چرا برخی مردم «واکسن‌گریز» شده‌اند؟

ایرنا نوشت: روانشناس شخصیت و عضو مرکز مشاوره دانشگاه تهران با اشاره به واکسن‌گریزی برخی گروه‌ها گفت: علل اصلی واکسن‌گریزی ناشی از باورهای غلط در رابطه با واکسن بوده که با آگاهی‌بخشی صحیح در کشور کاهش می‌یابد.

عطاءالله محمدی روز شنبه در پاسخ به پرسشی مبنی بر علل واکسن‌هراسی اظهار داشت: واکسن‌گریزی برخی گروه‌های جمعیتی تنها به ترس روانی محدود نمی‌شود.         

وی تصریح کرد: در علم روانشناختی، مولفه‌ای که تحت عنوان فوبیا (هراس‌زدگی) شناخته می‌شود، در خصوص ارتفاع، برخی حیوانات و واکسن نیز می‌تواند اتفاق بی‌افتد. اما علل اصلی واکسن‌گریزی ناشی از برخی تفکرات غلط در این رابطه است. امروزه در سراسر دنیا شماری از گروه‌ها با دریافت واکسن مخالفت می‌کنند که عمدتا به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

وی ادامه داد: گروه نخست، اجبار برای تزریق واکسن را در سراسر دنیا مخالف با دموکراسی عنوان کرده و معتقدند، مردم باید آزادانه انتخاب کنند که واکسن دریافت کنند. این گروه اجبار در تزریق واکسن را در حقیقت دخالت دولت‌ها در زندگی شخصی دانسته و به این دلیل با دریافت واکسن مخالفت می‌کنند.

عضو مرکز مشاوره دانشگاه تهران افزود: گروه دوم نیز بر پایه اطلاعات غیرعلمی که گاه در رسانه‌های جمعی غیرمعتبر و غیررسمی انتشار پیدا می‌کند، از دریافت واکسن وحشت دارند.

وی توضیح داد: در واقع این دسته از جمعیت بر پایه برخی باورها مانند «دریافت واکسن با بیماری همراه می‌شود، مانع از ابتلا به کرونا نمی‌شود، مرگ ومیر را به دنبال خواهد داشت» به واکسن‌هراسی دچار می‌شوند.  

به گفته این استاد دانشگاه، برخی اشخاص گروه دوم این بیماری را اساسا یک توطئه دانسته و واکسن را نیز یک ابزار برای کنترل انسان عنوان می‌کنند.

ضرورت برگزاری جلسات آگاهی‌بخش مشاوره برای کاهش واکسن‌هراسی

محمدی ادامه داد: به منظور کاهش این تفکرات غلط و رفع واکسن‌هراسی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند در هر استان جلسات آگاهی‌بخش مشاوره برگزار کند. با نصب و پخش پلاکارد در سطح شهر، در این زمینه اطلاع‌رسانی و با مردم گفت وگو و با روش‌های خلاقانه و تدوین فیلم‌های آموزشی و مستند مردم را به مشارکت در واکسیناسیون ترغیب کند.

وی همچنین با اشاره به ضرورت شناسایی مخالفان واکسن خاطرنشان کرد: روش‌های تنبیهی نظیر عدم استفاده از خدمات بانکی، حمل و نقل عمومی در صورت عدم تزریق واکسن هم تاثیرگذار نخواهد بود.

محمدی افزود: تغییر باورها و اعتقادات در این زمینه موثر خواهد بود و سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) و گروه‌های مردمی نیز در این رابطه گاه بیش از نهادهای رسمی می‌توانند اثرگذار باشند.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1566302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جواد IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  3 0
  عجب روان شناسی
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  41 13
  اگه واکسن فایزر می‌زدین کسی گریز از واکسن نبود
  • ایرانی IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   25 12
   هم فایزر،هم آسترزنکا و هم سینوفارم سه تاشون مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هست،اگه به سازمان بهداشت جهانی اعتماد نداری من دیگه حرفی ندارم
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  55 3
  یادتون که نرفته اون ماههای اولی که واکسن تولید شده بود تو اخبار همچین با آب و تاب از لخته شدن و مرگ و میر واکسن های امریکایی و اروپایی می گفتین که به این بهونه واکسن نخرید. بعد که دیدین اوضاع کرونایی ایران خیلی بی ریخته یکدفعه واکسن خیلی خوب و بی عارضه شد.
 • شاهین IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  42 11
  مردم نتیجه واکسن های بی کیفیت و اثرات مرگبار آن را دیدند که واکسن گریز هستند و این تحلیل شما کاملا اشتباه بود
  • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   0 0
   دور به شرفت
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  30 7
  چون یه مشت احمق خودبزرگ بینن که فکرمیکنن بیشترازدانشمندا میفهمن...
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  0 0
  چون اعتمادی وجود نداره
 • احسان الله خان IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  0 0
  عوارضش و خوابیدن بیمارستان و دوا درمانش امون مردم رو بریده وگرنه فایزر یا جانسون بیار همه میزنن