موضع تند و تیز سفیر انتخابی آمریکا علیه چین

ایسنا نوشت:نامزد مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا برای پست سفیر این کشور در پکن در جلسه روز چهارشنبه سنا در خصوص تعاملات با چین موضع تندوتیزی اتخاذ کرد و گفت، "نسل کشی در سین‌کیانگ"، "بدرفتاری‌ها در تبت" و "قلدری علیه تایوان" باید متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکولاس برنز، نامزد مورد نظر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به عنوان سفیر این کشور در پکن، چین را خطرناک‌ترین رقیب ایالت متحده خواند و گفت: پکن به وعده خود برای حفظ حداقل بازدارندگی هسته‌ای عمل نمی‌کند.

وی افزود: واشنگتن باید با متحدانش در اروپا و جاهای دیگر برای ایجاد اهرم اقتصادی همکاری کند.

نیکولاس برنز گفت: نسل کشی جمهوری خلق چین در سین کیانگ، بدرفتاری‌هایش در تبت، اقدام آن علیه خودمختاری و آزادی‌ها در هنگ کنگ و قلدری آن علیه تایوان غیرمنصفانه است و باید متوقف شود.

نیکولاس برنز ۶۵ ساله از دیپلمات‌های با تجربه آمریکایی است که قبلاً سفیر ایالات متحده در ناتو بود. وی گفت: واشنگتن در پیروی از سیاست کنونی خود در خصوص تایوان موسوم به "چین واحد" درست عمل می‌کند؛ اما حق دارد با اقدامات پکن که وضعیت کنونی را تضعیف می‌کند، مخالفت کند.

برنز گفت: تهدید نظامی چین علیه تایوان رو به افزایش است؛ اما سیاست چین واحد، هوشمندانه‌ترین و موثرترین راه برای ایستادگی مقابل چین در قدرت نمایی علیه این جزیره خودگردان است.

این سیاستمدار آمریکایی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا گفت: اگر ما این سیاست را با قدرت پیش ببریم موفق خواهد بود. مهمترین بازدارندگی برای ایالات متحده این است که جایگاه نظامی خود را در منطقه هند اقیانوس آرام حفظ کند.

با این حال وی تاکید کرد که کنگره و قوه مجریه کاملا حق دارند تا شروط تسلیحاتی خودمان را برای تایوان توسعه دهد.

انتظار می‌رود این سیاستمدار آمریکایی به سادگی نظر مثبت قانونگذاران دو حزب سنا را جلب کند.

وی همچنین به تفصیل در این رابطه صحبت کرد که چین به لحاظ بین‌المللی منزوی است.

وی همچنین گفت: چینی‌ها آن قدر تهاجمی هستند که مخالفت زیادی با خودشان ایجاد کردند و فکر می‌کنم که ما نباید در قدرت آنها بزرگنمایی کنیم یا اینکه قدرت ایالات متحده را دست کم بگیریم.

برنز افزود: چین مقابل کار جهان برای شناسایی منبع کرونا کارشکنی می‌کند.

برنز تاکید کرد: ما باید تحقیق کنیم؛ اما به طور قطع نمی‌دانیم که این ویروس از کجا نشات گرفته است. تئوری‌های زیادی وجود دارد و چینی‌ها باید به این سوالات پاسخ دهند.

این در حالی است که سفارت چین در واشنگتن هنوز واکنشی به این اظهارات نداشته است.

به گفته برنز، برخلاف دوران جنگ سرد، رقابت آمریکا با چین حول اقتصاد و قدرت فناوری است نه قابلیت‌های نظامی.

به گفته وی، پیوستن به اتحادیه اروپا و ژاپن در مسائل اقتصادی می‌تواند برتری واقعی مقابل چین ایجاد کند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1565902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =