ساخت مجتمع بزرگ صنعتی پتروشیمی در یزد

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه نساجی پیشروترین صنعت استان است، گفت: برای حل مشکل مواد اولیه کارخانجات نساجی یک واحد پتروشیمی بزرگ در استان ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، محمدصالح جوکار در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی استان با اشاره به اینکه استان یزد پیشرو در قطب صنعت نساجی کشور است، گفت: ۹۰ درصد تولیدات روفرشی و ۸۰ درصد پارچه‌های رومبلی و پرده‌ای در کشور مربوط به استان یزد است.

وی افزود: تولید محصولات پارچه پیراهن، شال و روسری، سجاده، روتختی، پتو و محصولات متعدد دیگر از ویژگی‌های این صنعت در یزد است و در حال حاضر، هزار و ۹۴۱ واحد فعال نساجی در استان داریم که بالغ بر ۴۰ هزار نفر در این واحدها مشغول به کار هستند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد تصریح کرد: این استان در زمینه واحدهای تولید الیاف و نخ‌های فیلامنت مصنوعی نیز از استان‌های شاخص است به طوری که در حال حاضر ۳۰ واحد با ظرفیت بیش از ۲۲۱ هزار و ۸۶۰ تن تامین کننده نیاز واحدهای بافندگی استان و کشور بوده و متقاضی مواد اولیه پتروشیمی نساجی هستند.

جوکار ادامه داد: علاوه بر واحدهای نساجی تعداد ۶۱۹ واحد شیمیایی مصرف کننده مواد پلیمری (پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی اتیلن ترفتالات، پی دی سی) فعال هستند که نیاز آن‌ها به مواد اولیه در حدود ۱۶۰ هزار تن در سال است.

نماینده مردم یزد و اشکذر با بیان اینکه نیاز سالانه انواع نخ‌ها در حوزه بافندگی ۹۷ هزار تن است، گفت: برای حمایت از این صنعت، ایجاد یک واحد پتروشیمی بزرگ در استان از ضرورت بالایی برخوردار است تا مشکل مواد اولیه این واحدها رفع شود.

وی افزود: عدم راه‌اندازی این واحد پتروشیمی در استان در حالی است که صنعت نساجی و واحدهای شیمایی با سابقه بسیار بالا در زمینه فعالیت و اشتغال، پیشروترین صنعت استان به شمار می‌آیند، در حال حاضر با مشکل بسیار جدی برای تامین مواد اولیه پتروشیمی مواجه هستند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیگیری برای اخذ مجوز یک واحد بزرگ صنعتی پتروشیمی در استان یزد در جریان است، تصریح کرد: جانمایی طرح با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی و همراهی سازمان‌های مربوطه مطالعات آن شروع شده و درخواست برای تخصیص خوراک از سوی دستگاه‌های مربوطه انجام شده است.

وی در ارتباط با تامین منابع لازم برای ساخت این مجتمع بزرگ صنعتی پتروشیمی در یزد خاطرنشان کرد: این طرح با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استان آغاز می‌شود و پیگیری‌های متعددی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری صورت گرفته و همچنان هم در حال انجام است.

48

کد خبر 1566388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =