده»، «مدرسه» و «جامعه» است.

علیرضا کاظمی با حضور در آیین «هفته بزرگداشت پیوند اولیا و مربیان» که در ساختمان شهیدرجایی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه در آستانه بازگشایی مدارس و تبریک ولادت با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) اظهار کرد: از زحمات و تلاش های بی شائبه اولیا، به ویژه در زمان کرونا تشکر و قدردانی می کنم. برگزاری این جلسات می تواند آغاز تحولی جدید در نظام تعلیم و تربیت کشور باشد.

کاظمی با اشاره به نقش و جایگاه «خانواده» در امر تعلیم و تربیت، افزود: اهمیت و جایگاه خانواده در تربیت فرزندان، بر کسی پوشیده نیست در نظام تعلیم و تربیت به ویژه نظام تعلیم و تربیت اسلامی، «نهاد خانواده» به عنوان بنیادی ترین نهاد شکل گیری تربیت در نظرگرفته شده است. پدر و مادر، اولین مربیان هر فرد هستند و اولین گام های تربیت افراد  به نوع رابطه و رفتارهای پدر و مادر، به دوران قبل از تولد و یا حتی قبل از ازدواج برمی گردد.

وی ادامه داد: فرآیند تربیت، در «نهاد خانواده» رشد می کند و شکل می گیرد و این رشد کم کم در مسیر «مدرسه» و «جامعه» ادامه می یابد. لذا می توانیم با صراحت بگوییم که فرآیند تربیت هر فرد به سه نهاد اصلی «خانواده»، «مدرسه» و «جامعه» بستگی دارد که از مجموعه «نهاد جامعه»، «نهاد رسانه» را نیز می توانیم درنظر بگیریم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال های قبل، بالاترین نقش را در تربیت، مدرسه بر عهده داشت. با تحولات جهان امروز و شیوع ویروس کرونا، نقش این سه نهاد نیز تغییر کرده است و میزان اثرگذاری آنها در فرآیند تربیت، دستخوش تغییراتی شده است به گونه ای که امروز دو نهاد «خانواده» و «مدرسه» نقش کمتری در تربیت فرزندانمان بر عهده دارند و بخش عظیمی از این فرآیند به «جامعه» و ذیل آن «نهاد رسانه» منتقل شده است.

 وی گفت: نقش رسانه، امروزه مهمترین نقش در فضای تعلیم و تربیت شناخته شده است به گونه ای که بر تمام نقش های دیگر سیطره پیدا کرده است . لذا شاهد آسیب های اجتماعی مختلفی در فضای مجازی هستیم که بسیار پیچیده است.

کاظمی با تأکید بر این که «تربیت» در نظام هستی سخت ترین کار است، تصریح کرد: تربیت یک فرآیند دستوری نیست و در شکل گیری تربیت، صدها متغیر بزرگ و کوچک نقش دارند. کار تنظیم گری این متغیرها بسیار پیچیده است. لذا بالاترین مأموریت به بالاترین انسان، نبی مکرم اسلام، سپرده شده و از این رو سخت ترین و شریف ترین کار، معلمی است و اگر گفته می شود معلمی شغل انبیاست از این منظر گفته می شود.

سرپرست آموزش و پرورش با اشاره به این که هدف خلقت، تربیت و غایت تربیت، تعبد در برابر خداوند است، گفت: فلسفه خلقت، تربیت است و در سند تحول بنیادین هم نهایت تربیت، «قرب الهی» است.

وی با اشاره به سختی کار اولیا و معلمان در دوران کرونا، بیان کرد: به دلیل شیوع کرونا و آموزش غیرحضوری، در این زمان، تربیت به نسبت از هر زمان دیگری سخت تر و پیچیده تر شده است. معلمان به مهارت ها و توانمندی های متفاوت و مضاعفی نیاز دارند تا بتوانند هدایت دانش آموزان در بسترمجازی را به دست گرفته و تربیت فرزندان را به خوبی و درستی انجام دهند. دانش آموز در فضای مجازی تحت تأثیر متغیرهایی قرار دارند که از دسترس ما خارج است. لذا امروز بیش از قبل نیاز به «خودتوانمندسازی» و «خودسازی» دانش آموزان و «انس بیشتر دانش آموزان با قرآن و مسائل دینی» داریم.

کاظمی با تأکید بر این که تضاد ها و تعارض ها در سه نهاد «خانواده»، «مدرسه» و «جامعه» می تواند آسیب های بزرگی به فرآیند تعلیم و تربیت وارد کند، تصریح کرد: بالاترین سرمایه هر خانواده، فرزندان هستند و بالاترین سرمایه در هر جامعه، تربیت نسل آینده آن جامعه است و برای تربیت دانش آموزان در مدارس، بالاترین سرمایه تربیتی آموزش و پرورش، انجمن اولیا و مربیان است. هماهنگی، هم سویی و همراستایی دو نهاد «جامعه» و «خانواده» با «مدرسه» باعث تربیت مؤثر و ماندگار و اساسی دانش آموزان می شود.

وی با اشاره به این که شاخص موفقیت مدیران مدارس در میزان همکاری انجمن اولیا و مربیان با مدرسه، تعریف شده است، گفت: همکاری، تعاون و مشارکتی ارزشمند است که بر مدار «تربیت» شکل گیرد. محور مشارکت انجمن های اولیا و مربیان با مدارس باید «تربیت» باشد و مشارکتی موفق است که همه جانبه و عمیق باشد. اگر در مدرسه ای مشارکت انجمن اولیا و مربیان و مدرسه به صورت صوری و غیرواقعی باشد، حتماً مدرسه در امر تربیت موفق نخواهد بود.

کاظمی با بیان این که برای سنجش میزان موفقیت مدارس باید به میزان مشارکت انجمن اولیا و مربیان در مدرسه توجه کرد، گفت: اولیا باید زمینه حضور مؤثر خود را در مدارس فراهم کنند. بالاترین سرمایه هر کشور نسل آینده و نیروی انسانی است و تنها چیزی که می تواند این سرمایه را به یک سرمایه قابل استفاده برای کشور تبدیل کند، نظام یاددهی و یادگیری است.آموزش و پرورش، بالاترین سرمایه خانواده است که می تواند  فرزندانمان را به سرمنزل مقصود برساند. لذا نیاز به یک برنامه ریزی وسیع و گسترده برای استفاده از این ظرفیت ها در این حوزه داریم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بازگشایی مدارس گفت: امسال، تصمیم گیری در خصوص بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی را صددرصد به انجمن اولیا و مربیان مدارس، واگذاری کردیم. امروز ۱۱۷ کشور دنیا آموزش حضوری را به طور کامل آغاز کرده اند و تنها ۲۷ کشور، آموزش های خود را به صورت ترکیبی (مجازی و حضوری) و باقی کشورها به صورت مجازی امر آموزش را دنبال می کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، کاظمی گفت: در مطالعاتی که از سوی سازمان بهداشت جهانی و یونسکو انجام شده، آخرین جایی که در بحران ها باید تعطیل شود و اولین جایی که باید بازگشایی شود، مدرسه است. چون آسیب های ناشی از تعطیل شدن فرآیند تعلیم و تربیت، در حدود ۵۰ سال کشور را درگیر خواهد کرد، آسیب های فرهنگی، آسیبهای اجتماعی بی حد و اندازه، آسیب های فضای مجازی، افزایش آمار خودکشی ها و ... خانواده را متلاشی خواهد کرد که این خسارات در حد چند صد میلیون دلار نبوده و اصلا در این بحث نمی گنجد و قابل جبران نخواهد بود.

وی با تأکید بر این که امروز حرکت به سمت بازگشایی مدارس، یک الزام است و نه یک اختیار، بیان کرد: اگر نگران سلامتی دانش آموزان هستیم که قطعاً همینطور است؛ باید مهارت های «مراقبت از سلامتی» را به دانش آموز یاد دهیم نه این که او را از یک بحران جدا کنیم و در فضای محدود نگهداری کنیم. بحران، تهدید نیست و باید به آن به عنوان یک «فرصت» نگاه کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: ما درآموزش و پرورش با توجه به دستور رییس جمهور و درنظرگرفتن تمام ملاحظات ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت، در تلاشیم تا بتوانیم مدارس را به صورت حضوری بازگشایی کنیم و البته بر سلامت دانش آموزان تأکید داریم و سلامت دانش آموزان برای ما مهم است.

کاظمی گفت: خوشبختانه واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال، در دستور کار قرار گرفته و امروز ۷۰ درصد از دانش آموزان و ۸۵ درصد از معلمان و افرادی که با دانش آموزان در ارتباط هستند، واکسینه شده اند. آموزش و پرورش تمام پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی را به مدارس ارسال کرده است و سرانه بهداشتی مدارس را نیز به استان ها واریز کردیم.

وی گفت: برای نظارت بر فعالیت مدارس سامانه ای طراحی شده است که نزدیک به ۹۵ درصد از مدارس در آن ثبت نام و آمادگی خود را از لحاظ بهداشتی اعلام کرده اند.

کاظمی گفت: از اول مهر ۴۵ درصد مدارس روستایی و عشایری و با جمعیت کم، به صورت حضوری بازگشایی شدند و مدارس شهری و پرجمعیت نیز از نیمه آبان تا آخر آبان بازگشایی حضوری یا ترکیبی خواهند داشت.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ضمن تشکر از صدا و سیما و رسانه های خبری گفت: نقش صدا و سیما و خبرگزاری ها و کمک آنها در اقناع افکار عمومی و اطمینان خاطر به خانواده ها در بازگشایی حضوری مدارس، برای ما بسیار حائز اهمیت است و درصدد هستیم با حفظ و تضمین سلامتی بچه ها و آموزش «مهارت های خود مراقبتی» به دانش آموزان، بازگشایی آرام، تدریجی و با اطمینان مدارس را داشته باشیم.

وی گفت: بر اساس آمار درحدود ۵۶ درصد مدارس، ۳۷درصد کلاس ها و ۳۱ درصد دانش آموزان ( حدود ۴ و نیم میلیون دانش آموز)، از اول مهرماه به صورت حضوری در مدارس آموزش دیده اند.

کاظمی گفت: استمرار جلسات انجمن اولیا و مربیان با مدارس بسیار مهم است و پیشنهاد می کنم این جلسات را به صورت ماهیانه از طریق شبکه شاد برگزار کنیم و من هم در این جلسات حضور خواهم داشت.

۲۳۵۲۳۳

کد خبر 1565311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  وقتی مربی پرورشی وزیر می شه راه حلش وایه آموزش مجازی می شه انس با قرآن
 • مرضیه IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  1 0
  چرا آموزش و پرورش حرف حساب متوجه نمیشین کسی بچش ومدرسه نمیفرسته امسال خودتون رو خسته نکنید شما هرچقدر که نگران جیب تون هستین ماهم نگران سلامتی بچه هامون هستیم پس این قد تصمیم گیری نکنین واسه بچه هامون
 • مادر IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  2 0
  همچون آموزش آموزش میکنید. که انگار چی یاد بچه ها ميدن ما داریم با جون بچه هامون بازی می‌کنیم می‌فرستیم مدرسه برید مدارس تعطیل کنید وقتی یه مدرسه کم جمعیت نمیتونه دانش آموزان رو در زدن ماسک کنترل کنه یا در تمیز کردن کلاس از بچه ها کمک بخواد چطور میتونه درس یاد بچه بده
 • محمد IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  2 0
  آقای سر پرست بهای وزیر شدن شما به خطر انداختن سلامت فرزندان ما نیست کم در تلویزیون شو برگزار کن اینقدر دروغ نگو در مدارس دولتی هیچ گونه تغییراتی ایجاد نشده در هیچ مدرسه ای شیوه نامه اجرا نمیشود ‌ برای وزیر شدن راه دیگری پیدا کن جان بچه های مردم برات سنگینه
 • ندا IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 2
  ترکیبی اصلا خوب نیست ، لطفا یکدفعه حضوری کنید
 • علی IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  ایشون کشور را با ان ۱۱۷ کشور مقایسه میکند اقای سرپرست انها بیماری کنترل کردند ما درمبتلا وفوت نفر اول دنیا هستیم در کشور ما مردم مثل گوسفند تلف میشوند وکسی عین خیالش نیست
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  2 0
  خواهشا برای بچه های ما تصمیم نگیر افتاد شما اختیار دار بچه های ما نیستید
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  مدارس ابتدایی رو با نننننکنید. باید جوابگو باشید اگر اتفاقی برای بچه ها بیفته
 • ناشناس IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  با وجود شروع پیک ششم مدارس چگونه باز گشایی میشوند؟
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  لطفا مدرسه رو تعطیل نکنین خواهشا
 • حکمت IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  حناب اقای سرپرست . نمی خواهی یک تلاشی برای پاداش پایان خدمت شانزده ماهه فرهنگیان بکنی . ادارات دیگه رئیس دارن ما هم رئیس داریم
 • مریم IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  سلام میشه کم بگید مدرسه باز گشایی میشه جون آدمها رو چی فرض میکنید به اندازه کافی مردم درگیر این بیماری هستند شما دیگه با بازگشایی بدتر نکنید خواهش میکنم باز گشایی نکنید
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  سلام،حرفهای مارو به گوش مسئولین برسونید؟ چرا دارن عجولانه وبی فکر تصمیم میگیرن؟  باز گشایی مدارس؟ با چه تضمینی؟ میان تعهد بِدن به پدرومادرا ؟حرف باز گشایی میزنن؟ ،درسته روحیه وتحصیل بچه ها خیلی مهمه ومادرا ومعلما وحتی خود بچه ها خیلی سختشونه این روش تدریس آنلاین مشکلات زیادی داره بله خیلی زیاد،،،اما سلامتی بچه ها وبه دنبال اون خانواده وجامعه خیلی مهمتره وسلامتی پایه همه اینهاست . هنوز خودشون میگن این اوضاع شکننده هست موج ۶ در راهه................. . باچه تدبیری پس میخوان مدارس رو باز گشایی کنن؟ فصل سرماس سرما خوردگی وانفولانزا و....‌‌‌‌.‌... .تازه دروپنجره کلاسا تو سرما بسته میشه.چرا با تصمیم عجولانه میخوان جون بچه ها وخانوادههارو به خطر بندازن.حتما اگه جواب نداد خیلی راحت یه ببخشید میگن باز میبندن همه جارو.، آخه این چه کاریه کم استرس ونگرانی و گرونی هست تو جامعه؟! صبر کنن چند ماه ببینن نتیجه واکسیناسیون این همه صبر کردن چند ماهم روش.مام تو همین جامعه هستیم برای ماهم سخته اما چی میشه کرد باید جامعه رو کنترل کرد نه اوضاع رو بدتر کرد
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  1 0
  تکلیف بچه های ابتدایی چی میشه؟؟؟اونا که واکسنی دریافت نکردن!!!!!تکلیف بچه های که در این سن هستند و بیماری زمینه ای دارند چی میشه؟؟؟
 • مادر IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  من نمیخوام با جون بچم بازی کنم نه به مدرسه حضوری
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  چرد نظراتو نمیزارید؟؟؟
 • مادردانش‌اموز IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  ما که رضایت ندادیم بچم دراین وضعیت برود مدرسه؟حالا که مدارس کارغیرقانونی انجام میدهند ومیخواهند ما وفرزندمان را محبوربه زدن واکسن کنند اصلا مدرسه بی مدرسه جان بچم ازدرس واجب تره به هیچ وجه اجازه نخواهم داد درس بی درس میخواهید به اجبارواکسن یه خانواده ویه دانش اموز وبه کشتن دهید؟فقط مجازی اگه صدتا واکسن هم بزنند من بچم به مدرسه نمی برم واکسن به بچم نمی زنم واز اموزش وپرورش ومدرسه و وزارت بهداشت بخاطر کارغیرقانونی وخلاف شرع اجبار واکسن به قوه قصاییه شکایت میکنم حالا خود دانید
 • Sss IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  ما از شنبه مدرسمون شروع میشه ، ترکیبی ، گروه گروه میریم ،
 • GB ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  بهتره که بازگشایی مدارس؛ اختیاری باشه چون یه عده در مجازی؛ بهتر می‌تونن درس بخونن.
 • ناشناس IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  دانش آموزان را به قتلگاه نفرستید.کرونا هست؟؟؟!!!!
 • ۰۰۰۰ IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  0 0
  مدیریت دستوری