کف کاذب و کاربرد آن در اتاق سرور چیست ؟

کف کاذب یا کفپوش بلند که به منظور ایجاد یک فضای دسترسی برای انواع کابل برق و شبکه  فیبرنوری و تاسیسات اعلام و اطفا حریق استفاده می گردد یکی از کاربردهای اصلی کف کاذب در مرکز داده و اتاق سرور ها می باشد .

کف کاذب ، هنوز بهترین گزینه برای اتاق سرور می باشند. چون کف کاذب اتاق سرور در حال حاضر مزایایی مثل مدیریت ایمن تجهیزات کامپیوتری و کابل ها، توانایی در توزیع بار سنگین و البته انعطاف پذیری را ارائه می دهند. از ابتدا کف های کاذب به طور خاص برای اتاق های سرور طراحی شده بودند و هنوز متد جایگزینی برای آن نیامده است. اتاق های کامپیوتر و سرور باید به طور موثر برق را به رک ها، کابل های داده و سیستم های خنک کننده مثل هوا و آب توزیع کنند. بنابراین، طراحان باید بهترین روش را برای توزیع این خدمات در سرتاسر اتاق و همچنین الزامات آتی مثل رشد، افزایش تقاضا برای توزیع داده و پیشرفت های تکنولوژیکی در نظر بگیرند. کف کاذب اتاق سرور و دیتاسنتر ، نشان دهنده مرکز داده شرکت با دسترسی بالا است. برای شرکت های بسیار، نمایش اتاق سرور آنها، بخش مهمی از نمایش تجهیزات و امکانات به مشتریان کلیدی آنها می باشد. مراکز داده و اتاق های سرور بدون کف های کاذب، ناقص به نظر می رسند.

انواع کف کاذب اتاق سرور 

  • کف کاذب فولادی
  • کف کاذب آلومینیومی

کف کاذب اتاق سرور برای اهداف زیر توسعه یافته است:

  • سیستم موثر توزیع جریان هوا
  • توزیع وزن سنگین به طور مساوی
  • بررسی و پشتیبانی از خطوط داده
  • بررسی و مدیریت راحت کابل های برق
  • ایجاد یک محیط ایمن برای پرسنل این بخش
  • انعطاف پذیری

ارزیابی و انتخاب کف کاذب برای اتاق سرور مستلزم بررسی چندین متغیر است. برای دسترسی راحت؛ کف کاذب به پانل هایی نیاز دارد که می توان برای دسترسی به کابل ها، سیستم خنک کننده و برق زیر آن به راحتی آن را برداشت. چون رک ها در اتاق های سرور هر ساله با افزودن تجهیزات سنگین تر می شوند، طراحی های کف کاذب اتاق سرور به قدرت و استحکام زیرساخت استرینگر نسبت به پانل هایی که فقط به پایه های ستون در گوشه ها قفل می شود، نیاز دارند.

انتخاب کف کاذب مناسب برای اتاق سرور مستلزم درک نیازهای ساختاری که روی سیستم کف کاذب می نشیند و هم درک میزان بار متمرکز است. حداکثر باری است که می توان برای ضعیف ترین یک اینچ مربع پانل بدون تغییر شکل آن با وزنی بیش از یک مقدار معین به کار برد. این ها تنها بخشی از ملاحظات طراحی هنگام آماده سازی سیستم های کف کاذب اتاق سرور می باشند.

شرکت پایدار تجارت معتمد به عنوان مجری پروژه های شبکه و زیرساخت و اتاق سرور استاندارد در طراحی های خود به انعطاف پذیری که با سیستم های کف کاذب ارائه می شود، ارزش می دهد. الزامات برای جریان هوای خنک و توزیع برق به محبوبیت کف های کاذب اتاق سرور اضافه می کند. در بیشتر موارد، نصب و نگهداری مدارهای زیر کف آسان تر است. با توجه به الزامات برق، تعداد مدارها به ازای هر فوت مربع در اتاق های سرور امروزی، خیلی بیشتر از گذشته است.

کف کاذب مناسب اتاق سرور ؟

معمول کف کاذب اتاق سرور در طراحی کف اتاق کامپیوتر استفاده می شود تا فضایی را برای حجم انبوه از سیستم ها و کابل هایی که بدون تاثیر بر فضای کار کارکنان وجود دارند فراهم می کند. کف کاذب متشکل از پانل های کف 600 * 600 میلی متر است که معمولا با ورقه های فولاد جوش داده شده و پر شده با سیمان سبک می باشد که ساختار کف کاذب بسیار قدرتمندی را ایجاد می کند که با پایه های ستون پشتیبان زیرساختار قابل تنظیم حفظ می شود. فضای بین کف کاذب و کف زمین به شما این امکان را می دهد تا برق، داده، کنترل محیطی و جریان هوا، سیستم اطفاء حریق، سیستم امنیتی و غیره را مقرون به صرفه از طریق آن منتقل کنید.

اتاق سرور استاندارد دارای خواص متعددی میباشد و استانداردهای مختلفی در آن رعایت میشود . یکی از قسمت های اتاق سرور استاندارد کف کاذب اتاق سرور میباشد . کف کاذب ماندگار ، محصولی مناسب و تایید شده جهت استفاده در اتاق سرور یا دیتاسنتر میباشد بطوری که این محصول در بسیاری از پروژه ها در حال استفاده میباشد . کف کاذب ماندگار ،  از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در زیر به آن اشاره شده است .

هزینه نصب و اجرای کف کاذب اتاق سرور به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت که مهمترین آن، میزان استفاده از مصالح و جنس به کار رفته در آن است. به عنوان مثال میتوان از کف کاذب فولادی یا آلومینیومی در اتاق سرور استفاده کرد که در هزینه نهایی تاثیرگذار خواهد بود. همچنین مساحت اتاق در تعداد پایه ها و کف پوش های به کار رفته در آن تاثیرگذار است که مجددا بر هزینه نهایی شما اثر میگذارند.

استاندارد کف کاذب اتاق سرور

استاندارد کف کاذب اتاق سرور به کمک عوامل مختلفی تعیین می شود. شاید بتوان گفت آنتی استاتیک بودن و ضد حریق بودن از مهم ترین ویژگی هایی است که یک کف کاذب استاندارد برای اتاق سرور باید داشته باشد. به منظور کنترل درجه حرارت اتاق، یک کف استاندارد باید بتواند در خنک کردن فضا نقش داشته باشد. ارتفاع استاندارد کف کاذب از سطح زمین ۳۰ سانتی متر بوده و اخیرا این ارتفاع به ۵۰ سانتی متر نیز رسیده است. کف کاذب فولادی با روکش HPL یکی از انواع مناسب کف ها برای اتاق های سرور استاندارد می باشند. وجود حجم زیادی از اطلاعات مهم در سرورها نیز موضوع دیگری است که استانداردسازی کف ها را پر اهمیت جلوه می دهد. اتاق های سرور باید از استاندارد بالایی برخوردار باشند تا در برابر زلزله، آتش سوزی و سایر خطرات طبیعی به عنوان حافظ تجهیزات، داده ها و جان کارکنان عمل کنند.

اجرای کف کاذب اتاق سرور

اجرای اصولی کف کاذب اتاق سرور هزینه های نگهداری را کاهش داده و بر طول عمر محصول می افزاید. در هنگام اجرا، کف ها باید کاملا هوابند و آب‌بند شوند تا از خروج هوای سرد و پاشش مایعات به درون آنها جلوگیری به عمل آید. بهتر است در محیط های مرطوب از پایه های آلومینیومی و یا پایه های ساخته شده از فولاد گالوانیزه استفاده شود. نصب و نگه داری مدارها زیر این کف ها بسیار راحت است. پایه های آنها قابل تنظیم می باشند. به کمک این قابلیت می توانید در پایان عملیات نصب سطحی کاملا صاف و تراز داشته باشید. اگر زمان راه رفتن صدای غیر متعارف شنیدید،کف رگلاژ نبوده و باید چک کنید تا پایه ها حتما تنظیم باشند. بهترین روش نظافت این محصولات استفاده از یک تی نخی مرطوب است. برای برداشتن و بلند کردن پنل کف کاذب حتما از دستگیره های مخصوص استفاده نمایید.

کف کاذب ضد الکتریسیته ساکن

کف کاذب ضد الکتریسیته ساکن به منظور جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن و تخلیه الکتریکی مناسب استفاده می شود. یکی از مزیت های مهم این نوع کف ها حفظ تجهیزات در برابر الکتریسیته های ساکن ایجاد شده در محیط است. این نوع کف ها از لحاظ ظاهری تفاوتی با سایر کف ها نداشته و به راحتی قابل تعویض هستند.

این محصولات برای مکان هایی همچون کف کاذب اتاق برق ، مراکز مخابراتی ، مرکز کامپیوتر و … مناسب می باشند.  انواع مختلفی از کف های ضد الکتریسیته ساکن همچون کف های فولادی آنتی استاتیک. آلومینیومی آنتی استاتیک ، چوبی آنتی استاتیک و … موجود میباشند. آنها برای عبور کابل ها و سیم کشی ها فضای مناسبی را به وجود می آورند. همچین به دلیل ضد الکتریسیته ساکن بودن تمامی ارتعاشات الکترومغناطیسی موجود در فضا را بازتاب می دهند و این کف ها دوام بسیار خوبی داشته و قابل بازیافت نیز می باشند.

کد خبر 1565610

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =