سخنگوی پروژه واکسن برکت: ایمنی واکسن ۹۳.۵ درصد است

ایلنا نوشت: سخنگوی پروژه واکسن برکت گفت: برای مطالعه بالینی سنین ۱۲ تا ۱۷ سال، پروتکلش را تقدیم وزارت بهداشت کردیم و کمیته اخلاق هم موافقت خودش را اعلام کرده است.

«حسن جلیلی» سخنگوی پروژه واکسن برکت در ارتباط با آخرین وضعیت مطالعات بالینی این واکسن گفت: فاز سه را تمام کردیم و گزارش میانی آن نیز تقدیم وزارت بهداشت شده است. مقاله آن هم در دست تهیه است و انشاالله در چند روز آینده ارسال خواهد شد. برای مطالعه بالینی ۱۲ تا ۱۷ سال، پروتکلش را تقدیم وزارت بهداشت کردیم و کمیته اخلاق هم موافقت خودش را اعلام کرده است و منتظریم که در آینده نزدیک، سازمان غذا و دارو مجوز اجرای مطالعات بالینی ۱۲ تا ۱۷ سال را به ما بدهد.

او افزود: مقالات فاز یک و دو به یک ژورنال بین المللی معتبر ارسال شده است و در وضعیت under review است. مقاله‌ی دیگری هم داریم که درارتباط با اثربخشی واکسن برکت بر واریانت‌های متفاوت ویروس است. نظر داوران را دریافت کردیم و به یک ژورنال بین المللی معتبر ارسال شده و درحال revise است.

جلیلی گفت: گروه‌های غیرمجاز واکسن برکت فعلا زنان باردار و افراد زیر ۱۸ سال هستند. واکسن برکت برای زنان باردار را در برنامه داریم و پروتکلش را آماده کردیم اما هنوز به وزارت بهداشت ارسال نشده است. منتظر هستیم مطالعه ۱۲ تا ۱۸ سال شروع شود تا بلافاصله آن را نیز شروع کنیم.

او افزود: ایمنی واکسن ۹۳.۵ درصد بوده است که از فاز دو به دست آمده است.

جلیلی در ارتباط با مقاله پیش بالینی برکت گفت: نام این ژورنال reviews in medical virology از انتشارات willey و ضریب تاثیر آن نزدیک به هفت یعنی ۶.۹۸ است، در بین کسانی که در حال حاضر در کشور در عرصه واکسن فعالیت می‌کنند، این اولین مقاله بوده است.

جلیلی ضمن تکذیب ادعاها مبنی بر ارسال مواد اولیه این واکسن از چین یا درخواست سازمان غذا و دارو برای وارد کردن ۲۰ میلیون دوز واکسن سینوفارم از سوی این گروه دارویی گفت: نمی‌توان به مبدا برخی از اقلام وارداتی مورد نیاز برای تولید این واکسن اشاره کرد، زیرا با توجه به شرایط تحریم که در آن قرار داریم بهتر است به آن اشاره نشود.

۲۳۵۲۳۳

کد خبر 1569052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =