۱ نفر
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
آغاز رزمایش نظامی روسیه در سوریه

ایرنا نوشت: خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داد ؛ نیروهای نظامی روسیه تمرینات نظامی جدیدی را در حومه استان حسکه در شمال شرق سوریه آغاز کردند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از منابع میدانی در سوریه، در بحبوحه هشدار ترکیه مبنی بر آغاز عملیات نظامی جدید در منطقه، این منابع اعلام کردند که بالگردهای رزمی ارتش روسیه از روز یکشنبه تمرینات نظامی فشرده ای را در منطقه «تل تامر» در شمال غرب حسکه آغاز کردند که تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

این منابع افزودند که این رزمایش نظامی هوایی بخشی از تلاش‌های روسیه برای حفظ وضعیت کاهش تنش و حفظ امنیت  در مناطق حضور گروه‌های کُرد وابسته به ارتش آمریکا از یک طرف و ترکمن های متحد با ارتش ترکیه در طرف دیگر است.

در همین راستا، خودروهای زرهی پلیس نظامی روسیه روز دوشنبه برای دومین روز متوالی در مسیر جاده بین‌المللی حسکه - حلب موسوم به «M۴» در بخش امتدادی از«قامشلی» تا شهر«تل تمر» به گشت‌زنی نظامی پرداختند.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه تأکید کرد که کشورش آماده است عملیات نظامی جدیدی را در سوریه علیه یگان‌های کُرد که آنکارا آن‌ها را یک سازمان تروریستی می‌داند، آغاز کند و خاطرنشان کرد که این تصمیم در صورت لزوم اتخاذ و لغو نخواهد شد.

در همین حال یک منبع در اپوزیسیون سوریه به خبرگزاری «نووستی» روسیه گفته است که ارتش ترکیه به گروه های مسلح سوری همپیمان خود از آمادگی برای انجام عملیات نظامی علیه نیروهای دموکراتیک سوریه خبر داده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان کرد وابسته به نظامیان آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به بعد در ۲ عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله عفرین و شهرهای الباب، اعزاز و جرابلس را تصرف کرد.

ترکیه در ۲۵ مهرماه ۹۸ نیز برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوری» از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه پنج روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

311311

کد خبر 1569211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =