تهدید تسلیحات هوش مصنوعی علیه موجودیت بشر

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: در حالیکه برخی بر این باورند که چین در حوزه هوش مصنوعی آمریکا را مغلوب کرده است، یک کارشناس هوش مصنوعی در چین گفت: نگرانی عمده وی از روی آوردن کشورها به رقابت در حوزه تسلیحاتی است که به هوش مصنوعی تکیه دارند، زیرا چنین جنگ افزارهایی، تهدیدی برای موجودیت نوع بشر خواهد بود.

به گزارش شبکه تلویزیون ان بی سی نیوز در حالی که گفته می‌شود یکی از اصلی‌ترین میدان‌های تنش ساز رقابت بین آمریکا و چین بر سر هوش مصنوعی است، یک مقام سابق پنتاگون گفت: آمریکا در این نبرد از هم اکنون مغلوب شده و چین پیروز این میدان است. ماه گذشته اولین افسر برجسته نرم افزاری در پنتاگون در اعتراض به روند کندی که پیشرفت فناوری در ارتش آمریکا داراست، از مقام خود کناره گیری کرد. وی به فایننشال تایمز گفت چین هم اکنون پیروز نبرد در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌آید.

وی گفت: ما هیچ بختی در جنگ علیه چین در پانزده تا بیست سال آینده نداریم و از هم اکنون معامله انجام شده به نظر می‌رسد.

کای -فو- لی، کارشناس هوش مصنوعی در پکن و مدیر موسسه ساینو اینوویشن و رئیس سابق گوگل چین و نویسنده کتاب "هوش مصنوعی در ۲۰۱۲ و ده چشم انداز برای آینده ما" درباره اینکه چین هم اکنون نیز پیروز میدان نبرد در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌آید گفت: من این باور را ندارم؛ به باور من آمریکا پیشتازی روشنی در حوزه دانشگاهی برای هوش مصنوعی را داراست. با این حال چین در تجاری سازی این فناوری سریعتر عمل کرده است و داده‌هایی به مراتب بیشتر دارد. این مسئله در کتاب اول من با عنوان ابرقدرت‌های هوش منصوعی ذکر شده است، در کتاب دوم خود با عنوان هوش منصوعی در ۲۰۱۲ نیز آینده بیست سال آتی را در این حوزه توضیح داده ام؛ آینده‌ای که در آن آمریکا و چین پیشتاز فناوری در دنیا خواهند بود، اما قطعا رقابت پایان یافته به حساب نمی‌آید.

وی درباره اظهارات افسر سابق پنتاگون که گفته بود آمریکا حدود یک دهه تا پانزده سال از چین در این حوزه عقب مانده است گفت: اگر به حوزه دانشگاهی نگاه کنید، همه شانزده گیرنده اصلی در حوزه هوش مصنوعی در واقع آمریکایی یا کانادایی هستند و هیچ گیرنده اصلی در این حوزه به چین تعلق ندارد. اگر به یک درصد اصلی کتاب‌های چاپی نگاه کنید، درمی یابید که اصولا بیشتر آن‌ها آمریکایی هستند، ولی اگر به پانزده درصد نخست کتاب‌های منتشر شده نگاه کنید، چین به آمریکا رسیده است. درست است که دانشگاهی‌های جوان چینی پیشرفت چشمگیری به دست آورده اند و شمار آن‌ها نیز بسیار زیاد است، و اگر نگاه تجاری به هوش مصنوعی داشته باشید، می‌بینید که چین به مراتب از آمریکا جلوتر افتاده است. برای مثال در شرکت من ما روی ۹ شرکتی سرمایه گذاری می‌کنیم که شرکت‌های میلیارد دلاری هستند و روی هوش مصنوعی تمرکز دارند و موفقیت تجاری آن‌ها نیز چشمگیرست. شکی نیست که هر کشوری که بیشترین داده‌ها را داشته باشد، مزایایی خواهد داشت، ولی این‌ها بیشتر برای استفاده تجاری هستند و به نظر من، چون جمعیت چین به مراتب بیشتر است، کاربران و در نتیجه داده‌های آن‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود.

وی درباره نگرانی آمریکا از استفاده چین از هوش منصوعی در حوزه نظامی و به صورت خاص موشک‌های هایپرسونیک گفت: همانطور که اشاره کردید من کارشناس نظامی نیستم، اما یک مسئله نگران کننده برای دانشمندان حوزه هوش مصنوعی در سراسر دنیا استفاده از تسلیحات خودکار (خودمختار) است، یعنی سلاحی که به مراتب سریعتر از انسان‌ها ماشه را می‌چکاند، می‌تواند روی هدف قفل کند، می‌تواند تروری دقیق انجام دهد و افرادی که در جامعه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند بسیار نگران هستند که کشوری بخواهد در حوزه تسلیحات خودمختار، وارد رقابت شود. چنین رقابت تسلیحاتی می‌تواند تهدیدی موجودیتی به شمار بیاید؛ چیزی که من در کتاب خود با نام هوش مصنوعی ۲۰۲۱ در آن توضیح داده ام، نمی‌دانم رقابت چین و آمریکا در فضا به کجا رسیده است، ولی این را می‌دانم که هر دو کشور تا جایی که امکان دارد در این خصوص رازداری به خرج می‌دهند.

311311

کد خبر 1566688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =