کریدور زنگزور دسیسه‌ای برای حضور ناتو در ساحل خزر

سر آدام تامسون، نماینده پیشین انگلیس در ناتو، ایجاد دالان زنگزور را تحقق رویای دیرینه سازمان ناتو برای حضور در سواحل غربی دریای خزر دانست.

به گزارش خبرآنلاین، آدام تامسون با انتشار مقاله ای خطاب به نخست وزیر انگلیس خواستار حمایت لندن از طرح دالان زنگزور برای برهم زدن نظم ژئوپلتیک موجود در قفقاز جنوبی به نفع ناتو شد. 

وی نوشت : « من از اقای نخست وزیر(نخست وزیر انگلیس) درخواست دارم که در این مقطع حساس تاریخی همه توان خود را بکار گیرد تا آخرین گام  برای اتمام پروژه ۱۵ ساله ناتو  اجرایی شود. لندن با مشارکت آمریکا و اتحادیه اروپا در قالب ناتو باید از اراده آذربایجان برای اتصال سرزمینی به نخجوان حمایت نماید. همچنین  این ائتلاف باید ایروان را متقاعد کنند که از مرز جنوبی خود با ایران چشم پوشی نماید. با اتصال نخجوان به آذربایجان و با پیوستن باکو به ناتو رویای گسترش ناتو تا مرز چین دست یافتنی خواهد بود.»

نماینده پیشین انگلیس در ناتو نوشت: « اتصال سرزمینی ترکیه به آذربایجان به مثابه اتصال سرزمینی ناتو به سواحل دریای خزر خواهد بود و این پروژه ای است که از ۱۵ سال قبل تاکنون در دستور کار ترکیه و ناتو قرار دارد.  امتداد سرزمینی و استقرار ناتو در سواحل خزر از طریق زمینی همیشه جزء استراتژی های دست نیافتنی ناتو بوده است.   دستیابی ناتو به سواحل خزر هدف ارزشمندی است که نیازمند طراحی و برنامه ریزی دقیق است.»

 آدام تامسون افزود: « ناتو از مذاکرات آذربایجان با ارمنستان در خصوص معاوضه سرزمینی و اتصال نخجوان به آذربایجان با قدرت حمایت خواهد نمود. و آن را گامی رو به جلو و مثبت برای راهبردهای ناتو ارزیابی می نماید. البته چشم پوشی ایروان از مرز خود با ایران بسیار دردآور و کشنده خواهد بود که نیازمند ارائه ضمانتها و مشوقهای جذاب به ارمنستان است. در صورت اتصال زمینی نخجوان به آذربایجان _ به هر شکل ممکن - همه چیز آماده میشود برای اینکه ناتو در کوتاه ترین زمان با درخواست آذربایجان برای پیوستن به ناتو موافقت نماید.

الحاق آذربایجان به ناتو (مشروط به اتصال سرزمینی به ناتو از طریق ترکیه) به منزله گام بلند و رویایی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی در پیاده سازی استراتژی گسترش ناتو به شرق خواهد بود. استقرار ناتو در سواحل غربی دریای خزر به مفهوم همسایگی ناتو با ایران و تکمیل محاصره روسیه از جنوب این کشور خواهد بود.

با استقرار ناتو در سواحل غربی دریای خزر فقط یک گام برای هم مرز شدن ناتو با چین باقی می ماند و آن هم با عضویت قزاقستان در ناتو تکمیل خواهد شد.  انگلیس با حمایت آمریکا تحت پوشش ناتو براحتی می تواند تسلط راهبردی خود را از سواحل باکو به تهران و مسکو  تحمیل نماید. غفلت استراتژیک اعضاء ناتو در گروه مینسک در جنگ ۲۰۲۰ ارمنستان و آذربایجان موجب شد که روسیه در قره باغ مستقر شود ولی این غفلت با اتصال سرزمینی نخجوان به آذربایجان جبران شده و می تواند برگ برنده ناتو در رقابت استراتژیک با مسکو  و تهران در قفقاز جنوبی باشد.»

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1565870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • GB ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  12 73
  ایجاد این کریدور از مفاد نشست روسیه و ترکیه و جمهوری باکو و ارمنستان است که دقیقا نگاهشون به مرزهای ایران مانند نگاه روس ها به تمامیت ارضی ایران در دوره قاجار است .و همچنان پوتین از منافع ملی ایران به دیگران میبخشد.
  • آتاتورک IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   50 5
   تاربخ را مطالعه کن .خوب تلفظ کن جمهوری باکو نداریم خائن.جمهوری آذربایجان داریم.
 • ناشناس IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  39 66
  به نظر این متن جهت ترساندن روسیه عنوان شده اصلا چنین چیزی نیست ارمنستان و آذربایجان دو کشور همسایه و مستقل هستند و هر تصمیمی راجع به منافع ملی خود باشد را خواهند گرفت و همه باید به آن احترام بگذارند.
  • ناشناس IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   3 33
   تو این تحلیلها بیخودی را از کجا آوردی آقای کارشناس ؟ در بین همسایگان یکسری قرادادهایی است که باید آن را رعایت نمایند در غیر اینصورت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد مگر دل بخواهی هست که هر کشوری هر طوری که دلش خواست بکند مرزهای آداب رسوم خودرا دارد که همسایگان باید آن را رعایت کنند اگر دل بخواهی باشد که آن موقع این یک وجبی ها باید جزئی از کشورهای همسایه بزرگ خود باشند
 • آرش IR ۰۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  5 49
  اگه پای ناتو وسط بیاد قطعا روسیه نخواهد گذاشت چنین چیزی اتفاق بیفتد حضور ناتو در قفقاز جنوبی یعنی تضعیف روسیه و ایران در منطقه این رؤیاشون رو به گور میبرمن
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   11 52
   ناتو الان خودش لنگ تو هوا است . روسیه قبلا استفاده کرده حالا نوبت بقیه است. تجربه عراق باید درس عبرتی برای اردوغان و… بقیه بشود چون اوناها هم میگفتن عربها در ایران زیاد است الان عراق هم جز ایران شده.
 • عاشق وطن IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  6 43
  هیچ فرقی بین ترکیه اسراییل آمریکا و انگل ستان نیست
 • حسین IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  3 30
  به شرطی که ارمنستان رانخرند چون ارمنستان دروضعیت عادی نیست درنقطه ضعف قرارداردهرآن ممکن است سیاستش،عوض شود
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  3 55
  دراین صورت می بایست کل آذربایجان به موطن اصلی خود ایران برگردد ۰
 • ناشناس US ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  97 8
  چی شد پس یه روزی میگفتین نمیزاریم این کریدور راه بیفته حالا تحلیاش میکنین
 • ناشناس IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  2 41
  اردوغان در منطقه برای کشورهای منطقه از اسرائیل بدتر است ایران وروسیه با قدرت تمام در برابر این توطعه خواهند ایستاد وآن را در نطفه خفه خواهند کرد ورویای روباه پیر در این مورد تعبیر نخواهد شد
 • ناشناس IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  1 47
  ارزویی که قطعا به گور میبرن.قبلا هم میخواستن نقشه جغرافیایی خاورمیانه رو عوض کنن،نتونستن حالا امدن تو قفقاز.
 • خان اوغلان اهری IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  3 0
  یک آدمی یه حرفی زده؟! الان ترکیه و آذربایجان به روسیه اعتمادشان بیشتر شده و وابستگی متقابل اقتصادی دارند.روسیه ۲۵میلیون مسلمان ترک دارد که خواهان روابط خوب میان روسیه و ترکیه هستند. شاید اگر مسئولین روسیه و ترکیه از ژئوپولتیک انسان و سرزمین خوب استفاده کنند به رشد متقابل در اثر همکاری متقابل نیاز داشته باشند.البته انگلیس رقابت پیچیده ای با روسیه دارد اما آلمان و ترکیه منافع همسویی شان با روسیه زیاد است.حتی همین مرزی که در زانکه زور مد نظر انگلیس است به نفع روسیه هم هست و خواهد بود ..
 • Damdam IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  2 0
  با دست برداشتن ناتو از الحاق اوکراین به آن، روسیه هم به الحاق آذربایجان به ناتو ناگزیر راضی خواهد شد. بازی قدرت در هزار سوم بازی با تعداد کارت های در اختیار است. نه بازوی حجیم
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  5 2
  چه مقاله ی احمقانه و خنده داری، خخخخ، مگر خود روسیه در تنظیم مفاد این عهدنامه مشارکت نداشت؟