قطعنامه پیشنهادی ایران در سازمان ملل به تصویب رسید

ایرنا نوشت: قطعنامه دوسالانه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران با عنوان "پیگیری اجرای تعهدات توافق شده در کنفرانس‌های بازنگری دولت‌های عضو ان پی تی در سال‌های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰" با حمایت اکثریت اعضای سازمان ملل در کمیته اول مجمع عمومی به تصویب رسید.

این قطعنامه از کشورهای هسته‌ای عضو ان پی تی می خواهد به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت ببخشند.

بر اساس پیمان منع اشاعه سلاح های هسته‌ای، کشورهای هسته ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقی موظف‌اند نه تنها از هرگونه اقدام برای ساخت سلاح هسته‌ای خودداری کنند، بلکه باید از انتقال اینگونه سلاح‌ها به دیگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولتها برای ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند.

دولتهای هسته‌ای پس از دهه‌ها عدم پایبندی به این تعهدات حقوقی مصرح خود، در قالب اسناد نهایی کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی مجددا متعهد شده‌اند گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.

در بخشی از این قطعنامه پیشنهادی ایران بر اجرای تصمیم کنفرانس بازنگری ان پی تی در سال ۱۹۹۵ در خصوص ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته‌ای نیز تاکید شده است. این تصمیم خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به ان پی تی و پذیرش نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تأسیسات هسته‌ای آن رژیم می باشد.

در قطعنامه پیشنهادی ایران همچنین بر ضرورت ارائه تضمین‌های امنیتی به کشورهای غیرهسته‌ای مبنی بر عدم به کارگیری یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه آنها تاکید شده است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی، کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و چند هم‌پیمان عمدتا غربی آمریکا بر خلاف تعهد صریح برای خلع سلاح هسته ای به این قطعنامه رای منفی دادند.

نماینده دائم ایران در نشست امسال کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی سازمان ملل، با اشاره به روند مسابقه جدید تسلیحات هسته ای و روند نوسازی این سلاح ها، از آنها به عنوان روندهای هشدار دهنده یاد کرده و خواستار خاتمه دادن به اینگونه اقدامات شد. 

قرار است این قطعنامه حدود یک ماه دیگر به صحن مجمع عمومی سازمان ملل ارائه و در آنجا به تصویب نهایی برسد.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1567908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  2 0
  امضاء تا عمل را درازیه
  • محبوب IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
   0 0
   موافقم
 • دیپلمات رزمی سیاسی نیروی مقاومت اسلامی پیروز IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  0 0
  بنظرم مقامات کشورهای غربی و سایر کشورهایی که کلاهک هسته ایی دارند همگی مغز خر خورده اند این بی مغزان همانند فردی هستند که روی شاخه درخت نشسته و حد فاصل انرا از تنه درخت با اره می برند ،ای کوته مغزان شماها که با این همه هزینه بساخت تسلیهات کشتار جمعی ایا نمی شود با این هزینه ها جهان را به گلستان تبدیل و همه انسانها براحتی در ان زندگی کنند ؟ پس تا دیر نشده دست از اقدامات احمقانه بردارید و بخودتان بیایید باور کنید حیوانات درنده از امثال شماها بسیار بالاترند خجالت بکشید .
 • صادق IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  0 0
  این لایحه پیشنهادی از زبان ما گفته شده ولی مال روسیه بوده تا محلی را که در آن چندین سال پیش نیروگاه اتمی که درآن بود درحال تخریب و خطرات زیادی دارد بازسازی و اثرات آن میتواند باعث فاجعه و مریضی شود